Προς το περιεχόμενο

Μπασίστας με SVT ή άλλη λαμπάτη κεφαλή?


danis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχας να πω ενα γεια σε ολους αφου ειναι το πρωτο μου ποστ :D

Ελπίζω να υπάρχουν μπασίστες στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι τη βοήθεια σας :lol:

 

 

Βασικά παίζω σε κάποιο stonerrock γκρουπάκι και ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για κάποιο ντέμο.Αύτο τον καιρό έκανα αρκετές αλλαγές στον εξοπλισμό μου και γενικά ψάχνω τον ηχο μου αρκετά,ώστε να καταλήξω κάπου...

Πήρα εναν Gallien Krueger 700rb2 και ηχείο Schroeder 410 από Αμερική,και μπορώ να πω οτι είμαι ενθουσιασμένος!

Αυτό που θέλω τώρα είναι να δοκιμάσω και κάποιον λαμπάτο με το schroeder-ακι αφού με τρώει το σαράκι,να δω πώς είναι ο ήχος της λάμπας. 8O

 

 

Υπάρχει κάποιος από Αθήνα με λαμπάτη καφαλή,κατά προτίμηση SVT ή κάποια αντίστοιχη σε εντάσεις,που είναι πρόθυμος για κάποια συνάντηση?

Να πω ότι και αυτός θα βγει κερδισμένος αφού θα έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει το τερατάκι μου!Είναι το πρώτο ηχείο schroeder που ήρθε στην Ελλάδα και για όσους δεν γνωρίζουν επισκευθείτε το http://www.talkbass.com/ να μάθετε περι τίνος πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο noiz, αν και δεν είμαι από τους πολύ παλιούς του community σε καλωσορίζω εκ μέρους όλων.

 

Δεν είμαι μπασσίστας όμως ο μπασσίστας στην μπάντα που παίζω πρόσφατα πήρε ένα Fender Jazz Bass V και είναι σε φάση να ψάχνεται και με τους ενισχυτές.

Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω για τον Gallien-Krueger (ήχος, ισχύς, τιμές κλπ.) και το ηχείο που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Gallien Krueger GT 700RB2 είναι τρανζιστοράτος,480 watt στα 4ohm και από

http://www.thomann.de/thoiw2_gallien_krueger_gt700rb_prodinfo.html στοίχισε περίπου 700 ευρώ με κάτι καλώδια που πήρα μαζί.

Από εντάσεις είναι πολύ πολύ δυνατός,καμία σχέση με έναν Trace Elliot 100watt που είχα,κι αυτός ειναι και ο βασικός λόγος που άλλαξα setup,αφου με τον Trace είχα πρόβλημα να ακουστώ σωστά δίπλα σε έναν δυνατό drummer και δύο κιθαρίστες...

 

Από ήχο δεν μπορώ να είμαι πλήρως αντικειμενικός,αφου άλλαξα και το ηχείο μαζι,οπότε δεν ξέρω τί δίνει τί.Γενικά πάντως είναι γρήγορος και καθαρός όταν θέλω.Επίσης έχει και κάποια ευχάριστη βρομιά με το boost,μια πατέντα της GK που παραμορφώνει κάποιες αρμονικές...Πολύ σημαντικό τέλος είναι ότι είναι πολύ compact κατασκευή με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

To schroeder είναι αυτό http://www.woodandtronics.com/?page=shop/flypage&product_id=56&category_id=3063aef0317d60ec45f60c15960121fe&category=amplification_schroedercabinets&

και από Αμερική μέσω Ιταλίας στοίχισε 1260ευρώ,αλλά αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας αφού τα βάζει με Ampeq 810 και βγαίνει νικητής στα σημεία,με το μισό μέγεθος...Ενσωματώνει κάποια πατέντα και τα δύο δεκάιντσα μέσα είναι υπό κλίση,με αποτέλεσμα το μπάσο που βγάζει να είναι εξωπραγματικό για το μέγεθος του.Τα 1400 βατ είναι αρκετά για οτιδήποτε και οι λόγοι που το πήρα είναι προφανείς...Το καλύτερο δυνατό,στο μικρότερο μέγεθος για εύκολη μεταφορά.Ακόμα βέβαια δεν το 'χω ξεζουμίσει αφού ένα δωμάτιο 15 τετραγωνικών δεν είναι ο φυσικός του χώρος αλλά η παραλία :wink: ή κάποιο live...

 

Σχετικά πάντως με το φίλο σου πες του να μην λυπηθεί τα λεφτά του ώστε να μην χρειαστεί να αναβαθμίσει στα καπάκια λόγω εντάσεων κυρίως...Ο GK

πάντως σε αυτά τα λεφτά είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.

Εγώ πήρα αυτόν γιατί οι λαμπάτοι κάνουν περιπου 2000 οπότε ξεφευγα αρκετά...

Απλά όλοι σχεδόν στη heavy μουσική παίζουν με λάμπα και ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμάσω έναν γρήγορα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου