Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω την ταχυτητα στα Downstrokes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

80% των κιθαριστων παιζουν πολυ γρηγορα μεν,εκτος ρυθμου δε..Ειναι σαν να μιλαω γρηγορα αλλα να λεω ασυναρτησιες..Επισης οποιοσδηποτε δεν παιζει με μετρονομο αποκλειεται να παιζει σωστα.Φρασεις του στυλ "εγω δεν χρειαζομαι μετρονομο","εχω τον ρυθμο μεσα μου" ειναι τραγικες και οποιος τις ξεστομιζει και ειναι πανω απο 16 χρονων ειναι αιθεροβαμων η οπως λεμε στο χωριο καθυστερας..

 

+2112

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω ειμαι ακριβως στο ιδιο σημειο με τον Γιαννη απλα εγω ειμαι κομματακι καμενος και εχω αρχισει πολυ εντατικη εξασκηση στα downstrokes.Εγω βαζω τον μετρονομο μου και εχοντας μαθει το master of puppets το παιζω,και εχω φτασει μεσα σε 3 μερες σε ενα αξιολογο επιπεδο και αμα συνεχισω ετσι πολυ συντομα θα το βγαλω..μπορει να σου φαινεται δυσκολο,εγω τα ιδια ελεγα απλα θελει εξασκηση..

 

και οπως λεει και ενα φιλαρακι μαθαινοντας αυτο το τραγουδι(μαζι με σολο κτλπ)μαθαινεις την μιση κιθαρα. ;)

γιατι εχει τοσα πολλα πραγματα αυτο το τραγουδι που αμα το βγαλεις μετα θα μαθαινεις πιο ευκολα τα αλλα τραγουδια λογο της ταχυτητας που εχεις αποκτησει.. ;)

αργα και σταθερα και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από: psycho969 στις 01:28 - 25/12/09

80% των κιθαριστων παιζουν πολυ γρηγορα μεν,εκτος ρυθμου δε..Ειναι σαν να μιλαω γρηγορα αλλα να λεω ασυναρτησιες..Επισης οποιοσδηποτε δεν παιζει με μετρονομο αποκλειεται να παιζει σωστα.Φρασεις του στυλ "εγω δεν χρειαζομαι μετρονομο","εχω τον ρυθμο μεσα μου" ειναι τραγικες και οποιος τις ξεστομιζει και ειναι πανω απο 16 χρονων ειναι αιθεροβαμων η οπως λεμε στο χωριο καθυστερας..

 

+2112

δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλήθηκαν κάποιοι? ζηλεύουν? δεν μπορώ να πω την άποψη μου (ακόμα και λάθος να είναι)?

 

ok αφού σας αρέσει να βρίζετε και να προσβάλλετε και να ειρωνεύεστε (μέρα που είναι

και δεν σας λέει και κανείς τίποτα) θα απαντήσω στο ίδιο μοτίβο. Τι να κάνουμε ρε παιδάκια? υπάρχουν και ταλέντα σε αυτόν τον πλανήτη δεν είμαστε όλοι "ντουβάρια στο ρυθμό" και "με το ζόρι μουσικοί" από ψώνιο και "απωθημένα γονέων"!!!

 

Στο δικό μου το χωριό λένε τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς

Αν δεν το 'χεις παράτα τα, τι να σου κάνει κι ο μετρονόμος ???. :P

 

τα λέμε  ;D  χρόνια πολλά (εύχομαι, να έχετε να μαθαίνετε)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως χωρίς δουλειά όσο ταλέντο και να έχεις δεν θα κάνεις τίποτα ενώ με δουλειά και μεθοδικότητα κάποιος με μεράκι μπορεί να ξεπεράσει τις ταλεντάρες που δεν έχουν ανάγκη από δουλειά. :P

Και ο μετρονόμος είναι το όργανο που σε βοηθάει στη δουλειά σου αυτή. Πως θα ξέρεις την πρόοδο που έκανες αν δε παίζεις με μετρονόμο; Μελέτη δεν είναι μόνο βγάζω τραγούδια και τα παίζω, αν και πολύ σημαντικό δεν είναι μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wATCHMEN βλεπω θιχτηκες.Πες μου ομως αληθεια μηπως σε ενοχλησε αυτο που ειπα επειδη ξερεις οτι πρακτικα σημαινει οτι πρεπει να αρχισεις την μελετη της κιθαρας απο την αρχη ? Μηπως ξερεις καλα οτι δεν μπορεις να παιξεις με μετρονομο και οι αξιες που χρησιμοποιεις ειναι τυχαιες υποδιαιρεσεις του τιποτα ? Ειμαι επαγγελματιας δασκαλος κιθαρας και εχω δει απο τον χειροτερο μεχρι τον καλυτερο μαθητη.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορουσε να παιξει με μετρονομο μεχρι να του δειξω πως και να περασει αρκετες ωρες μελετης (εννοω απο τους μαθητες μου).Εσυ θεωρεις οτι εισαι υπερταλεντο και δεν χρειαζεσαι μετρονομο.Καλα κανεις αλλα οταν πας σε studio να γραψεις θα γελαει και το παρδαλο κατσικι..Τωρα αντι να τσαντιζεσαι,καταπιε την υπερηφανεια σου και αφου κανεις ενα τεστ στον εαυτο σου δεις πως εχω δικιο χαλαρωσε και αρχισε να μελετας με μετρονομο.Καλυτερα να στην πω εγω στο νοιζ παρα να γινεις ρεζιλι σε κανα στουντιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς ρε Watchmen ότι δεν χρειάζεσαι μετρονόμο; Γιατί άμα βαράς τελείως μόνος σου και θεωρείς ότι είσαι ok, πιθανώς λανθάνεις... Εκτός αν εννοείς ότι μελετάς χωρίς μετρονόμο και με κάποια μπάντα που κάνετε πρόβες ή πάνω στα backing tracks συγχρονίζεσαι ok, οπότε πάω πάσο.

 

Πάντως, τα περί "τραγικών δηλώσεων καθυστέρα" εξ "επαγγελματία δασκάλου κιθάρας" ομολογώ ότι με προβλημάτισαν... Και σε δάσκαλο με τέτοιο ύφος και λεξιλόγιο, δεν θα πήγαινα ποτέ.

 

Χρόνια μας πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σορρυ αλλα ειμαι σε αμφιθεατρο στη βοστωνη σε live Pat Metheny & ενω παιζει μονος του εχει ιβανεζ τζει σι 120 & μετρονομο.

& κατι αλλο. Το ξερετε οτι το μονιτορ στα αυτια των ντραμερ(Πχ Allman Brothers), ειναι KAI μετρονομος ή μονο μετρονομος?

ΟΣΟ ΚΑΛΟΣ και να εισαι, παντα χανεις απ το ρυθμο σου.(ψιλοεκτος thread)

ΜΕΡΡΥ ΧΜΑΣ

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν.Καλυτερα να στην πει ο psycho969 που ειναι ενα απλο ονομα στην οθονη παρα ο ηχοληπτης του στουντιο...Κληρονομος,δεν πληρωνεις τον δασκαλο σου για να σου χαιδευει τα αυτακια σου αλλα για να δουλευει στις αδυναμιες σου και να σε κανει καλυτερο μουσικο.Την ημερα που συνειδητοποιησα οτι ο ρυθμος ειναι κβαντισμενο μεγεθος και οτι οταν επαιζα γρηγορα στα πρωτα χρονια μελετης μου επαιζα τυχαιες υποδιαιρεσεις επεσα σε καταθλιψη για μια βδομαδα..Αντι ομως να κανω το κοροιδο αρχισα μελετη με μετρονομο μεχρι να ξερω τι υποδιαιρεσεις χρησιμοποιω καθε στιγμη.Εχω βεβαια και μια συναισθηματικη φορτιση στο θεμα γιατι πριν 3 εβδομαδες ανελαβα εναν μαθητη που ο δασκαλος του του ειχε πει οτι δεν χρειαζεται μετρονομο και το παιδακι επαιζε 3 χρονια στο γαμο του καραγκιοζη..Τελοσπαντων καλυτερα στην αρχη μιας σκαλας που θελεις να ανεβεις παρα στη μεση μιας που δεν θελεις να ανεβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω μια κλασσικη περιπτωση βλαβης..

 

http://www.youtube.com/watch?v=9MELEVv3l4E&NR=1

 

Αντε τωρα να σου πει αυτος οτι ειναι ταλεντο και δεν χρειαζεται μετρονομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου