Προς το περιεχόμενο

καταστηματα δια αγορα μπασσου...


smokemachine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και τα κλασικά Jazz bass έχουν sustain. Μην ανησυχείς για αυτό και αν θέλεις να έχει μεγαλύτερη διάρκεια η νότα σου, γι΄αυτό έχουμε και τα δάχτυλα μας… 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλυτερα να πω ογκο....αμα εχεις νιωσει τον ογκο της (ντουλαπας) που σου δινει ενα βινταζ μπασσο τον επιζητας....τωρα στα 24 ειδα καποια εγω χθες αλλα απο ιντερνετ...αστα μαλλον κανα οντισει θελω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όγκος έχει πολύ να κάνει με τον ενισχυτή που θα παίξεις και την καλή ρύθμιση στους μαγνήτες. Πήγαινε δοκίμασε και τα κλασσικά, δοκίμασε warwick που έχουν και με όλα τα specs που λες. Μου φαίνεται πολύ παράξενο να μη σου κάνει κανένα.

 

Επίσης το μεξικάνικο φέντερ που έχω, μια χαρά σαστέην έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ. Και τώρα η ερώτηση του… ενός εκατομμυρίου δολαρίων: Τι ακριβώς θέλεις να παίξεις; Γιατί μέσες άκρες αυτό θα σου βρει και το μπάσο και αν επιτρέπετε με τις παίζεις τώρα;

By the way έχω και ένα 5s Odyssey – από τα παλιά του Ιωαννίδη- και είναι πολυυυύ μεγάλη συζήτηση…  

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν φιλαράκι ακούγοντας και τις δύο μπάντες που παίζεις το πρώτο μπάσο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν… Precision. Εκεί με πήγε ο ήχος που άκουσα, οπότε και αυτή είναι η συμβουλή μου: Fender Precision, το όργανο που έχει γράψει την μισή… δισκογραφία του πλανήτη. 

PS: Σου έστειλα ΠΜ  αλλά δεν νομίζω ότι έφυγε οπότε σου απαντάω εδώ...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω σαστειν ρε γμτ....αλλα μαλλον δεν μπορεις να τα χεις ολλα

Τι κάνει το σαστειν στο μπάσο ;  ;D

 

Ούτε P ούτε J

Πάρε ένα PJ

 

Τα Musician style (Ibanez, Aria κλπ.) είναι neck through, έχουν sustain και προενίσχυση.

Είναι βαριά, είναι όμορφα και δεν μ΄αρέσουν παικτικά (πλέον).

Εκτός μιας εξαίρεσης.

Αλλά περισσότερα για αυτήν σε σύντομο καιρό  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βασική συμβουλή. Εφόσον ακόμα δεν ξέρεις τι θέλεις ακριβώς να πάρεις, μη σκάσεις 1200 ευρώ σε κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρος. Η μεταπώληση είναι λίγο... b$tch πλέον ότι κι αν έχεις. Καταστάλλαξε πρώτα κάπου και μετά δώσε όσα θες αν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό που ζητάς.

 

Όσον αφορά neck-thru, sustain, όγκο κλπ. πιστεύω τα'χεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τα Lego.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170420.0

Αυτό που ζητάς.

 

Με την χαρά της δημιουργίας.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α: Εχω αγοράσει δύο όργανα απο www.playback-europe.com με πληρη επιτυχία και σωστο σετάρισμα.

Β: Για σωστό Sustain μπορεις να αγορασεις ενα fretless :Ρ Για ακομα πιο hitech sustain αγόρασε ετούτο (if you can):

 

Γ: Απο ογκο θα εχεις αφθονο οτι μπασο και να παρεις. Η αξια του όγκου ειναι που θα πρεπει να σε ενδιαφερει. Να ακουγονται ολα οσα παιζεις καθαρα. Τα περισότερα όργανα που βρίσκονται στην αγορα ειναι αξιόλογα σε αυτο το τομέα και ειναι πιο ευκολο να σου πει κανεις πιο να ΜΗΝ αγορασεις παρα να αρχισουμε μια ατελειωτη λίστα. Οι κλασσικές μεξικάνικες fender επιλογές ειναι εγγύηση με την πολυετή παρουσία στον χώρο -αρκεί να μην παίζεις την ώρα της σιέστα.- Υπολόγιζε όμως οτι ένα όργανο απο μόνο του δεν φέρνει την άνοιξη στις απαιτήσεις μας. Το παίξιμο σου θα ειναι βασικός και καθοριστικός παράγοντας στο τι θα ακους. Μπορει καποιος να ψάχνεται με τις καταναλωτικές επιλογές μέρες ολόκληρες, αλλα η πληρότητα δεν αγοράζεται με καμια πιστωτική και αυτο που ψάχνει μπορει να βρίσκεται ήδη στα χέρια του σε συσκευασίες των πέντε. Ο σωστός ήχος χρειάζεται και τα σωστά χέρια.

 

Μακάβριο παράδειγμα: Θα έδινες μεγάλο χρηματικό ποσο για να αγοράσεις το μπάσο του Marcus Miller ή για να αποκτήσεις τα χέρια του? -η σύγχρονη ιατρική κάνει θαύματα αλλα θα χρειαστει να παίζεις στους 5 βαθμους κελσίου παρεα με τις μυγες.

 

Ολοκληρώνοντας (με την οχι πολυ καλη εννοια), σορυ εαν σε επρηξα με θεματα που ισως δεν χρειαζοταν, αλλα είπα να δωσω μια συμβουλή που ίσως κανει εναν αρχαριο -ισως δεν εισαι αρχαριος- να εκτιμήσει αυτο που εχει και να μην πιστεύει οτι πρεπει να ξοδεψει ντε και καλα τα χρήματα του απο τωρα.

Καλή χρονιά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου