Προς το περιεχόμενο

Βοἠθεια με πρόβλημα σε fender HW1!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα το προβλημα!

 

Που να δεις στις παλιες Fender τι γινεται...

 

Ειναι κλασσικο συμπτωμα και θεραπευεται ακριβως ετσι

 

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/174767-how-align-neck-body.html

 

απλα χαλαρωνεις ελαφρα τις χορδες,ξεβιδωνεις ΛΙΓΟ το μπρατσο το μετακινεις δεξια ή αριστερα στο neck pocket & μολις βρεις τη σωστη θεση στην οποια οι δυο ΜΙ χορδες εχουν την ιδια αποσταση απο τις ακρες της ταστιερας μια και δεν εχεις πολυ πειρα θα χρειαστεις μια μικρη βοηθεια ...αρα.... φωναζεις τη...μαμα σου   ;D  να βιδωσει το λαιμο (εσυ θα κρατας την κιθαρα & το μπρατσο ωστε να μην μετακινηθει και η...μαμα σου θα βιδωνει (σταυρωτα παντα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το τελείως άκυρο αλλά αλλού κόλλησα... ;D ;D

 

το 2006 είχα αγοράσει μια Fender Highway 1 από μαγαζί στην Ιπποκράτους(δε θέλω να πω όνομα). Ήταν η  πρώτη μου κιθάρα

 

Ευτυχώς, έχω αγοράσει και άλλες κιθάρες κατά καιρούς(neck-thru πάντα!! ) και έτσι πάντα έχω μια κιθάρα να παίξω! (φιουυυ....)

 

Εσύ άρχιζες να παίζεις πριν 3-4 χρόνια με πρώτη κιθάρα την Highway one και μετά πήρες

και ΑΛΛΕΣ και μάλιστα NECK-THROUGH ?????

 

 

Υ.Γ.Απλά σε ζηλεύω , τίποτα προσωπικό... ;D ;D ;D ;D ;D ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW παιδιά!! ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και για τις πολλές λύσεις που μου προτείνατε! :)

 

Παρεμπιπτόντως, η κιθάρα έτσι ήταν όταν την πήρες? Με τους συγκεκριμένους μαγνήτες?

 

Τον Seymour Duncan τον έβαλα εγώ

 

Δεν είναι HW1. Ούτε σε κορόιδεψαν... είναι η φθηνή Αμερικάνικη strd (σπέσιαλ ή όπως αλλιώς την έλεγαν τότε) και μετονομάστηκε σε HW1 η συγκεκριμμένη σειρά μετά το 200-, απέκτησε 22ο τάστο και άλλους μαγνήτες. Έχει USA ξύλα, συναρμολογημένα και βαμμένα νομίζω στο Μεξικό (όπως και οι τωρινές HW1). Το μανίκι είναι το δικό της, τότε έβγαινε με 21 frets vintage style. Έχω παίξει με μιά τέτοια sunburst και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Αυτή πρέπει να είναι και η αλήθεια τελικά απλά μετά το 2006 άλλαξαν το headstock, όπως είπε και ο Sonic X, για πιο ψυχεδελικές καταστάσεις!!

 

Τεσπα, το συμπέρασμα είναι πως ή υπάρχει πρόβλημα στη συναρμολόγηση ή μετακινήθηκε το μανίκι αλλά όπως και αν έχει λύση υπάρχει. Θα αρχίζω να δοκιμάζω και ελπίζω να τα καταφέρω, αλλιώς θα πάμε στο γιατρό! :P Πάντως απ΄ότι κατάλαβα έχει συμβεί και σε άλλους οπότε cool... 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry λιγο παιδια, επειδη εχω και εγω την highway 2006 upgrade και θελω να αλλαξω τα saddles, ειναι οντως ιδια στις διαστασεις με τα vintage?

 

Γιατι εγω τα μετραω και βλεπω οτι εχουν πλατος 10mm και βλεπω σε καταστηματα οπως το stewmac οτι αυτα που εχουν ως vintage ειναι 10,41mm.

 

Α, με την αντικατασταση θα προτημουσα να βαλω stringsavers που να ταιριαζουν στις διαστασεις, τα vintage δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλλητερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα vintage δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλλητερο...

 

κακως νομιζεις,ειναι και καλυτερα απο πλευρας ηχου  (παιζουν τεραστιο ρολο στον κλασσικο strat ηχο) και ωραιοτερα ;),με αλλα λογια: ασε την κιθαρουλα ησυχη. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον SF (τελευταία πολύ το κάνω αυτό, λες να'χω τίποτα?  ;D). Τουλάχιστον σε μπάσσα fender (μια και σε κιθάρες fender είναι σχετικά περιορισμένη η εμπειρία μου) αλλάζοντας το κλασσικό hardware με πιο "βαρβάτα", σύγχρονα, άλλα υλικά κλπ. βρίσκω πως απλά αλλοίωνε τον ήχο, και προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου, για μένα απλά "έχανε" την ταυτότητά του. Ειδικά αυτή τη συνήθεια να βάζουν όλοι το έκτρωμα την badass σε μπάσσα... Ιιιιιιιιχχχ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά με τις συμβουλές σας περί ξεβιδώματος και ελαφριάς μετακίνησης μπράτσου το έλυσα το πρόβλημα και όλα είναι ευθεία τώρα!

Βἐβαια θέλει σετάρισμα οπωσδήποτε οπότε δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ακόμα (Τρίζει...τρίζει παντού!!)... :'( Δεν πειράζει όμως αυτό είναι το λιγότερο!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, να 'στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου