Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω την ταχυτητα στα Downstrokes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΑΛΕΝΤΟ...

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΗΛ.ΚΙΘΑΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ..... ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ Ο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ...

 

ΣΤΗΝ ΗΛ.ΚΙΘΑΡΑ ΔΕ ΤΟΝ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΒACKING TRACKS... ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΛΟΓΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ... Π.Χ. ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΤΟΥ VAI TO TENDER SURRENDER (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ ΤΕΜΠΟ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΕ BACKING TRACK ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ....

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ DOWNSTROKES ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ.. ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΓΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...

 

ΤΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ 100 BPM ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΑ 85-90 ΒΡΜ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΠΑΡΑ ΣΤΑ 100 ΒΡΜ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ...

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντα βαριόμουνα τον μετρονόμο, όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι, δεν παραγνωρίζω την αξία του στην μελέτη όμως. Μια εναλλακτική, καθόλου "ροκ" βέβαια, που χρησιμοποιούσα για μεγάλο διάστημα είναι το jam (κλίμακες, αρπέζ και όποια άλλη άσκηση ανακάλυπτα ή εφεύρισκα) πάνω από dance/electronica tracks, τα οποία έχουν αυστηρό tempo και είναι συνήθως χωρίς τονικές αλλαγές. Ήταν σαφώς ένας random τρόπος μελέτης, καθώς ποτέ δεν έφτιαξα συγκεκριμένο playlist (αν και είχα μία προτίμηση σε κάποιες καγκουροtrance συλλογές), αλλά είχε αποτέλεσμα. Βέβαια έχει περιορισμούς, καθώς πόση trance μπορείς να ακούσεις?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με Trivium (πχ Requiem http://www.youtube.com/watch?v=F0c1ut46Yk0) αρχικά στο 60% και μετά 5-5 μέχρι φουλ ταχύτητα σε 5 μέρες μπορούσα να κάνω άνετα τα downstrokes που είναι αρκετά γρήγορα. Πιο πολύ κι από master of puppets. Επόμενο βήμα είναι το Ember to inferno http://www.youtube.com/watch?v=lZTpPcj4Ka4) δοκίμασέ το, παίζεις μια φορά άνετα το κομμάτι σε ταχύτητα που να την βαριέσαι, μετά λίγο πιο γρήγορα μέχρι να το πας άνετα και συνεχίζεις.. Δεν θα σου πάρει πάνω από 10-15 ώρες συνολικά, μόνο σημαντικό είναι να σταματάς όταν κουράζεσαι γιατι μετά από 1-2 ώρες trivium το χέρι σου θα χει γίνει τουμπανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παίξεις ποτέ γρηγορα downstrokes μουχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!  :P

Θα σε στεναχορισω αλλα εδω και 5 μερες εχω βελτιωθει με τον μετρονομο με υπομονη και με καποια αλλα κομματια που μου εχουν προτεινει...Παιδια ενα θεμα ανοιξα για λιγη βοηθεια και εγινε τσακομος. Anyway Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια που μου δωσατε!!!

 

Καλες Γιορτες Σε Ολο Τον Κοσμο!!! :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wATCHMEN βλεπω θιχτηκες.Πες μου ομως αληθεια μηπως σε ενοχλησε αυτο που ειπα επειδη ξερεις οτι πρακτικα σημαινει οτι πρεπει να αρχισεις την μελετη της κιθαρας απο την αρχη ? Μηπως ξερεις καλα οτι δεν μπορεις να παιξεις με μετρονομο και οι αξιες που χρησιμοποιεις ειναι τυχαιες υποδιαιρεσεις του τιποτα ? Ειμαι επαγγελματιας δασκαλος κιθαρας και εχω δει απο τον χειροτερο μεχρι τον καλυτερο μαθητη.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορουσε να παιξει με μετρονομο μεχρι να του δειξω πως και να περασει αρκετες ωρες μελετης (εννοω απο τους μαθητες μου).Εσυ θεωρεις οτι εισαι υπερταλεντο και δεν χρειαζεσαι μετρονομο

 

Απ πο που βγήκαν όλα αυτά τα συμπεράσματα? βουλωμένο γραμμα διαβάζεις. Μήπως κρίνεις εξ ιδίων  ::) Ποιος λέει ότι δεν μπορώ να παίξω με μετρονόμο και χρησιμοποιώ τυχαίες υποδιαιρέσεις? Οτι χρειάζομαι να μου δείξεις πώς δουλεύει ο μετρονόμος? Να αρχίσω απ την αρχή? χαχα πλάκα μεγάλη έχεις!!!!!!!!

Δεν είπα ποτέ οτι δεν ξέρω να παίζω με μετρονόμο απλά δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα αυτό γιατί το έχω "onboard" (και φυσικά αυτό το είπα και αστειευόμενος αν προσέξεις την φατσούλα :P :P :P :P :P :P :P)

Εννοείτε οτι παίζω με backing track και με μπάντα  :) Παίζω επίσης εκτός από κιθάρα

και πλήκτρα-πιάνο,ακορντεόν, ντραμς, τουμπε(ρ)λέκι, μπάσο, και έχουν περάσει απ τα χέρια μου μπαγλαμαδακι, μπουζούκι και κεμεντζές (αν και δεν είμαι πόντιος).

Λες να έχω πρόβλημα ρυθμού? Και πριν βιαστείς να μου απαντήσεις οτι δεν έμαθα σωστά τίποτα απ αυτά θα σου πω οτι εγώ ΔΕΝ είμαι δάσκαλος, γιατι δάσκαλοι γίνονται οι αποτυχημένοι (καλλιτεχνικά) μουσικοί που τελείωσε άδοξα η καριέρα τους η δεν είχαν καριέρα  ::)

 

(εεεεεεε τα θέλει ο απ αυτό σου, να μην προσβάλλεις άλλη φορά άτομα που δεν ξέρεις  :-X)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ πο που βγήκαν όλα αυτά τα συμπεράσματα? βουλωμένο γραμμα διαβάζεις. Μήπως κρίνεις εξ ιδίων  ::) Ποιος λέει ότι δεν μπορώ να παίξω με μετρονόμο και χρησιμοποιώ τυχαίες υποδιαιρέσεις? Οτι χρειάζομαι να μου δείξεις πώς δουλεύει ο μετρονόμος? Να αρχίσω απ την αρχή? χαχα πλάκα μεγάλη έχεις!!!!!!!!

Δεν είπα ποτέ οτι δεν ξέρω να παίζω με μετρονόμο απλά δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα αυτό γιατί το έχω "onboard" (και φυσικά αυτό το είπα και αστειευόμενος αν προσέξεις την φατσούλα :P :P :P :P :P :P :P)

Εννοείτε οτι παίζω με backing track και με μπάντα  :) Παίζω επίσης εκτός από κιθάρα

και πλήκτρα-πιάνο,ακορντεόν, ντραμς, τουμπε(ρ)λέκι, μπάσο, και έχουν περάσει απ τα χέρια μου μπαγλαμαδακι, μπουζούκι και κεμεντζές (αν και δεν είμαι πόντιος).

Λες να έχω πρόβλημα ρυθμού? Και πριν βιαστείς να μου απαντήσεις οτι δεν έμαθα σωστά τίποτα απ αυτά θα σου πω οτι εγώ ΔΕΝ είμαι δάσκαλος, γιατι δάσκαλοι γίνονται οι αποτυχημένοι (καλλιτεχνικά) μουσικοί που τελείωσε άδοξα η καριέρα τους η δεν είχαν καριέρα  ::)

 

(εεεεεεε τα θέλει ο απ αυτό σου, να μην προσβάλλεις άλλη φορά άτομα που δεν ξέρεις  :-X)

 

 

διαδικτυακος εφετζης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί έχουν την αίσθηση του ρυθμού έμφυτη ακόμα και χωρίς να έχουν παίξει ποτέ με μετρονόμο και δεν τους κοροιδεύει κανείς στο studio όταν μπορούν και συγχρονίζονται άψογα. Άλλοι παίζουν μια ζωή με μετρονόμο και δε νιώθουν να συγχρονιστούν σε ένα απλό 4/4 ρυθμό. Μην τα βάζουμε όλα σ'ένα τσουβάλι.

 

Και πάνω απ'όλα ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ και ήρεμα με τις εκφράσεις, δεν έχετε όλοι πάντα δίκιο επειδή το θέλετε πολύ ή το λέτε πιο έντονα απ'τον άλλο!  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαδικτυακος εφετζης

 

Οχι ρε....

 

Παίζω επίσης εκτός από κιθάρα

και πλήκτρα-πιάνο,ακορντεόν, ντραμς, τουμπε(ρ)λέκι, μπάσο, και έχουν περάσει απ τα χέρια μου μπαγλαμαδακι, μπουζούκι και κεμεντζές

 

Τι λες ρε φιλε..Εγω που απο το πρωι που ξυπναω μεχρι το βραδυ μελεταω η διδασκω κιθαρα και παλι νιωθω οτι χρειαζομαι πιο πολυ χρονο μελετης για να βελτιωθω κι εσυ παιζεις 8 οργανα ? Ποτε προλαβαινεις ? Μονο το πιανο θελει χρονια για να το ψιλοαγγιξεις..Οταν λες παιζεις πληκτρα εννοεις σαν τον Ρος στα φιλαρακια ? Ακορντεον παιζεις στις συνοικιες η σε λεωφορεια ? Ντραμς ? Τι παιζεις στα ντραμς τουμ πσα τουμ πσα τουμ πσα τουμ πσα πσα (9/8)? Τουμπερλεκι το πιστευω,σιγουρα θα εχεις κανει και συνεργασιες με μεγαλους του ειδους με η χωρις αρκουδα...Στο μπασσο τι παιζεις ακριβως τεταρτα καθε ρουτ συγχορδιας ? Εγω ειμαι αποτυχημενος μουσικος σε αυτο συμφωνω αλλα αποτυγχανω μονο στην κιθαρα οχι σε 10 οργανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου