Προς το περιεχόμενο

Διασκευες


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο, μην υποτιμάς τους ακροατές σου.  ;)

 

Μου έχει τύχει να ακούσω από (μη πιωμένους  ;D) θεατές live, "ρε μάγκες μπράβο, γ@μ@τη η διασκευή σας στο ................" . Αν δεν τους δώσεις τη δυνατότητα να ακούσουν κάτι διαφορετικό δεν μπορούν και να το αξιολογήσουν, δε νομίζεις?

 

Το παράδειγμα με τον καφέ, θα μου επιτρέψεις, ήταν ατυχέστατο. Δεν πάω να πιω καφέ έξω γιατί τον φτιάχνει καλύτερα από εμένα. Πάω για το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση, την αλλαγή παραστάσεων, την παρέα, κλπ. Μια Guinness είναι ίδια είτε την πιω σπίτι είτε στην μπυραρία: περιμένω όμως να εκπλαγώ ευχάριστα με το χώρο, τη μουσική υπόκρουση και ίσως τους συνοδευτικούς μεζέδες.  ;)

 

Είμαι λίγο υποτιμησιαρης είναι η αλήθεια, αλλά επιμέω οτι οι περιστασεις διαφέρουν.

 

Τωρα για τον καφε, είναι παρα πολυ επιτυχημενο παραδειγμα αν λαβουμε υποψη τον εαυτο μου. Για τους υπολοιπους φυσιολογικους ανθρωπους μπορει να μην είναι το ομολογω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΧι neeq, λαθος καταλαβες, δεν αρπαζομαι, τη γνωμη μου λεω κ εγω οπως κ εσυ. Παιδες εχω μια ερωτηση, ποιος είναι ο λόγος για να συντηρεί κανείς μία μπάντα που παίζει επανεκτελεσεις; Υπάρχει κάποιος επαγγελματικός στόχος πίσω από κάτι τέτοιο; Προσλαμβάνονται σε κρουαζιερόπλοια ή νυχτερινά κέντρα; Συμμετέχουν σε κάποιο άλλο είδος εκδηλώσεων; Τι ακριβώς παίζει; Διαφωτίστε με παρακαλώ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις μια αξιοπρεπή διασκευή,πρέπει να τό'χεις και να λιώσεις στη μελέτη και τ' ακούσματα,είτε είσαι τού ωδείου είτε αυτοδίδακτος.

Προσωπικά δεν θεωρώ διασκευή μια εκτέλεση που αλλάχθηκε ένα ακόρντο ή διαμορφώθηκε το σόλο.Μάλλον "δουλειά δεν είχ' ο διάολος" είναι.

 

Για παράδειγμα το "Όποια και νά'σαι" είναι τόσο όμορφο στην πρώτη του εκτέλεση και όταν το άκουσα από την Αλεξίου(νομίζω)έφριξα.

Ευχαρίστως θα χαστούκιζα αυτόν που άλλαξε τα ακόρντα τού κουπλέ. ;D

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω μια ερωτηση, ποιος είναι ο λόγος για να συντηρεί κανείς μία μπάντα που παίζει επανεκτελεσεις; Υπάρχει κάποιος επαγγελματικός στόχος πίσω από κάτι τέτοιο; Προσλαμβάνονται σε κρουαζιερόπλοια ή νυχτερινά κέντρα; Συμμετέχουν σε κάποιο άλλο είδος εκδηλώσεων; Τι ακριβώς παίζει; Διαφωτίστε με παρακαλώ....

το κεφι μας κανουμε ρε παιδια.

 

Και η αντίληψη αυτού ποικίλλει από άτομο σε άτομο.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Aλεξιου δηλαδη ειναι ανικανη που δολοφονησε το συγκεκριμενο τραγουδι ...

Όχι ρε αδερφέ,ποιά Αλεξίου τώρα...Μιλάω γι' αυτόν που άλλαξε τα ακόρντα.Η Αλεξίου απλά το τραγούδησε.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις μια αξιοπρεπή διασκευή,πρέπει να τό'χεις και να λιώσεις στη μελέτη και τ' ακούσματα,είτε είσαι τού ωδείου είτε αυτοδίδακτος.

Προσωπικά δεν θεωρώ διασκευή μια εκτέλεση που αλλάχθηκε ένα ακόρντο ή διαμορφώθηκε το σόλο.Μάλλον "δουλειά δεν είχ' ο διάολος" είναι.

 

Για παράδειγμα το "Όποια και νά'σαι" είναι τόσο όμορφο στην πρώτη του εκτέλεση και όταν το άκουσα από την Αλεξίου(νομίζω)έφριξα.

Ευχαρίστως θα χαστούκιζα αυτόν που άλλαξε τα ακόρντα τού κουπλέ. ;D

Πολύ σωστά.

Όπως είπα και πριν, άλλο διασκευή και άλλο αλλάζω τον αδόξαστο ενός κομματιού στα ακκορντα-μελωδία κτλ.

Οι πιο πολοί ''λενε'' επεμβαίνουν συνθετικά για τον ''α'' ''β'' λόγο.

Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να αλλάζουμε την νοοτροπία του κομματιού; Νομίζω πως έτσι προσβάλλουμε το συνθέτη αν μη τι άλλο.

Γιατί να αλλάξω τα ακκόρντα από το ''όποια κα να σαι'';

Αν θέλω να δείξω την ταυτότητά μου θα γράψω ένα δικό μου εξ ολοκλήρου κομμάτι και θαν δείξω το ποιος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλη τελειομανια, το κεφι μας κανουμε ρε παιδια.

Το θέμα είναι αγαπητέ ότι το κέφι κάποιων είναι το ψωμί και η δουλειά κάποιων άλλων και δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί να αλλάξω τα ακκόρντα από το ''όποια κα να σαι'';

 

Πολύ μεγάλη κουβέντα.Συζητούσα χθες αυτό ακριβώς μ' ένα φίλο(ντράμερ)Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος δεν είναι η προσωπική αισθητική τού "διασκευαστή",αλλά η ανικανότητά του να ακούσει.

Έχω παρατηρήσει,πρώτα σ' εμένα,ότι πολλές φορές ακούμε αυτό που θέλουμε ν' ακούσουμε και όχι αυτό που πραγματικά υπάρχει,με συνέπεια να προσαρμόζουμε το κομμάτι στα αυτιά και τα χέρια μας.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά...για μένα το νόημα μιας διασκευής είναι να πάρεις ένα κομμάτι και, προσαρμόζοντάς στο στο ύφος σου, να το κάνεις "δικό σου", όπως έχουν κάνει πχ ο Johnny Cash, οι White Stripes, οι Sepultura και άλλοι βεβαια...

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου