Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά LAPTOP


.:DareDeviL:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

File mou sigoura min pareis Acer i Fujitsu...den kanoun gia tipota... H Hp Dell kai Sony einai korufi alla einai polu akriva gia auta po dinoun. Sou proteinw LG,polu kali poiotita kataskeuis,on site treli egguisi se ola tis ta montela kai spania vgazoun provlima. Alliws pigaine se Toshiba pou sou proteinan k kapoioi alloi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τα sony έχω ακούσει ΤΑ χειρότερα από άνθρωπο που έχει αρκετά μεγάλο δείγμα και από sony και από άλλα laptops. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες θα σας πω απλώς ότι σε έναν από τους μεγαλύτερους Ελληνικούς ομίλους εταιριών χρησιμοποιούν κυρίως Lenovo, εκτός από μία εταιρία που λόγω διάφορων περιστάσεων είναι πρακτικά υποχρεωμένη να χρησιμοποιεί Sony (για εφαρμογές γραφείου βέβαια). Η εν λόγω εταιρία προσπαθεί απεγνωσμένα να αποκτήσει και αυτή Lenovo καθώς τα Sony τους βγάζουν συνεχώς τεράστια προβλήματα. Να σημειώσω ότι μιλάμε για ακριβότερα μηχανήματα από αυτά που ζητάει ο φίλος που άνοιξε το thread, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει και για τα φθηνότερα μοντέλα το ίδιο, πάντως το σίγουρο είναι ότι και από άλλες πηγές τα Sony παρουσιάζονται ως πολύ αναξιόπιστα.

 

Για τα Lenovo και τα HP έχω πολύ καλή γνώμη, και πάλι όμως αναφέρομαι σε ακριβότερα μοντέλα. Πάντως, καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται να πάει σε ένα Πλαίσιο (ή κάπου αλλού) και να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ τα laptop με την έννοια να δει τις οθόνες τους, να ΓΡΑΨΕΙ λίγο με το πληκτρολόγιό τους κλπ. Τα Toshiba ας πούμε έχουν βγει σε αρκετούς γνωστούς μου πολύ καλά. Αλλά προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω laptop με τόσο ΑΙΣΧΡΟ πληκτρολόγιο. Τι να το κάνω που έχουν επιδόσεις αν δε με βολεύει να ΓΡΑΨΩ; Το τονίζω απλώς και πάλι γιατί είναι κλασσικό να κοιτάμε επιδόσεις και τελικά να ξεχνάμε αυτό το πολύ βασικό θέμα (εκτός αν σκοπεύεις να έχει μαζί σου πάντα και extra πληκτρολόγιο ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ο αριθμός θετικών και αρνητικών γνωμών/εμπειριών (και σε αυτή την περίπτωση!) είναι ο διπλάσιος των μοντέλων που υπάρχουν στην αγορά... δύσκολο να βγάλει κανείς συμπέρασμα!

 

Π.χ. για κάποιο λόγο που δεν είναι του παρόντος, όλα σχεδόν τα laptop που παίρνουμε στο πανεπιστήμιο είναι fujitsu siemens. Δύο που έχω στην κατοχή μου είναι αφ'ενός εξαιρετικά σε επιδόσεις, αφ'ετέρου εντελώς αξιόπιστα (δηλαδή κανένα πρόβλημα παρά τη σκληρή χρήση και τα πολλά ταξίδια!).

 

Αυτό όμως δε λέει κάτι σε κάποιον που έχει "καεί" από fujitsu siemens. Το ότι προσωπικά άσχημες εμπειρίες έχω από Sony και Acer δε λέει τίποτα σε κάποιον που αντίστοιχα έχει θετικότατες εμπειρίες από τις εν λόγω μάρκες.

 

Άρα, εγώ θα διαφοροποιηθώ και θα πω ότι τα specs είναι η πλέον σημαντική παράμετρος, και τα υπόλοιπα θέμα τύχης!

 

Νομίζω πάντως, χωρίς να ξέρω, ότι σε θέμα αξιοπιστίας και after market support τα καλύτερα ακούγονται για τα Dell- από ό,τι δηλαδή διαβάζω στο νετ, στην Ελλάδα δε ξέρω τι γίνεται...

 

Ως προς τα Mac (ε δεν άντεξα, θα το πω) επειδή έχω στο γραφείο ένα iMac (δικό μου εννοώ) το οποίο ΔΕΝ έχω πληρώσει (=λιγότερο bias), προτιμώ τελικά να δουλεύω σε περιβάλλον pc, ιδίως ως προς τα αντικείμενα της εργασίας μου. Α, εκτός κι αν μιλάμε για μουσικές εφαρμογές, άρα πάω πάσο!  :)

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

’ρα, εγώ θα διαφοροποιηθώ και θα πω ότι τα specs είναι η πλέον σημαντική παράμετρος, και τα υπόλοιπα θέμα τύχης!

 

μόνο αν το αφήσεις ηθελημένα στην τύχη

 

η γνώμη του συμφορουμίτη παραπάνω που ως επάγγελμα ασχολείται με την επισκευή λάπτοπ μετράει πολύ, αφού βλέπει ΠΟΛΛΑ κομμάτια κάθε μήνα, και έτσι το δείγμα που έχει είναι στατιστικά σημαντικό, σε αντίθεση με την εμπειρία του καθενός που έχει ένα λάπτοπ και 3 φίλους που έχουν από ένα

 

επίσης, αν φροντίσει ο ιδιοκτήτης το λαπτοπ να βρίσκεται εντός εγγύησης για όλο το διάστημα χρήσης, οι συνέπειες της στραβής περιορίζονται πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι. Πέραν αυτού άλλο το αν είναι συμπτωματικό αν θα πάθεις κάτι και άλλο να γνωρίζεις -μέσες άκρες- την ποιότητα του aftersales κάθε εταιρίας. Ήμουν για ΠΟΛΛΑ χρόνια fan της Sony. Για ηχοσυστήματα, walkman, discman, portable minidisk player, βιντεοκάμερες κλπ. Πραγματικά Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ αγόρασα από αυτή την εταιρία (συμπεριλαμβανομένης της ναυαρχίδας των portable cd-players που κόστιζε 130.000δρχ όταν ένα ΑΚΡΙΒΟ discman έκανε 40.000 και ένα φθηνό γύρω στα 25.000) παρουσίασε σοβαρές βλάβες πολύ γρήγορα. Επιπλέον η κάθε επισκευή μου κόστιζε ΠΑΡΑ πολλά χρήματα (στο εν λόγω μηχάνημα 40.000δρχ μετά από ενάμιση χρόνο χρήσης) και μετά από ελάχιστο καιρό (στο εν λόγω μηχάνημα γύρω στους 6 μήνες) δε δούλευε πάλι.

 

Περιττό να σας πω ότι πλέον δεν αγοράζω ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ από τη Sony. Όχι τόσο για την τάση των προϊόντων τους προς την αυθόρμητη αυτοκαταστροφή, αλλά κυρίως για το ΑΘΛΙΟ σύστημα που εφαρμόζουν από εκεί και πέρα. Ή είναι ανοργάνωτοι, ή είναι άχρηστοι, ή συνεργάζονται με άχρηστους ή φροντίζουν να διορθώνουν με τρόπο ώστε να χαλάσουν σύντομα.

 

Με λίγα λόγια: όχι, δεν είναι μόνο θέμα τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φράγκα. Καλό είναι να λέμε ότι νομίζουμε, αλλά καλύτερο να διαβάζουμε το αρχικό post. Και το Μac που πόσταρα, δεν κάνει, το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα κόστους (και πίστεψέ με, ξέρω καλά από Mac)...όπως είδες, αυτό που δείχνει ο Μενελαος είναι κοντά στο χιλιάρικο. Ο φίλος μας μίλησε για 600 ευρά, εκτός εάν του τσοντάρεις εσύ άλλα 400 ;D ;D

 

έχεις δίκιο ξέχασα να γράψω τη λέξη μεταχειρισμένο... όμως την έγραψα τη δεύτερη φορά!!! και αφού ξέρεις και συ απ'τους πρώτους λόγους που κάποιος προτείνει ΜΑΚ είναι η αξιοπιστία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και ταυτόχρονα να σας βρίσω γιατί πάνω που είχα πάρει μια απόφαση μου την γκρεμίζεται με τα αισχρά λόγια σας... ;D ;D ;D ;D ;D Ενώ είχα αρχίσει και έβρισκα μιαν άκρη, ξαφνικά διάβασα ένα παλιό φόρουμ μαζί με τις απαντήσεις σας και πήγα πάλι από την αρχή. Είχα αποφασίσει να πάρω αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906717 το οποίο και εξαντλήθηκε σήμερα και δε ξέρω πότε θα φέρουν ξανά και αν, βλέπω ότι οι περισσότεροι λέτε να μην αγοράσω ασερ,(παρόλο που έχουν οι περισσότεροι που γνωρίζω χωρίς πολλά προβλήματα ακόμα) γιατί είναι μάπα τα πιο πολλά και τέτοιες κακοήθιες.... :)

Και εγώ ρωτώ λοιπόν, με ποιό δικαίωμα κυρίες και κύριοι με ταλαιπορείτε?....Ποιό θα αγοράσω τώρα και πώς θα αποφασίσω από την αρχή?..Εεεεεεεεε?

Πέρα από το μελόδραμα, η ουσία είναι ότι δε ξέρω ποιό να πάρω. Σκέφτομαι να το ρισκάρω και να πάρω το παραπάνω ασερ αλλά φοβάμαι πως για να λέτε ότι χαλάνε κάτι θα ξέρετε, σκέφτομαι να πάρω κανα τοσίμπα όπως αυτό που βρήκα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905377 για να είμαι κάπως σίγουρος αλλά δεν μου αρέσει που δεν έχει κάρτα γραφικών και έχει αγγλικά γουίντοουζ ή αυτό που τώρα το είδα και φαίνεται πολύ καλό http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-L500-1GL-PSLS3E-02700PG3.htm ή να πάρω το ντέλλ που μου πρότεινε ο φίλος tassos1978 http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431744&catid=010200 αλλά τα ντέλλ δεν τα έιχα για τόσο καλά όσο λέτε....Από όλα μάλλον συγκλίνω προς το δεύτερο τοσίμπα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από ότι κατάλαβα αλλά γι αυτό κάθομαι και σας γράφω και κάθεστε και διαβάζετε για να με βοήθησετε και σεις και να πείτε τις γνώμες σας. Αρχίστε να απαντάτε αποοοοοΟΟ  ΤΩΡΑ λοιπόν.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική παράμετρος είναι το laptop να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο.  (το δικό μου κάνει σαν αεροπλάνο σε προσγείωση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε τι να κάνω? Τη γνώμη σας...Να πάρω το 2ο τοσίμπα να μαι ήσυχος ή να το ρισκάρω με το άσερ? Είχε κάνεις ποτέ πρόβλημα με κανένα τοσίμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου