Προς το περιεχόμενο

Μπάσο κ ενισχητής μέχρι 400 ευρώ


takisffff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και στο μπάσο ισχύει ό,τι και στην κιθάρα, ότι δηλαδή κακό μπάσο με καλό ενισχυτή ακούγεται καλά αλλα καλό μπάσο με κακό ενισχυτή ακούγεται χάλια, τότε η προφανής επιλογή είναι να δώσει την έμφαση στον ενισχυτή

 

αν πάρει καλό μπάσο και ένα τζούφιο ενισχυτή, θα ξενερώσει, και το ξενέρωμα στο ξεκίνημα συχνά είναι μοιραίο για τη μετέπειτα πορεία

 

 

Κατα τη γνωμη μου δεν ισχυει αυτο. Τις περισσοτερες φορες (σε live και σε studio) το μπασο παει καρφι στην κονσολα, επομενως ο ενισχυτης ΔΕΝ αποτελει σημαντικο συστατικο του ηχου αντιθετα με την κιθαρα. Επιμενω πως καλυτερο θα ειναι να παρει ενα καλο οργανο και να ασχοληθει αργοτερα με τον ενισχυτη, που στο 99,5% των περιπτωσεων θα κανει τη δουλεια ενος μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μα μιλάμε για 13χρονο παιδί... ποια λάιβ και στούντιο...  ???

 

σπίτι του θα παίζει για να βγαλει γούστα... αρκει να ΜΠΟΡΕΙ να βγάλει γούστα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπίτι του θα παίζει για να βγαλει γούστα...

 

Αρα, οπως ειπε και ο Superfunk στην αρχη, ο ενισχυτης ειναι απλα για να ακουει τι παιζει και δεν χρειαζεται να τα σπρωξει χοντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σπρώξει χοντρά, με 220Ε παίρνει 100άρη ενισχυτή με 15άρι γούφερ... και μάλιστα φέντερ...

 

τόσο λίγο θα του πέσει το ESP το μπάσο; του 13χρονου αρχάριου;

 

τέσπα we both made our point  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου αν ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες υπάρχει ένα σετ πεντάχορδο ESP με ενισχυτή Warwick στα 400 euro. Μία χαρά για 13χρονο – και πολύ πιο πάνω από τις δυνατότητες του. Άσε που θα τρελαθεί με το πεντάχορδο και αν γουστάρει να παίζει… βαρβαρικά θα του πάει γάντι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Την προσφορά για το 5χορδο την είδα αλλά ο πατέρας του παιδιού δεν ήθελε με τίποτα μεταχειρισμένο.Αλλά όσο εμείς ψάχναμε να βρούμε κάτι καλό ο πιτσιρικάς διάλεξε.Το SQUIER μόλις το είδε του έπεσε το σαγόνι.Σκέτη απογοήτευση.Δεν του άρεσε καθόλου.Ειδικά το headstock.Αντίθετα το esp το λάτρεψε.Οτι κ να του είπαμε το έβλεπες πως το squier δεν το ήθελε.Κ επειδή καλύτερο όργανο θεωρώ πως είναι αυτό που θα σου κάνει το κλικ να το γαργαλήσεις του έδωσα την ευχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε κοιτας για tbanez gsr και WARWICK BLUE CAB 30 και εγω στην ιδια φαση ειμαι  περιπου  το μονο που αλλαζει ειναι οτι περναω τον μικρο 13 χρονια  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 από τα όργανα που έχουν αναφερθεί: Squier Precision (όχι βέβαια τις εκδόσεις που έχουν αναφέρει τα προηγούμενά παιδιά), Epiphone EB-3 (cherry red, κουκλί) και το LTD (την έκδοση με μαύρο hardwarwe και χωρίς το booster), πιστεύω ότι έκανε την καλύτερη επιλογή έστω και από σπόντα...

Το LTD είναι το μόνο από τα τρία που έχω ακόμα....

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου