Προς το περιεχόμενο

Μαθηματα Φωνητικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα δεν έχω διαβάσει όλο το φόρουμ μόνο τις πρώτες απαντήσεις.. θέλω να ρωτήσω για το studio pfonetics αν είναι αξιόπιστο δεν το έχω ψάξει και πολύ πάντως ευχαριστώ .

 

Δεν έχω ακούσει για κανένα studio phonetics. Κατά καιρούς ξεφυτρώνουν διάφορα "studio" / "εργαστήρια"  φωνητικής, τα βλέπω εδώ και εκεί, σε ισόγεια, σε υπόγεια, με μεγάλες νέον πινακίδες κ.ο.κ.

 

Παρ' ότι δεν αποκλείω να το έχει δημιουργήσει κάποιος αξιόλογος συνάδελφος (και εγώ εάν κάποτε ανοίξω έναν χώρο για να κάνω μαθήματα δεν θα είναι καμμία βίλα) γενικώς τέτοιου είδους ονόματα με υποψιάζουν.

 

Στη θέση σου  θα το έψαχνα. Δεν μας έχεις δώσει ένα link ή ένα κάτι τέλος πάντων. Ψάξε στο google ποιός το έχει, τι έχει κάνει αυτός που έχει, άκουσέ τον στo youtube εάν τον βρείς εκεί, μάθε ποιούς είχε δασκάλους, πήγαινε για ένα διερευνητικό ραντεβού και ΡΩΤΑ πράγματα, δικαιούσαι να ξέρεις.

 

Αυτό δεν σημαίνει πως όποιος είχε καλό καθηγητή είναι καλός τραγουδιστής ή έγινε καλός δάσκαλος, αλλά τουλάχιστον δείχνει μία σοβαρότητα από την πλευρά του στο ζήτημα των σπουδών.

 

Ενα σημαντικό κομμάτι που θέλω να τονίσω εδώ είναι το εξής.

 

Είναι ένα πράγμα ο "καλός τραγουδιστής" δηλαδή ένας άνθρωπος που τραγουδάει καλά, και που συνήθως αυτό συμβαίνει επειδή απλά είχε "γενετικές" ή "φυσικές" ευκολίες με τη φωνή του, ....

 

και ένα άλλο πράγμα ο "καλός δάσκαλος τραγουδιού" . Αυτός πρέπει να έχει σπουδάσει, ΟΧΙ γιατί σπουδάζοντας γίνεσαι καλός τραγουδιστής (μπορεί να μη γίνεις ποτέ) αλλά επειδή απλούστατα αποκτάς κατανόηση του φωνητικού μηχανισμού. (η τουλάχιστον θα έπρεπε).

 

Η φωνή είναι το πιο δύσκολο όργανο διότι είναι μέσα στο σώμα σου. Δεν μπορώ να σου δείξω πως να ακουμπήσεις τα δάχτυλά σου στα πλήκτρα ή στην ταστρίερα, ποιά είναι η σωστή θέση κ.ο.κ.

 

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω, θα πρέπει εγώ η ίδια πρώτα να έχω καταλάβει τι συμβαίνει στο σώμα μου οταν τραγουδώ, να το έχω μελετήσει και αναλύσει για να στο εξηγήσω και εσένα και να το κάνεις "σωστά" .

 

Ενα άλλο ζήτημα ΠΟΛΥ σημαντικό για εμένα είναι ο δάσκαλος φωνητικής να είναι μουσικός και όχι τραγουδιάρης. Μόνο έτσι θα σπάσει το στερεότυπο που υπάρχει σχετικά με τους άμουσους τραγουδιστές. Πρέπει να μπορεί να σε διδάξει στοιχειωδώς θεωρία της μουσικής, ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις τα chord changes, την αλληλουχία συγχορδιών σε ένα κομμάτι, το μέτρο του κομματιού (εάν είναι 4/4,  3/4), τον ρυθμό του κομματιού (εάν είναι μποσανόβα ή ζειμπέκικο) κ.ο.κ.

 

Να σου τα εξηγήσει αυτά. Οχι να ξέρεις πως το ζειμπέκικο της Ευδοκίας είναι ζειμπέκικο γιατί έτσι μου είπαν. Να καταλαβαίνεις ώστε να μπορείς να τα βρίσκεις μόνος σου στο μέλλον.

 

 

Εάν δεν ξέρεις τι είναι ματζόρε, μινόρε, εβδόμης και ντιμινουίτα (πολύ βασικές και γενικές ποιότητες συγχορδιών), πως θα μπορέσεις να μελετήσεις τις κλιμακες που περνάνε πάνω από αυτές τις συγχορδίες για αυτοσχεδιασμό κ.ο.κ.

 

Εαν δεν ξέρεις τι εστί μουσική κλίμακα, πως θα μπορέσεις να πεις στους μουσικούς που σε συνοδεύουν "από που το λές"?  Συνήθως οι ραγουδιστές νομίζουν πως το λένε από εκεί που είναι το πρώτο ακόρντο του κομματιού. Εμ έλα που δεν είν' έτσι όμως.

 

Εάν δεν ξέρεις τι είναι ελειπές μέτρο και τί είναι τέμπο, πως θα μπορέσεις να μετρήσεις τη μπάντα, για να μπεί στην αρχή του κομματιού? Ε? Ε?

 

Γενικώς ψάξε το καλά, και απαίτησε να μάθεις πόση μουσική γνώση έχει ο Χ, Ψ δάσκαλος πριν να δεσμευτείς.  Θέλεις κάποιον που να είναι μουσικός που τραγουδάει.

 

Συνήθως οι κλασικές τραγουδίστριες έχουν ένα ικανοποιητικό επίπεδο μουσικότητας, αλλά όταν πάμε σε λαικο-πόπ ιδιώματα ξεχειλώνει πολύ το πράγμα.

 

Προσοχή λοιπόν ;)

 

 

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου