Προς το περιεχόμενο

αυτοδιδακτος > πως?


jasonf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη που επαναλαμβανομαι, ομως ανεφερα πρωτον οτι δεν θελω να θιξω τους μουσικους που ασχολουνται με αυτο το ειδος, δευτερον οτι απ'τη στιγμη που θελει να ασχοληθει μονο με ενα ειδος παραγωγης, θα ειναι πιο ευκολο να επικεντρωσει τη μελετη του σε καποια σημεια ( αρα εχει σχεση με το θεμα μας ) και τριτον, jason υπαρχουν τοσες αυτοματοποιησεις στα midi, που αυτα τα τρελο appregio, ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να πετυχει κανεις. Και βεβαια επαναλαμβανω, πως δεν θιγω κανεναν μουσικο ( και αν δειτε και την παρενθεση μου, αναγνωριζω πως πολλοι μουσικοι που εχουν ασχοληθει με την ηλεκτρονικη μουσικη, εχουν τρομερες γνωσεις..αλλα μαλλον το περασατε στα ψιλα... ). Παντως ο λαος μας λεει και μια αλλη παροιμια.."Οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται" Δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπερασπιση ενα ειδος μουσικης, εκτος αν οι εκπροσωποι του, πιστευουν οτι οι "κατηγοριες" ( που δεν υπαρχουν εδω ), ειναι αληθινες...;) ( τωρα ναι..ειμαι εκτος θεματος..ομως και παλι σημειωνω οτι δεν υποβιβαζω κανενα μουσικο ειδος! Εξαλλου η μουσικη ειναι ενας τροπος εκφρασης, και ετσι πρεπει να εχει ελευθερια στα ειδη και στη διαδοση τους, και δεν θα κρυψω οτι κι εγω ξεκινησα απο dance και trance μουσικη..Ομως στην πορεια διαπιστωσα την ευκολια του να κανεις οτι κανει μεγαλο πληθος μουσικων με ενα ποντικι... :? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι σωστες οι "κατηγοριες" αρκετεσ φορες, απλα οι κολημενοι (οχι οτι εισαι, δεν σε 3ερω) δεν καταλαβαινουνε οτι υπαρχει κακη ηλεκτρονικη οπως και κακη ροκ και οτιδηποτε.

 

ετσι κ αλλιως μουσικη θελω να μαθω οχι trance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα υπαρχουν "κακοι" και "καλοι" αντιπροσωποι ( αν και αυτο ειναι υποκειμενικο ) σε καθε μουσικο ειδος. Απλα, "κακους" στην trance, θεωρω αυτους που με 2 ωρες δουλεια, βγαζουν ενα ολοκληρο CD, ενω καποιοι αλλοι με 40 ωρες δουλεια βγαζουν ενα κομματι, το οποιο δειχνει και τι δουλεια εχει γινει.

Και η trance παντως, μουσικη ειναι ( και βεβαια δεν ειμαι κολλημενος..μπορω να κατηγορησω ποτε τη μουσικη που με "αναθρεψε"? Θα ηταν σαν να προδιδα τους γονεις μου ). Απλα, πιστευω οτι θα χρειαστεις λιγοτερο διαβασμα για να μαθεις πως γινεται μια πληρης παραγωγη ενος dance κομματιου ( δεν συγκρινεται σιγουρα με ενα ακουστικο, ροκ, κλασσικο, ποπ κομματι... ). Μην ξεχνας ομως, πως διπλα στις γνωσεις, θα πρεπει να εχεις φαντασια και εξοπλισμο..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο, γενικα οι four to the floor μουσικες δεν μπορουνε να ειναι περιπλοκες απ τη φυση τους αλλα και επειδη προοριζονται να γινουν μερος dj σετ. (οχι οτι υπαρχουν σοβαροι djs να τα εκμεταλευτουνε αλλα λεμε τωρα).

 

"Μην ξεχνας ομως, πως διπλα στις γνωσεις, θα πρεπει να εχεις φαντασια και εξοπλισμο.."

 

χεχε, εξοπλισμο εχω... τωρα φαντασια... δεν ειμαι καταληλος να κρινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Jason, όπως αναφέρανε και οι υπόλοιποι στο φορουμ, έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι θές που δεν έχει όμως μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα των όσο ζητάς να μάθεις..

 

Απ'οτι κατάλαβα θέλεις να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου μέσα απο μουσικές θωρίες και θωρίες παραγωγής...

 

Δηλαδή, και απ'οτι καταλαβαίνω αν κάποιος θέλεις να ασχοληθεί με το SKA, ή την Reggae, και δεν ξέρει απο νότες απλά έχει ασχοληθεί μα κάποια ήδη μουσικής και η εμπειρία του δεν του αρκει να επεκταθεί εκεί που θέλει....

 

Τότε... θα πρέπει να πάρει βιβλία σχετικά με την Reggae μουσική, να ψάξει να βρεί αρκετή μουσική απο το είδος, και Tablatures σχετικές με το είδος σε κομμάτια ανάλογα...

 

Έτσι θα ξέρει λεπτομέρειες όπως τον τρόπο παιξίματος, τις συνήθεις συγχωρδίες τον ρυθμό κτλ.

 

Τώρα να θέλεις ενορχήστρωσή, τότε εκτός απο την κιθάρα ή τα πλήκτρα, (πάντα πρέπει να έχεις ενα κύριο όργανο στο οποίο μελετάς) θα πρέπει να ερευνήσεις στο τί και γιατί παίζει έτσι το μπάσο, γιατι παίζουν έτσι τα πνευστά και γιατί πρέπει να ακολουθούμε αυτόν τον ρυθμό.. αλλά αυτο δεν είναι κάτι που μαθαίνεται σε βιβλίο αλλα αποκτάται με την πείρα και τον συνεχή πειραματισμό

 

Στην συνέχεια θα μάθουμε για την μίξη και τέλος για την παραγωγή......

 

Ελπίζω να κατάλαβα και αυτα που έγραψα να ανταποκρίνονται στις ανάγκες σου όσο πολύπλοκα και αν τις εκλαμβάνουμαι...

 

Κλέινω λέγοντας ότι και εγώ είμαι αυτοδίδακτος, ξέρω νότες στην κιθάρα, γράφω τα κομμάτια μου σε midi με το μολύβι στο Cubase, και ασχολούμαι με αυτό κάποια χρόνια...

 

Πολλές φορές είναι μεγαλύτερη η χαρά που νιώθω όταν ψάχνοντας ανακαλύπτω κάτι παρά όταν συνθέτω ένα τελικό αποτέλεσμα... ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ

 

Καλη η θεωρία αλλά χωρίς την πράξη είναι στείρα. Καλή και και η πράξη αλλά χωρίς θεωρεία είναι και αυτην στείρα...

 

Προσπάθησε να θέσεις Θεωρία και Πράξη στην υπηρεσία του δικού σου γούστου και σίγουρα θα κάνεις αρκετές προόδους...

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως freemind δεν νομίζω οτι κολάει η συζήτηση για τις μύγες, καθοτι ο jason δεν φαινεται να μυγιαστηκε, κι εγω ούτε έχω ακούσει ντανς ποτέ μου, ούτε πλήκτρα ξέρω να παίζω, ούτε παραγωγή κάνω, ούτε τίποτα, κλασσικος παλιοροκάς κιθαρίστας είμαι, δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ τη ντανς παραγωγή....

Το θέμα είναι οτι αυτά που είπα πραγματικά τα πιστεύω, για όλες τις τέχνες, και θέλω να πω στο jason να μη χάσει την όρεξη του και να συνεχίσει την προσπάθεια του, άσχετα αν χρειάζεται τις γνώσεις αυτές στο 100% σε αυτό που κάνει *τώρα*. Το υπόβαθρο πάντα σε κανει καλύτερο, ακόμα και τα θεματάκια που βγάζει , ακόμα και 4 νότες να είναι, σίγουρα μπορούν να γίνουν πιο "έξυπνα"

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ not_guilty δεν καταλαβαινω τι εχεις καταλαβει. τι απ αυτα που νομιζω ειναι εκτος πραγματικοτητας?

 

ειπα δεν ειναι η για παραγωγη που θελω να διαβασω. μονο για μουσικη. στην παραγωγη ξερω αρκετη θεωρια απο αρθρα και κανα 2 βιβλια που εχω, και ειπαμε μαθαινω τον ηχο 3 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος με αυτο που εχω πετυχει μεχρι τωρα.

 

αλλα πως μπορω να αναλυσω το αγαπημενο μου κομματι πχ χωρις να ξερω καν τις βασικες συνχωρδιες και κλιμακες. και πως να το αναλυσω χωρις ενα αφτι που θα μου λεει οτι αυτο ειναι ντο με το που πατησω ντο στα πληκτρα αντι να βασιζομαι σε midi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου