Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά LAPTOP


.:DareDeviL:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά χρήματα για δύο μόνο γράμματα "Hp" (αυτά πλερώνεις)  ;)

 

Τι αντιπροτείνεις με ανάλογα specs κάτω από τα 700 Ευρώ που κάνει ο 1310sv?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, εγώ εκτός από Dell δε θα αγόραζα τίποτε άλλο, ίσως μόνο Toshiba. Κάτοχος 2 dell, ένα από την εποχή των παγετώνων, κι ένα xps, έχοντας μιλήσει πολλές φορές με τους τεχνικούς και τους υπαλλήλους της dell για διάφορα ζητήματα (τεχνικά ή μη), δεν κάνω βήμα για αλλού.

 

Χαρακτηριστικά να πω πως όταν έκαψα το σκλήρό δίσκο (δική μου λαλακία, το είχα 20 ώρες σε κρεβάτι χωρίς να αερίζεται η κάτω πλευρά), τηλεφώνησα και την μεθεπόμενη μέρα ήρθε νέος σκληρός δίσκος με courier, και λίγες ώρες μετά ο τεχνικός για την τοποθέτηση. Μια εβδομάδα αργότερα παρατηρώ πως δε δούλευε η webcam. Την ΕΠΟΜΕΝΗ ήρθε τεχνικός κι έβαλε άλλη (και δεν κατοικώ Αθήνα). Επίσης άλλο παράδειγμα είναι στην εταιρεία που εργάζομαι οι μισοί υπολογιστές είναι dell και οι μισοί είναι HP. Μιλώντας με τους συναδέλφους από το ΙΤ, μου είπαν πως δεν είχαν παραλλάβει ποτέ καλύτερα pc από τα Dell, κι αυτό φαίνεται και στην πράξη όπου τα hp μηχανήματα καίνε κάρβουνο (ίδιες τεχνικές προδιαγραφές με τα dell).

 

Έχοντας δουλέψει με acer/hp, οι εντυπώσεις (ειδικά για τα hp) είναι κάκιστες: φτηνιάρικες κατασκευές, πολύ κακό support στις σελίδες τους, σκληροπυρηνικοί ως προς την ακύρωση της εγγύησης με το παραμικρό (σε αντίθεση με τη dell η οποία αξιολογεί πόσο σοβαρές είναι οι αλλαγές που έχει κάνει κανείς στο laptop - πχ αναβάθμιση ram ή εγκατάσταση νέων windows δε σε βγάζει εκτός εγγύησης). Ειδικά η HP έχει καταντήσει apple wannabe! Πέρα λοιπόν από το τι κάνει το κάθε μηχανηματάκι, καλό είναι να λαμβάνουμε υπ'όψην όλες τις παραμέτρους.

 

φορητό Η/Υ με όριο περίπου τα 600€ / θέλω από 14 ίντσες οθόνη και πάνω

 

Η δική μου πρόταση είναι αυτή: http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431744&catid=010200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου πάντως είναι ότι τείνουμε να ξεχνάμε τους βασικούς τρόπους αλληλεπίδρασής μας με ένα pc. Κοιτάμε specs κλπ, αλλά ξεχνάμε να δούμε πληκτρολόγιο και οθόνη. Κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα πληκτρολόγια που μπορεί να βρει κανείς σε laptop είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ αυτά της Lenovo. Επιπλέον έχουν και αυτό το κόκκινο "joystick" για tracking που (έχοντας δοκιμάσει κάθε πιθανό σύστημα) είναι ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ.

 

Τέλος για το θέμα της οθόνης φρόντισε αν μπορέσεις να βρεις ματ, γιατί οι γυαλιστερές είναι αίσχος και αντανακλούν τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αφού με ρώτησες ξαναλέω apple MAC!

macbook pro....

δεν είχα ποτέ αλλά έχει τύχει να δουλέψω λίγο. Επίσης έχουν και τα δύο αδέρφια που έχουν το στούντιο που προβάρω και μου λένε τα καλύτερα.

Γενικά μπορεί να είναι λίγο παραπάνω σε τιμή αλλά είναι σίγουρα ένα μηχάνημα που θα μπορέσεις εύκολα να πουλήσεις μιας και έχει διαχρονική αξία και σταθερότητα νομίζω ασύγκριτη με οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα προτείνω κατασκευαστή, απλά θα σου πω επειδή το θέλεις και για μουσική, να κοιτάξεις αυτό που θα επιλέξεις να έχει επεξεργαστή της σειράς Τ-7χχχ ή Ρ-7χχχ (Intel), Ram πάνω απο 2GB και κάρτα γραφικών με αποκλειστική μνήμη και όχι shared. Όλα τα υπόλοιπα είναι πάνω-κάτω τα ίδια.

 

2 σημειώσεις για τα παραπάνω.

1ον) Τα ACER πλέον δεν είναι όπως ήταν. Σε ξένα φόρουμ και περιοδικά έχουν πάρει διακρίσεις για value for money σε συνδιασμό με κορυφαίες επιδόσεις.

 

2ον) Οι εγγυήσεις σε ΌΛΑ τα ηλεκτρονικά-ηλεκτρικά είναι 2 χρόνια βάση ευρωπαϊκής οδηγίας και οτι άλλο σου πουν για λιγότερο είναι ψέμα, απάτη και προσπάθεια προώθησης-πώλησης "Επέκταση Εγγύησης".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αφού με ρώτησες ξαναλέω apple MAC!

macbook pro....

δεν είχα ποτέ αλλά έχει τύχει να δουλέψω λίγο. Επίσης έχουν και τα δύο αδέρφια που έχουν το στούντιο που προβάρω και μου λένε τα καλύτερα.

Γενικά μπορεί να είναι λίγο παραπάνω σε τιμή αλλά είναι σίγουρα ένα μηχάνημα που θα μπορέσεις εύκολα να πουλήσεις μιας και έχει διαχρονική αξία και σταθερότητα νομίζω ασύγκριτη με οτιδήποτε

 

Είπαμε, καλά τα mac κατά γενική ομολογία, αλλά απ'τη στιγμή που δεν έχεις ιδιαίτερη προσωπική εμπειρία (όπως μας λες) δεν είναι τραβηγμένο προτείνεις σε κάποιον ουσιαστικά να αλλάξει λειτουργικό;

 

Δε θέλω να μπω σε φάση Win vs. Mac αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό με το οποίο στο λεω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα τι λες.

Απλά ζητάει γνώμες και είναι τυχαίο το ότι βρέθηκε και κάποιος επαγγελματίας επί του θέματος...

δεν έχω κάνει ΜΑΚ αλλά έχω κάνει ΠΑΡΑΘΥΡΑ...

και προτιμώ τα ΜΑΚ.

Όπως δεν έχω παίξει με gibson αλλά έχω παίξει με κινέζικο ξύλο των 70 ευρώ και προτιμώ το πρώτο.

Αν πιάνεις και συ τώρα τη λογική μου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνεις και συ τώρα τη λογική μου  ;)

Oύτε και εγώ τη πιάνω ακριβώς...αλλά είσαι και εκτός θέματος

Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να αγοράσω ένα φορητό Η/Υ με όριο περίπου τα 600€

http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/7cpivvpcVCilyPvrLGkdqM/0.0.7.6.13.0.1?52,88

...ας πούμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For future reference πάντως, αλλά και για τη δικιά σου περίπτωση, να αναφέρω ότι το amazon.co.uk στέλνει πλέον ηλεκτρονικά στην Ελλάδα. Πήρα ένα macbook prop 13.3" (το φτηνότερο pro που παίζει) με 995€ (μαζί με τα μεταφορικά), ενώ Ελλάδα ξεκινάει από 1090 και πάει στα 1220 από Πλαίσιο και e-shop.

 

ps. αν αγοράσετε από amazon ΠΑΝΤΑ προτιμήστε να πληρώσετε σε gbp (σου κάνει αυτόματα χρέωση σε euro, αλλά αν πάτε switch currency θα σας χρεώσει σε gbp και θα κάνει τη μετατροπή η τράπεζα/πιστωτικός οργανισμός σε πολύ καλύτερα rates. Εμένα μου έβγαζε 1028€ και αγόρασα σε gbp με την τράπεζα να με χρεώνει τελικά 995€ ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου