Προς το περιεχόμενο

In-ear monitor για live με loops


pmatsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη του Noiz!

Είμαι πληκτράς σε μπάντα που παίζουμε πολλά live και σκέφτομαι να αγοράσω ένα σύσημα για in-ear monitor για εμένα και τον drummer, γιατί σε μερικά σημεία παίζουμε με loops και tempo modulated ήχους.

Ένα απλό και οικονομικό σύστημα που σκέφτηκα είναι να συνδέσω την έξοδο για τα ακουστικά από το πλήκτρο σε ένα hd preamp σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm

και μετά να βγάλω ακουστικά για μένα και τον drummer, κάτι σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/shure_scl2cl.htm

Το ερώτημα είναι αν είναι λειτουργικό, αποδοτικό και σκόπιμο. Αν όχι, ποιες εναλλακτικές έχω (σαν γενική ιδέα ή σαν καλύτερος εξοπλισμός).

Να σημειωθεί ότι το σύστημα δεν προορίζεται για υπερεπαγγελματικές απαιτήσεις, αλλά απλά για να μπορούμε να συγχρονιζόμαστε σε κομμάτια που παίζουμε με loops live.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να ακούει ο ντράμερ τα πλήκτρα σου από ακουστικά; Έτσι κι αλλιώς δεν θα βγαίνουν στα μόνιτορ; Θέλεις να τα ακούει "καλύτερα" ώστε να μην χάνει το tempo των loops;

 

Θα μπορούσες εναλλακτικά να στέλνεις μόνο ένα προγραμματισμένο ανά κομμάτι μετρονόμο (πχ http://www.thomann.de/gr/millenium_rw500_rhythmpumper.htm) στον headphone amplifier και τα πλήκτρα μόνο στην κονσόλα.

Από το HA θα φεύγουν τα ακουστικά προς τους δυο σας, και έτσι και ο ντράμερ και εσύ θα είστε πάντα "στο beat" ανεξαρτήτως αν παίζουν ή όχι τα πλήκτρα τις λούπες.

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά αυτό που θες να κάνεις και να μη λέω άσχετα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apos εχω την εντυπωση πως οντως δεν εχεις καταλαβει καλα...

Δεν νομιζω πως γινεται περι μετρηματος ο λογος.

 

pmatsios πες μου κατι σε παρακαλω...

Φανταζομαι παιζετε επανω σε κονσολα,ετσι?

Αν,ναι μπορεις να το κανεις απ τα aux της κονσολας πολυ ευκολα και πολυ οικονομικα (περαν απ την αγορα ακουστικων η οποια ποικιλει αναλογα με τις απαιτησεις σας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apos εχω την εντυπωση πως οντως δεν εχεις καταλαβει καλα...

Δεν νομιζω πως γινεται περι μετρηματος ο λογος.

 

pmatsios πες μου κατι σε παρακαλω...

Φανταζομαι παιζετε επανω σε κονσολα,ετσι?

Αν,ναι μπορεις να το κανεις απ τα aux της κονσολας πολυ ευκολα και πολυ οικονομικα (περαν απ την αγορα ακουστικων η οποια ποικιλει αναλογα με τις απαιτησεις σας).

 

 

 

Απλά αυτό

 

Ένα απλό και οικονομικό σύστημα που σκέφτηκα είναι να συνδέσω την έξοδο για τα ακουστικά από το πλήκτρο σε ένα hd preamp

 

με έκανε να καταλάβω ότι θέλει να ακούει αυτός και ο ντράμερ μόνο τα πλήκτρα (τα modulation) και όχι όλη την μπάντα (την έξοδο της κονσόλας δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε δεν μιλησα για ολη την μπαντα...

Αλλα απ τη στιγμη που δεν ενδιαφερεται ο ιδιος να δωσει πληροφοριες δεν εχω κατι να προσθεσω η να αναλυσω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου