Προς το περιεχόμενο

αυτοδιδακτος > πως?


jasonf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσεξε ποσα διαφορετικα πραγματα αναζητας, συμφωνα με οτι λες:

μουσικη θεωρια... συνθεση δλδ
( περιττο να πω οτι ειναι ενα απο τα ανωτερα σκαλοπατια στην επισημη μουσικη εκπαιδευση... )
παντος μαλλον δεν με εχεις καταλαβει. με ενδιαφερει η παραγωγη

και πιο πανω ακομα:

btw den me endiaferei toso to organo oso h 8ewria...

αλλα ακομα πιο πανω..:

ψαχνω για κατι που να μην εχει και πολυ παρτιτουρα (ειμαι midi boy) και να ειναι σχετικα ευκολο με την εννοια απλο και χωρις πολλα πολλα που θα μπορουσαν να με μπερδεψουν αλλα και να ειναι βασισμενο σε πληκρα / πιανο.

Δεν διαφωνω οτι ειναι δυσκολο καποιος να ξεκαθαρισει τι ακριβως αναζητα οταν ξεκιναει απο το 0, ομως το να λεει 3 τουλαχιστον διαφορετικα πραγματα σε καθε post, δειχνει οτι ακομα δεν εχεις ξεκαθαρισει τι ακριβως θελεις να μαθεις... :? Και αυτο ειναι προβλημα πολλων ( και εγω το ειχα οταν ξεκινησα, ομως οταν μπεις σε μια πορεια, καταλαβαινεις τι αναζητουσες και πως θα φτασεις σε αυτο )...Οποτε:

1. Θελεις κατι θεωρητικο, που θα σου δωσει εφοδια περι μουσικης θεωριας;

2. Θελεις κατι που θα σε βοηθησει να πλουτισεις τον ηχο σου και να κανεις καλυτερες παραγωγες;

3. Θελεις κατι που θα αναπτυξει λιγο την δεξιοτεχνεια σου πανω στα πληκτρα, ωστε να δουλευεις καλυτερα τα κομματια;

Οπως σου ειπα, υπαρχουν διαφορετικα βιβλια για την καθε περιπτωση... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"1. Θελεις κατι θεωρητικο, που θα σου δωσει εφοδια περι μουσικης θεωριας; "

 

auto akrivos. paragwgh gia mena shmainei apo synthesi mexri premastering. den eimai ka8olou mperdemenos. ola ta ypoloipa ta anefera gia na dwsw mia eikona tou ti 8elw kai giati.. isws eprepe na pw apla: arxarios psaxnei vivlio mousikhs 8ewrias.

 

"den me endiaferei toso to organo oso h 8ewria..."

 

akrivos oti eipa kai panw.

 

"ψαχνω για κατι που να μην εχει και πολυ παρτιτουρα (ειμαι midi boy) και να ειναι σχετικα ευκολο με την εννοια απλο και χωρις πολλα πολλα που θα μπορουσαν να με μπερδεψουν αλλα και να ειναι βασισμενο σε πληκρα / πιανο."

 

nai an einai dinaton oi askhseis px na mhn einai vasismenes se partoura.

kai nai oi askhseis na nai vasismenes se plhktra (auta exoume).

 

me endiaferei h paragwgh.

 

nai to eipa gia na katalaveis oti den me endiaferei to na ginw virtouozos sta plhktra px.

 

pali euxaristw gia thn prospa8eia/voh8ia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, η λεξη παραγωγη κρυβει διαφορετικη εννοια απο αυτο που εσυ ονομαζεις...Βαζεις ακομα πιο δυσκολες εννοιες στην αναζητηση σου, οπως premastering...Φοβαμαι, πως η υλη που πρεπει να διαβασεις ειναι αρκετα μεγαλη και πως ισως στην πορεια διαπιστωσεις πως πρεπει να εχεις μια σφαιρικη προετοιμασια για το θεμα...:/ Αν ελεγες αυτο που ηθελες στον Νακα, θα σου εδιναν ή το βιβλιο "Ερασιτεχνικη ηχογραφηση" ή το "Περι Μουσικης και Ηχοληψιας"...Κανενα απο τα 2 ομως δεν αναφερεται σε θεωρια μουσικης βεβαια, αλλα αναφερει τεχνικες ηχογραφησης, καποια κολπα στα effects και βασικες εννοιες ψηφιακου editing και..γιατι οχι..premastering ( μια διαδιακασια ομως που γινεται απο εμπειροτατους ηχοληπτες σε ειδικους χωρους... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasonf, σε παρακαλώ μην γράφεις με grenglish αλλά με ελληνικά.

 

Στο θέμα μας, επανέρχομαι για να σου πω ότι είναι υπερ-πλουραλιστικό να περιλαμβάνεις στον όρο "παραγωγή" τα πάντα, από τη σύνθεση μέχρι το pre-mastering (το mastering γιατί το άφησες απ' έξω αφού έφτασες μέχρι εκεί;...).

 

Οι ρόλοι "συνθέτης", "εκτελεστής", "ηχολήπτης", "παραγωγός", "τεχνικός ήχου" κλπ είναι απολύτως διακριτοί και οι άνθρωποι που κατάφεραν να τους ενοποιήσουν με επιτυχία μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού. Ακόμη και αν δεχτούμε ότι εσύ θα είσαι ο επόμενος (μακάρι να είσαι) αυτό δεν θα συμβεί με υποβάθμιση του συνόλου των γνώσεων που απαιτεί καθένα από αυτά τα στάδια.

 

Ένα βιβλίο μουσικής θεωρίας που ΔΕΝ θα αξιοποιεί την παραδοσιακή μουσική σημειογραφία, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου, και αυτό δεν είναι παράξενο αν σκεφτείς ότι η ίδια η "μουσική θεωρία" είναι μέρος αυτού που λέμε "παρτιτούρα". Με δυο λόγια, αν ψάχνεις το αντίστοιχο ενός "βιβλίου μουσικής θεωρίας με εικόνες", πιστεύω ότι δεν θα το βρεις, εκτός αν υπάρχει κάτι προορισμένο για παιδιά (ακόμη και τότε, είμαι σίγουρος ότι κάπου στην πορεία θα αρχίσει να χρησιμοποιεί κανονικές νότες).

 

Υπάρχει ένα μικρό προγραμματάκι που έχω φτιάξει εγώ σε συνεργασία με έναν ξένο προγραμματιστή, το οποίο δείχνει την κατανομή των περισσότερων κλιμακων στο κλαβιέ, καθώς και τις περισσότερες συγχορδίες, αλλά δεν δείχνει τίποτε για τις σχέσεις ανάμεσα στις συγχορδίες όπως αυτές νοούνται στην παραδοσιακή αρμονία, άρα (επί της ουσίας) δεν μαθαίνει τίποτε σε κανέναν.

 

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο post μου, το καλύτερο είναι να βρεις ένα δάσκαλο, αλλά αν αυτό δεν μπορεί να γίνει, πάρε ένα βιβλίο παραδοσιακής αρμονίας και ρίχτο στο διάβασμα. Σκοπός αυτών των βιβλίων δεν είναι να γίνει κανείς "βιρτουόζος" (κάτι που καταλαβαίνω ότι δεν σε ενδιαφέρει) αλλά να μυήσουν τον αναγνώστη στο αρμονικό σύστημα που διδάσκουν. Σου υπόσχομαι ότι μετά τις 50 πρώτες σελίδες, θα αισθάνεσαι πολύ καλύτερα και θα έχεις πολλές νέες ιδέες ως συνθέτης.

 

Ενημέρωσέ μας αν θέλεις για το πως πήγε όλο αυτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So Jason, Σύνθεση κάνεις αφου έχεις μάθει θεωρία(νότες, τι είναι κλίμακα, πως φτιάχνονται οι συγχορδίες), αρμονία (progressions απο ακκόρντα που ντύνουν μια μελλωδία) ειδικό αρμονίας (λίγο πιο ρεαλιστική αρμονία χαλαρώνοντας κάποιους κανόνες της κλασσικής εποχής) και αντίστοιξη (συνδιασμός και ... αντίστοιξη μελωδιών) Όλα αυτά ντύνονται και με ιστορία - μορφολογία. Αυτή είναι η κλασσική κλασσική(double word intended) πορεία που ακολουθείται για τη σύνθεση στα ωδεία.Αυτά όμως στην εξειδίκευση τους είναι για κλασσική μουσική διαφόρων περιόδων, και απλώς απο την εμπειρία που αποκτάς εκέι μαθαίνεις για τη μουσική γενικότερα (στην ουσία παίρνεις και κανα βιβλιαράκι για Jazz και modal αρμονία και σύνθεση και καταλαβαίνεις τι διαβάζεις).

 

Τώρα.... εγώ για να καταλαβαίνω τι παίζω, και να μπορώ να ψιλοαυτοσχεδιάζω, και να βάζω "μπαχαρικά" σε κανα προγκρέσσιον ή μελωδία που βγάζω, έμαθα κλίμακες - τρόπους (απλώς να τα παίζω σε όλη την ταστιέρα), όλη την κλασσική θεωρία (μιλάμε για ένα τρίμήνο δουλειά η θεωρία έτσι... όχι η θεωρία με την γενική έννοια, οι τάξεις της θεωρίας που κάνουν στα ωδεία εννοώ) και (προσπαθώ) μαθαίνω αρμονία+λίγο jazz αρμονία (το οποίο σου τρώει κανα τριάρι χρόνια και βάλε ανάλογα πόσο σοβαρά το πας). Αν μείνεις σε αυτά θα έχεις τελειώσει σε 3 χρόνια περίπου, εκτός αν τα παρατάς κάθε τόσο όπως εγώ...

 

Βιβλία που χρησιμοποίησα: (και είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν αντίστοιχα καλύτερα, ας μας πει κάποιος) Harmony&Theory του Wyatt απο Hal Leonard Εκδόσεις, Το τονικό Μουσικό Σύστημα - Αρμονία του Αμαραντίδη, Μια θεωρία που δεν θυμάμαι καν το όνομα της, ένα γκρι βιβλιαράκι ήτανε, και το The Jazz Theory Book του Levine.

 

Εννοείται πως χωρίς "νότες" όπως το λες δεν πας μακριά, γιατί απλούστατα κάπως πρέπει να γράψεις τη μουσική και τα παραδειγματάκια για τα οποία μιλάς!Αλλά να ξέρεις: Δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ αυτό είναι το λιγότερο, τι είναι το να μάθεις που είναι οι νότες στο πεντάγραμμο για δύο κλειδιά?Αυτό θα το μάθεις στη θεωρία που σου είπα.Τέλος κοίτα και αυτά μήπως σου κάνει τίποτα "κλικ":

 

http://www.amazon.com/gp/richpub/listmania/fullview/2LB70CKZG06TB/002-2724872-1976810?%5Fencoding=UTF8

http://www.amazon.com/gp/richpub/listmania/fullview/2P5UUCEH8WU72/002-2724872-1976810?%5Fencoding=UTF8

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η παραγωγη ηλεκτρονικης μουσικης στο πισι απο συνθεση μεχρι σχεδιασμο ηχων και πριμαστερινγκ ειναι πολυ φυσιολογικο τουλαχιστον στην ντανσ μουσικη. δεν καταλαβαινω που ειναι το δυσκολο? θα παρει σελιδεσ για να πω ονοματα που εχουνε κανει ακριβωσ αυτο. εχουνε κανει ενα κοματι απ την αρχη μεχρι το τελος το χουνε στειλει στην εταιρια οπου εχει γινει το μαστερινγκ για βυνιλιο και μετα η κυκλοφορια. ειμαι σε ενα σημειο μετα απο 3 χρονια που ασχολομαι με αυτο που ονομαζω παραγωγη, που ξερω τι θελω και δεν χρειαζεται να διαβασω τπτ για να μαθω τι θελω, και ειμαι σχετικα ευχαριστημενος με την ποιοτητα ηχου που εχω πετυχει. (ετσι κ αλλιωσ δεν υπαρχει πρεπει στη μουσικη... )

 

μ αυτο που δεν ειμαι αυχαριστημενος ειναι οτι για να γραψω μια μελωδια πχ. ξεκιναω παντα απ το μηδεν και χωρισ ουσιαστικα να ξερω τι κανω, αλλα και να καταφερω να κανω κατι που με ικανοποιει δεν μπορω να το δεσω με τα υπολοιπα,. οπωσ επισεισ δεν μπορω να βαλω σε νοτες αυτο που εχω στο μυαλο μου.

 

αυτο ειναι λοιπον που θελω να αρχισω να μαθαινω... και δεν περιμενω να γινω αλμπινιονι σε μια νυχτα for the record.

 

 

"Ένα βιβλίο μουσικής θεωρίας που ΔΕΝ θα αξιοποιεί την παραδοσιακή μουσική σημειογραφία, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου, και αυτό δεν είναι παράξενο αν σκεφτείς ότι η ίδια η "μουσική θεωρία" είναι μέρος αυτού που λέμε "παρτιτούρα".

 

δεκτο και λογικο, ειπα να προσπαθησω."

 

πραγματικα το βρισκω γελοιο που ξεφυγαμε τοσο απο ενα απλο θεμα.

arpegios εισαι ο πρωτος που δινει μια πραγματικα χρησιμη απαντηση, χεχε. πηρα αυτο http://www.fagottobooks.gr/categories_details.php?cat_id=7&met=3¨και θα κοιταξω και αυτα που μου προτινεις.

 

ευχαριστω και παλι παιδια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.Μουσική Ανθοδέσμη - Δ. Μαυραγάνη

2.Το τονικό μουσικό σύστημα - Η θεωρία της μουσικής - Αμάραντου Αμαραντίδη

...και δες αυτό&το άρθρο για να δείς σε γενικές γραμμές σε τι αναφέρονται για να καταλάβεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να υποβιβασω τους μουσικους που ασχολουνται με το ειδος της dance ( εξαλλου υπαρχουν πολλοι που εχουν ξεκινησει απο κλασσικες σπουδες και εχουν καταληξει εκει ), νομιζω οτι το συγκεκριμενο ειδος, εχει χαμηλες απαιτησεις παραγωγης. Ιδιαιτερα τωρα με την εξελιξη των softwares, πιστευω οτι με 4-5 βασικα πραγματα, και με αρκετη φαντασια, μπορεις να κανεις καλες δουλειες...Και σιγουρα δεν χρειαζεσαι τρελες γνωσεις, απο τη στιγμη που ετοιμα και αυτοματοποιημενα plug ins, κανουν τη δουλεια που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

1ον τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας?

2ον ακόμα και αν η ασχολία σου είναι να κάνεις πυργάκια με τραπουλόχαρτα, ή να φτιάχνεις ξέρω γω συγκεκριμένα σκαμπό με 3 πόδια του τάδε ύψους, αν έχεις όρεξη και προχωρήσεις αυτή την περιορισμένη σε πρώτη ματιά τέχνη σου, μπορείς να φτιάξεις απίστευτα περίπλοκα και περίτεχνα πράγματα.Απλώς κανένας δεν θα εντυπωσιαστεί, ή θα αναρωτηθεί πως τα έκανες.

 

ακόμα και τα μονόχορδα όργανα για να έρθω πιο κοντά στο θέμα μας, έχουν βιρτουόζους.

 

Το ποια γνώση λοιπόν χρειάζεται για να παίξεις μια μέτρια μελωδία σε αυτά, δεν λέει τίποτα για το μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτή η γνώση. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να κρίνεις τη δυσκολία και την απαιτούμενη γνώση απο το ποιό είναι το στάνταρ σε μία τέχνη και το πόσο έυκολα αυτό επιτυγχάνεται. Μπορεί κάλιστα κάποιος να τη φτάσει σε νέα επίπεδα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι εκτος θεματος για αλλη μια φορα λολ. αλλα παντα εξαρτατε για τι ποιοτητα ντανσ μιλαμε. τρανσ με κλασσικο feel η τρελα arpegio δεν ειναι τοσο ευκολα, για μενα τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου