Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας ντραμερ?


Original21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο μουσιας απο less than human  :D

 

Yπάρχουν ακόμα αυτοι??

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι ο Κολλιας παιζει σε brutal death metal μπαντα και όποιος λεει για φαντασια στα drums στο black metal ας ακουσει λιγο arcturus, ved buens ende, virus κλπ (παιζουν μπλακ μεταλ μουσικοι σε αυτα) και μετά τα ξαναλέμε.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 413
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

` Τους βάζω τυχαία:

 

John Bohnam (τον ψάχνουν ακόμα στο δικό του πλανήτη)

 

Nick Mason (για την απλότητα και το μοναδικό του ήχο)

 

Steve Smith (όταν μάθετε ποια είναι η πραγματική και αυθεντική μουσική θα αναθεωρήσετε όλοι σας)

 

Martin Lopez (ένας απόφοιτος 2 σχολών - ωδείων jazz!!! - για όσους θέλονται να λέγονται ψαγμένοι!!!)

 

Mike Portnoy (όχι για το παίξιμο (που είναι μοναδικό εδώ που τα λέμε) αλλά κυρίως για την καλλιτεχνική του ιδιομορφία. Παίζει ταυτόχρονα σε 100 γκρούπ δοκιμάζοντας έτσι πολλά είδη μουσικής και δεν είναι κολλημένος μόνο σε ένα όπως πάρα πολλοί)

 

Neil Peart (δύσκολα θα τον φτάσει κάποιος, κυρίως τεχνικά)

 

Phil Ehart (ξέρω θα λέτε όλοι: ποιος είναι αυτός; ο ντράμερ των θρυλικών και ανεπαληπτων kansas)

 

Bill Bruford (o ντάμμερ του ανεπανάληπτου και ίσως του μεγαλύτερου progressive σχήματος των '70s, YES!!!!)

 

Elvin Jones  (από τους μεγαλύτερους jazzίστες που πέρασαν από τον πλανήτη μας)

 

Tony Williams (ομοίως)

 

Ringo!!! (μην ξεχνάμε ότι με τον ήχο του δημιούργησε το κρουστό κομμάι των Beatles!)

 

Vinnie Colauita (μεγάλος νταμερ και αυτός από τη μεγάλη των fusionάδων σχολή)

 

εγώ!!!!!!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Neil Peart, John Bohnam κυρίως..Όσο για τα extreme είδη, οι περισσότεροι κατά κοινή παραδοχή πλέον τριγκάρουν (Joey Jordison), όσο για το power...Στην ιστοσελίδα της Roland ανέφερε ότι ο ντράμερ των dragonforce έχει τις 2 κάσεις διακοσμητικές, καθώς παίζει τριγκαρισμένες δίκασσες....Έτσι παίζω και γω....ΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neil Peart, John Bohnam κυρίως..Όσο για τα extreme είδη, οι περισσότεροι κατά κοινή παραδοχή πλέον τριγκάρουν (Joey Jordison), όσο για το power...Στην ιστοσελίδα της Roland ανέφερε ότι ο ντράμερ των dragonforce έχει τις 2 κάσεις διακοσμητικές, καθώς παίζει τριγκαρισμένες δίκασσες....Έτσι παίζω και γω....ΧΑΧΑ

 

Έχεις την εντύπωση ότι το triggering κάνει το παίξιμο ευκολότερο??Εγώ πάντως όσους drummer έχω ηχογραφήσει,δεν είδα να τους διευκολύνει...Η μόνη διευκόλυνση που παρέχει κατά την άποψη μου(εκτός της επιλογής ήχου)είναι στον ηχολήπτη κατά το editing AN μόνο ΑΝ έχει φροντίσει να μην έχουν τα triggered,bleed στα overhead και γενικά στα mic των φυσικών τυμπάνων..

 

Και μια και μίλησα.....Vinnie Colaiuta!!!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα triggers το παίξιμο σίγουρα δεν το κάνουνε πιο εύκολο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους άλλωστε. Όσο δύσκολα ή εύκολα θα παίξεις με, θα παίξεις και χωρίς.

Γνωρίζω πως χρησιμοποιούνται στις μεγάλες ταχύτητες μιας και γενικά όσο ανεβαίνει η ταχύτητα τόσο μικρότερη κίνηση κάνει το πόδι, συνεπώς τόσο μικρότερη η ένταση του χτυπήματος. Χρησιμοποιώντας triggers (χωρίς δυναμικές) το κάθε χτύπημα μεταφράζεται σε έναν ήχο μιας στανταρ έντασης ανεξάρτητα της ταλάντωσης του δέρματος. Οπότε, παίζεις πολύ χαμήλα, αλλά με τα triggers ο ήχος είναι ο ίδιος όπως αν έπαιζες σε ένα μικρότερο tempo επομένως δυνατότερα.

(Αυτά ξέρω, αυτά λέω...)

 

On topic για μένα είναι οι:

Martin Lopez, Mike Portnoy, Vinnie Colaiuta και John Bonham.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι κιθαριστας (ουουουουυυοουου οξω απο το θεμα μας ρεεεεεε), για μενα ειναι απολαυση να ακουω και να βλεπω τον Buddy Rich και βεβαια τον αγαπημενο μου (και ΠΟΛΥ επηρεασμενος απο τον Buddy) Ian Paice  ;D  ;D  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αλλά ο Mike Johnston με έκανε να τον λατρέψω από την πρώτη φορά που τον είδα.Είναι η απλότητα των κινήσεών του που όλα φαίνονται απόλυτα ελεγμένα και εύκολα σε αντίθεση με κάποια άλλα "ρομπότ" που έχω δει.

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αλλά ο Mike Johnston με έκανε να τον λατρέψω από την πρώτη φορά που τον είδα.Είναι η απλότητα των κινήσεών του που όλα φαίνονται απόλυτα ελεγμένα και εύκολα σε αντίθεση με κάποια άλλα "ρομπότ" που έχω δει.

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ ρομπότ ο Neil Peart ρε γμτ, γι' αυτό δεν μου αρέσει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου