Προς το περιεχόμενο

Μπάσο κ ενισχητής μέχρι 400 ευρώ


takisffff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να σταθεί σε μπάντα;

σε τέτοια μπάντα που θα παίζει (αν συνεχίσει το μεταλλίκη)

δε θα χρειάζεται να ακούγεται...

 

τέλος πάντων. προτείνω κανένα φθηνό (αλλά τόσο θαυματουργό) ενισχυτάκο τη ΗΒ και ένα καλό μπασσάκι. τώρα για τέτοιες φάσεις τίποτα σε schester ή Ibanez (ή και ταυράκι) είναι ΟΚ.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_cb110x.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_eb_3_eb.htm

 

αν και δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο ενισχυτή...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα... με τούτον εδώ που ήδη προτάθηκε, δεν στέκεται σε μπάντα;  ???

 

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_basscombo.htm

 

Mε αυτον μια χαρα βγαινει http://www.thomann.de/gr/ibanez_swx65.htm

Εγω τον εχω και τον χρησιμοποιω σε μαγαζι που δουλευω και βγαινω μια χαρα...

 

Με ταβανι τα 450 ευρω, αν δωσει τα 350 για το Squier CV (που κατα τη γνωμη μου αξιζει), δεν του μενουν φραγκα για αυτους τους ενισχυτες (να προσθεσω παρεμπιπτοντως οτι Rumble ζοριζεται πολυ με καφρο ντραμερ, με τον Ibanez δεν εχει τυχει να παιξω). Το σκεπτικο του ποστ μου ηταν να παρει ενα μπασο που θα του μεινει και εναν φτηνο ενισχυτη τον οποιο θα αναβαθμισει στη συνεχεια, αντι να παρει και μπασο και ενισχυτη που δεν θα τον καλυτουν μετα το σταδιο του αρχαριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το +1 παει εδω...

 

να παρει ενα μπασο που θα του μεινει και εναν φτηνο ενισχυτη τον οποιο θα αναβαθμισει στη συνεχεια, αντι να παρει και μπασο και ενισχυτη που δεν θα τον καλυτουν μετα το σταδιο του αρχαριου.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ νομίζω πως αφού δεν μπορεί να πάρει κ τα δύο καλύτερα να διαλέξει καλό όργανο που θα του μείνει κ θα τον βοηθήσει να μάθει.Παιδιά είναι κ το συγκρότημα το έφτιαξαν κυρίως για εκπαιδευτικό σκοπό κ όχι για να κάνουν live.Στο μέλλον βλέπουμε.Αλλωστε πρέπει πρώτα να μάθουν.Απλά αν μπορούσε να έχει λίγο δύναμη ο ενισχυτής για τις πρόβες τους τότε καλοδεχούμενο.

Αλήθεια από τι τιμές ξεκινάνε οι καλοί ενισχυτές?Από περιέργεια ρωτάω.Να ξέρει κ ο πατέρας τι τον περιμένει. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε αυτή την ερώτηση είναι τι θα τον κάνει τον ενισχυτή. Πχ για λαιβ σε μικρά μαγαζιά και πρόβες 100W νομίζω θα είναι απαραίτητα. Οπότε από 300 - 400 και πάνω βρίσκεις διάφορα αξιοπρεπή εργαλεία και μετά ανάλογα κατασκευαστικά θέματα μέχρι επιπλέον δυνατότητες, επιπλέον watt (που ΠΟΤΕ δεν πάνε χαμένα) ανεβαίνουν και οι τιμές. Αλλά το καλός ενισχυτής σίγουρα είναι σχετικό πιστεύω :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι οτι με το budget που δια8ετει μπορει να αγορασει εναν καλο ενισχιτι με πολλα watt και ενα μπασσο σχετικα καλο κατι για αρχαριο γτ σε λιγα χρονια δεν το γλιτωνει το να παρει ενα μπασο της κλασης των 600-700 ευρω...ενω με τετοια λεφτα που διαθετει μπορει να παρει ενισχυτη που του μενει σε αντιθεση με το μπασο που οσα λεφτα και να διαθεσει απο το bυdget  του παλι 8α αναγκαστει σε λιγα χρονια να αγορασει ενα καλυτερο....

 

(...τα ειπα λιγο μπερδεμενα αλλα ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και στο μπάσο ισχύει ό,τι και στην κιθάρα, ότι δηλαδή κακό μπάσο με καλό ενισχυτή ακούγεται καλά αλλα καλό μπάσο με κακό ενισχυτή ακούγεται χάλια, τότε η προφανής επιλογή είναι να δώσει την έμφαση στον ενισχυτή

 

αν πάρει καλό μπάσο και ένα τζούφιο ενισχυτή, θα ξενερώσει, και το ξενέρωμα στο ξεκίνημα συχνά είναι μοιραίο για τη μετέπειτα πορεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου