Προς το περιεχόμενο

Gibson 345


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Μια ερώτηση. Μπορεί η Gibson 345 να παίξει μονοφωνικά χωρίς πρόβλημα ή θα πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα 2 καλώδια μονοφωνικά σε 2 ξεχωριστούς ενισχυτες?

Θέλω να πώ δηλαδή αν παίζει μόνο με ενα καλώδιο σε ενα ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να φτιάξεις ένα ειδικό καλώδιο για αυτό, στην μία άκρη θα είναι στερεοφωνικό και στην άλλα άκρη μονοφωνικό (κολλάς τα 2 σήματα μαζί).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αλλαζεις το βλακωδες στερεοφωνικο jack με mono & εισαι μια χαρα,θα πρεπει βεβαια να αλλαξεις και καλωδιωση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα,δεν υπαρχει σχεδον ουτε μια vintage stereo Gibson χωρις μετατροπη σε mono....δεν χαθηκε και ο κοσμος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως με ένα απλό μονοφωνικό καλώδιο θα ακούς μόνο τον ένα μαγνήτη, και αυτόν μόνο όταν είναι επιλεγμένος με τον τριθέσιο. Ίσως παίξει με το μονοφωνικό καλώδιο αν κάνεις ελληνικές πατέντες του στυλ "βάζω το καλώδιο μέχρι την μέση".

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως με ένα απλό μονοφωνικό καλώδιο θα ακούς μόνο τον ένα μαγνήτη, και αυτόν μόνο όταν είναι επιλεγμένος με τον τριθέσιο.

 

Ακούς και τους δύο κανονικά , όπως και τους ήχους με το varitone  ;)

δεν ξέρω όμως αν παίζει καμιά απώλεια  :-\

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει απώλεια, και συγκεκριμένα 100% απώλεια του ενός μαγνήτη.

Όλα αυτά αν το wiring είναι το εργοστασιακό φυσικά, σε κάθε άλλη περίπτωση τα πάντα είναι πιθανά.

 

sevenpanda.jpg

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι και εγω κατα 99% σιγουρος οτι αν εχει το εργοστασιακο wiring θα ακους μονο τον ενα μαγνητη με mono καλωδιο, τουλαχιστον ετσι θυμαμαι απο μια 60s που επαιξα. Απο εκει και περα το κολπο με το ψευτοστερεο καλωδιο ειναι πολυ ευκολο, σε περιπτωση που δε θες να αλλαξεις το wiring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου