Προς το περιεχόμενο

Amp - Cab Watt Question.. Τα ίδια πιο πολλά η πιο λίγα?


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες,καταρχήν Χρόνια πολλά!! Μακάρι να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι το 2010 τουλάχιστον εγώ που είμαι ρεμάλι...  :P (α! & κάποιος να καταργήσει τις γραβάτες έλεος... πoιος π..... αγλοσάξονας είναι αυτός που το σκέφτηκε να γυρίσω πίσω στον χρόνο να τον !@#123!@#123123!@.....  ;D  ;D  ;D

Στο Ψητό, έχω πλέον έναν line6 hd150 με 2 εξόδους 2x75W 8Ohm (το setup μου είναι stereo πάντα) & έναν Marshall τελικό valvestate 8008 2χ80 (4Ohm minimum)

 

1)Πόσα watt πρέπει να είναι οι καμπίνες μου?  Είναι καλύτερο να είναι λίγο παραπάνω στα watt?

2)Επίσης οι 2 καμπίνες που πρέπει να πάρω πρέπει να είναι 8 Ohm για να χρησιμοποιώ και τους 2 (line6  & Marshall) ή κάνω λάθος.?

 

To λέω γιατί σκέφτομαι να πάρω

2 τέτοιες: Harley Benton G112V, Guitar Cabinet, 1 x 12" Speaker, 80 Watt RMS into 8 Ohms

ή

2τέτοιες: Harley Benton G112 Guitar Cabinet – 100W/8ohms (RMS)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,το εκτιμάω.  :)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μάρσαλ δέχεται και 4Ω, αν το ίδιο ισχύει και για τον λινε6, τότε μπορείς να πάρεις και 4άρες, ωστόσο αν τα 75 του λινε6 είναι για 8Ω, τότε στα 4Ω θα βγάζει περίπου 100-120βατ, άρα παίρνεις μεγαλύτερης ισχύος καμπίνα  --> κοίτα τα σπεκς του λινε6 να δεις τι καμπίνες δέχεται

 

η δεύτερη καμπίνα έχει μεγαλύτερο περιθώριο ισχύος άρα έχοντας αυτό μόνο ως κριτήριο, είναι προτιμητέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δηλαδή ο μαρσαλ που λέει μινιμουμ 4 βγάζει 8omh?

τον πήρα μεταχειρισμένο και τώρα τον μαθαίνω... κάτι δεν κατάλαβα.... αυτές που πόσταρα είναι και οι 2 8ohm εσύ μου λες να πάρω μεγαλύτερης ισχύος εφόσον είναι 4άρες... κάτι δεν καταλαβαινω... ???

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου