Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εν προκει ένω θα πρότεινα σε οποιονδήποτε να προτιμήσει κλασσικά και δοκιμασμένα αναλογικά πετάλια παραμόρφωσης (να προσθέσουμε και το Fulltone Fulldrive σε αυτά που προείπα) και να μαζέψει χρήματα για ένα καλό λαμπάτο ενισχυτή' date=' χωρίς να μπλέκει με λαμπάτα πετάλια.[/quote']

 

Συμφωνώ και εγώ με την παραπάνω άποψη. Μια μικρή παρατήρηση για το GT2. Το έχω ακούσει σε λαμπάτους ενισχυτές αλλά και τρανζίστορ και το πετάλι είναι κορυφή. Βέβαια, μην ξεχνάμε και ότι η Sans Amp δεν το έβγαλε για πετάλι distortion αλλά για direct recording.

Λαμπάτες παραμορφώσεις υπάρχουν πολλές και κάποιες είναι αρκετά καλές αλλά τις θεωρώ κάπως σαν πολυτέλεια ίσως ...όπως π.χ κάποιο λαμπάτο μικρόφωνο για να ηχογραφίσεις 2-3 λεπτομέρειες σε ενα στούντιο.

 

Να προσθέσω και το tube screamer στα παραπάνω πετάλια.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρατε Tube pedals, μακράν τα καλύτερα που έχω ακούσει είναι:

 

Ibanez Tube King / Maxon ROD880 και

Mesa Boogie V Twin.

 

Αλλά τα πάντα ξεκινάνε από λαμπάτο ενισχυτή. Το Tube King, το χω 6 χρόνια ακόμα και σε transistor που χω παίξει γαμούσε. Λύσεις τύπου DS-1, Metalzone δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτό το πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπάτες παραμορφώσεις υπάρχουν πολλές και κάποιες είναι αρκετά καλές αλλά τις θεωρώ κάπως σαν πολυτέλεια ίσως ...όπως π.χ κάποιο λαμπάτο μικρόφωνο για να ηχογραφίσεις 2-3 λεπτομέρειες σε ενα στούντιο.

 

Hello again my friends' date=' this is the con-artist known as Gideon Startgrave, under a new nick 8)

 

Συμφωνώ γενικά με το Νίκο... [b']αλλά[/b]... έχοντας εμπειρία με κάποια τέτοια πετάλια της Radial και της Electroharmonix, οι δυνατότητες παραμετροποίησης που σου δίνουν είναι εξαίρετες... κάτι σαν να έχεις distortion+parametric eq μαζί, στην ουσία ένα πλήρες κανάλι προενίσχυσης ακόμα...

 

Οπότε αν θέλεις να την 'ψάξεις' για κάποια ηχογράφηση είναι τέλεια... για live είναι σίγουρα ματαιοπονία.

 

Α, και αν πέσεις σε τίποτα σιχαμένες μικροφωνικές λάμπες την έκατσες, οπότε η πρώτη κίνηση είναι να βάλεις πάνω ό,τι καλύτερες ECC λάμπες σου βρίσκονται. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ευτυχής κάτοχος του Tonebone Hotbritish να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος απ'αυτό και είναι σίγουρα ποιοτικό. Έχει μέσα μια λάμπα JJecc83s (εξακριβωμένο αυτό). Τον ήχο του θα τον χαρακτήριζα Marshallέ και γενικά όπως το λέει το όνομα του Hotbritish και είναι σίγουρα ένα lead πετάλι με μεγάλη όμως ευελιξία καθώς αν αγγίξεις έστω και λίγο τα knobs του θα δεις πόσο πολύ αλλάζει ο ήχος του. Αρμονικές και γενικά σφυρίγματα τα έχει ΠΟΛΥ εύκολα!

 

Από την άλλη αν θες κάτι αντίστοιχο (σε ήχο british) ακόμα πιο ευέλικτο (+9Vdc) κοίτα και προς το Homebrew BIG-D (απορώ πώς δεν το πρότεινε ακόμα ο math2014... :roll: )

 

Υ.Γ.: Αυτές, όπως και οι περισσότερες καλές προτάσεις των παιδιών είναι σίγουρα επένδυση και κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο, αρκεί φυσικά να είναι ηχητικά στα γούστα σου.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ευτυχής κάτοχος του Tonebone Hotbritish να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος απ'αυτό και είναι σίγουρα ποιοτικό. Έχει μέσα μια λάμπα JJecc83s (εξακριβωμένο αυτό). Τον ήχο του θα τον χαρακτήριζα Marshallέ και γενικά όπως το λέει το όνομα του Hotbritish και είναι σίγουρα ένα lead πετάλι με μεγάλη όμως ευελιξία καθώς αν αγγίξεις έστω και λίγο τα knobs του θα δεις πόσο πολύ αλλάζει ο ήχος του. Αρμονικές και γενικά σφυρίγματα τα έχει ΠΟΛΥ εύκολα!

 

Από την άλλη αν θες κάτι αντίστοιχο (σε ήχο british) ακόμα πιο ευέλικτο (+9Vdc) κοίτα και προς το Homebrew BIG-D (απορώ πώς δεν το πρότεινε ακόμα ο math2014... :roll: )

 

Υ.Γ.: Αυτές' date=' όπως και οι περισσότερες καλές προτάσεις των παιδιών είναι σίγουρα επένδυση και κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο, αρκεί φυσικά να είναι ηχητικά στα γούστα σου.[/quote']

 

Τσ τσ τσ, αργησες... το εχω κανει ηδη στην πρωτη σελιδα :twisted:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου