Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρηκα κατι παρομοιο που να με καλυπτει, οποτε ειπα να ανοιξω νεο θεμα!

Αν και εχω κατεβασει εναν οδηγο βαψιματος κιθαρας

εχω καποιες αποριες σχετικα με τα υλικα.

Πρωτα απ ολα πρεπει να το περασω με sanding sealer οπως λεει...το οποιο ομως δε ξερω τι υλικο ειναι ακριβώς?

Ειναι η αντιστοιχη βελατουρα μηπώς η ειναι κατι αλλο, κι αν ναι, τι ειναι αυτο?

Επίσης στη συνέχεια χρησιμποπει και τα υλίκα Rubbing Compound και Finishing Compound...ούτε κι αυτά ξέρω τι ειναι!

Απ΄οτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι καποια γυαλιστικα τα οποια μπαινουν μετα το βερνικι...αλλα το θεμα ειναι πως το ζηταμε στο χρωματοπωλειο!

 

Thanks προκαταβολικα...και οποιαδηποτε παρατηρηση και συμβουλη ευπροσδεκτη!

It's a long way to the top....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sanding sealer είναι το λεγόμενο γεμιστικό. Αν το ζητήσεις έτσι θα σου δώσουν. Υπάρχουν μερικά που διαλύονται με νερό αντί για διαλυτικό τα οποία και δουλεύονται ευκολότερα (πλένεις τα πάντα με νερό μετά το τέλος και καθάρισες) Πρέπει να προσέχεις όμως να μην πέσει νερό πάνω στο όργανο μέχρι να στεγνώσει.

 

Περνάς ένα χέρι, τρίβεις (χωρίς να φράσεις στο ξύλο), ξαναπερνάς κλπ μέχρι να μην υπάρχει καθόλου πόρος στο ξύλο

 

Εγώ εγώ τέτοιο έβαλα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172902.0

 

Γυαλιστικά και βερνίκια υπάρχουν άπειρα. Συνήθως ανάλογα το βερνίκι υπάρχει και ανάλογο γυαλιστικό.

 

είναι ζόρική διαδικασία

 

Υπάρχει ένα θέμα του Yann και πολλά άλλα

 

Ψάξε και θα βρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου