Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω την ταχυτητα στα Downstrokes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    Και μια απλή συμβουλή..... ο πρωην δάσκαλος μου στην κλασική (απιστευτος βιρτουοζος και φοβερά γρήγορος) μου είχε πει το εξής απλο.... Κανένας δεν μπορει να παίξει πιο γρηγορα απο ότι μπορεί να σκεφτεί! ;)   

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Και μια απλή συμβουλή..... ο πρωην δάσκαλος μου στην κλασική (απιστευτος βιρτουοζος και φοβερά γρήγορος) μου είχε πει το εξής απλο.... Κανένας δεν μπορει να παίξει πιο γρηγορα απο ότι μπορεί να σκεφτεί! ;)     

 

+10100000

 

γενικά πάντως του Stetina τα βιβλία μετράνε πολύ.

Ειδικά το Speed Mechanics for Lead Guitar. (ναι...εκείνο που έχει την kramer απ'έξω ;))

 

http://www.thaiscooter.com/forums/attachment.php?attachmentid=541451&stc=1&d=1207483213

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εχω αρχισει να κανω αλλα πχ στο master of puppets μου φενονται δυσκολα τα downstrokes...καποια ασκηση δν υπαρχει ρε παιδια? Undecided

 

............αρχικά διάβασα ότι δεν σου φαίνεται δύσκολο το master και πήγα να τρελαθώ..........  και άρχισα να γράφω διάφορα.....ευτυχώς έκανα λάθος... ;D

 

εξάσκηση θέλει και να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και θα βγει

εγώ θα σου προτείνω αντί για μετρονόμο (δεν έχω χρησιμοποίηση πότε, έχω μετρονόμο μέσα στο κεφάλι μου εργοστασιακό :P) να παίζεις κομμάτια όπως το  master που είπες αφού ζεσταθείς καλά και συνεχεία, όχι μια φορά και εννοείτε κάθε μέρα όχι μια φορά τον μήνα. Αν σε όλα αυτά αν προσθέσεις και την "πώρωση" δηλ όμορφη κιθάρα, πετυχημένος ήχος, να παίζεις παρέα με άλλον κιθαρίστα η μπάσο δηλ ψυχολογία με λίγα λόγια τότε θα δεις τρελή βελτίωση  ;)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Και μια απλή συμβουλή..... ο πρωην δάσκαλος μου στην κλασική (απιστευτος βιρτουοζος και φοβερά γρήγορος) μου είχε πει το εξής απλο.... Κανένας δεν μπορει να παίξει πιο γρηγορα απο ότι μπορεί να σκεφτεί! ;)     

 

Μακαρι να σκεφτομουν οσο γρηγορα επαιζα παντως... Μπορει να ειχα ξεφυγει και απ τη ταλαιπωρια μου....

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............αρχικά διάβασα ότι δεν σου φαίνεται δύσκολο το master και πήγα να τρελαθώ..........  και άρχισα να γράφω διάφορα.....ευτυχώς έκανα λάθος... ;D

 

εξάσκηση θέλει και να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και θα βγει

εγώ θα σου προτείνω αντί για μετρονόμο (δεν έχω χρησιμοποίηση πότε, έχω μετρονόμο μέσα στο κεφάλι μου εργοστασιακό :P) να παίζεις κομμάτια όπως το  master που είπες αφού ζεσταθείς καλά και συνεχεία, όχι μια φορά και εννοείτε κάθε μέρα όχι μια φορά τον μήνα. Αν σε όλα αυτά αν προσθέσεις και την "πώρωση" δηλ όμορφη κιθάρα, πετυχημένος ήχος, να παίζεις παρέα με άλλον κιθαρίστα η μπάσο δηλ ψυχολογία με λίγα λόγια τότε θα δεις τρελή βελτίωση  ;)

Φιλε μου ιδη ξεκκινησα με ενα κομματι Want You Bad - Offspring και με εχω δει βελτιωση απο σημερα κιολας!!! Σ'ευχαριστω!!  ;D

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα για το Master of Puppets, μπορείς να "βγάλεις" σχεδός όλο το κομμάτι με alternate picking

 

Δώρο άδωρο  ;) το θέμα είναι να βελτιωθεί στα downstrokes οχι να τα αποφύγει

 

εναλλακτικά μπορεί να αφήσει την κιθάρα και να μάθει μπαγλαμαδάκι  :P

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρονομος. Το ειπες μονος σου

Να με συγχωρητε αλλα θα πω μια κουβεντα που ειπε ο δικος μου δασκαλος

ΜΕ ΚΛ@@@ΙΕΣ ΑΥΓΑ ΔΕ ΒΑΦΟΝΤΑΙ

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80% των κιθαριστων παιζουν πολυ γρηγορα μεν,εκτος ρυθμου δε..Ειναι σαν να μιλαω γρηγορα αλλα να λεω ασυναρτησιες..Επισης οποιοσδηποτε δεν παιζει με μετρονομο αποκλειεται να παιζει σωστα.Φρασεις του στυλ "εγω δεν χρειαζομαι μετρονομο","εχω τον ρυθμο μεσα μου" ειναι τραγικες και οποιος τις ξεστομιζει και ειναι πανω απο 16 χρονων ειναι αιθεροβαμων η οπως λεμε στο χωριο καθυστερας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου