Προς το περιεχόμενο

δίλημμα! πάλι αγορά ή..? (κάρτα ήχου)


themiskaltsidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα.. μετα απο αρκετο ψαξιμο στο φορουμ κ στα web stores ειμαι ακομα αναποφασισος οσον αφορα την επιλογη της καρτας ηχου που πραγματικα μου ταιριαζει χωρις να χρειαζεται να χαλασω μια περιουσια..

 

ειμαι newbie στο home recording και στη χρηση καρτων..

 

ο λογος που την θελω ειναι η ηχογραφηση φωνης.

ή η ηχογραφηση 2 καναλιων ταυτοχρονα

(κιθαρα ακουστικη με πυκνωτικο κ φωνη με δυναμικο)

 

καθως και να περναω δευτερα κ τριτα takes κιθαρα , καθως κ ενα midi για keeboards καποια στιγμη (οταν μαθω :P)

ολα αυτα ενα ενα..

 

χρειζομαι ευκολο software.. δεν ειμαι αστερι ειπαμε.. :P

 

ο εξοπλισμος που εχω ειναι:

 

tc helicon voicelive 2 (Που σημαινει οτι δεν θα χρησημοποιω plug ins για φωνη.. θα τα ρυθμιζω ολα απο εκει..)

 

πυκνωτικο: rode nt2-a

 

προενισχυση κιθαρας κ φωνης: studio projects vtb1 (lampa)

 

δυναμικο: audix om5

 

το pc μου ειναι 2πυρινο quore to duo , 2g ram, 1tera σκληρο στα 2.66

χρησιμοποιω windows xp και nuendo.

 

θα ειναι η πρωτη αποπειρα ηχογραφησης.. θελω να δωσω μεχρι 250Ευρα.

 

δευτερο θεμα: Υπαρχει μια καρτα pci marian mark 8 που δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε κ σκεφτομαι να την πουλησω λογω του οτι απλα ειναι pci..  ::) και καπως παλια.. αξιζει να την κρατησω??

πιστευω δεν μου ταιριαζει στην χρηση που την θελω.. διοτι δεν υπαρχει ουτε εξοδος ακουστικων με προενισχυση και ειναι ολα αναλογικα... γενικα εχει αυτα τα χαρακτηριστικα:

 

Κάρτα audio και MIDI σε δίαυλο PCI, 24bit/96kHz, με εκπληκτική ποιότητα εγγραφής και αναπαραγωγής. Διαθέτει 8 αναλογικές εισόδους και 8 εξόδους με υποδοχές RCA, 2 MIDI εισόδους και 2 εξόδους. H Marc 8 MIDI διαθέτει Asahi Kasel A/D και D/A μετατροπείς 24bit/96kHz επαγγελματικών προδιαγραφών, με λόγο σήματος προς θόρυβο 104dB (A-weighted) για τους A/D μετατροπείς και 110dB (A-weighted) για τους D/A μετατροπείς. Η κάρτα δεν καταλαμβάνει IRQ στο σύστημα, εξασφαλίζοντας έτσι ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συνύπαρξης με άλλα περιφερειακά ή κάρτες του υπολογιστή. Μπορούν να συνδεθούν έως 4 κάρτες Marc 8 MIDI (απαιτείται η αγορά ειδικού καλωδίου), παρέχοντας έτσι 32 διαθέσιμα κανάλια για ταυτόχρονη εγγραφή και αναπαραγωγή. Οι οδηγοί της είναι multi client (μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα από διάφορες εφαρμογές) και υποστηρίζουν ASIO2, GSIF2, WDM, MME και DirectSound.

 

θα εκτιμουσα πολυ τις απαντησεις σας...

μην με παρετε απ τα μουτρα που εχω καρτα κ δεν την εχω δοκιμασει ακομα..

ξερω βλακεια.. απλα πειτε μια ιδεα.. ευχαριστω προκατοβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σορρυ κιολας δε θελω ουτε να ειρωνευτω ουτε να σε αποπαρω αλλα μετα απο αρκετο ψαξιμο οπως ισχυριζεσαι θα μπορουσες να εχεις αποφασισει...

ανοιγει ο καθενας ενα thread για οτι του καπνισει με αποτελεσμα να χανεσαι μεσα στο φορουμ και να χανεις τη μπαλα...δηλαδη αν δεν ειχαμε ιντερνετ τι θα εκανες? θα εμενες απραγος? οχι δε νομιζω...

τεσπα αν θες τη γνωμη μου η πιο value for money εξωτερικη καρτα ειναι η maudio fast track pro και γενικα οι usb καρτες μεχρι 200€. Αν θες κατι πιο τουμπανο κοιτα τις Presonus οπως αυτη http://www.thomann.de/gr/presonus_firestudio_project.htm που σημαινει περιπου + - 400€

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου