Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal



Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σας πω τι εχω κανει εγω και ειμαι οκ

 

εχω το Rocktron Metal Planet και το Boss Super overdrive

Οποτε οταν θελω ογκο distortion παιζω με το πρωτο και οταν θελω

δυναμικα rock solakia και καποια light βρωμικα chords το δευτερο,

και οταν θελω extra gain sustain και αρμονικες που μαμανε,

παιζουν και τα δυο,αυτο εχω βρει εγω και εχω την υγεια μου. 8)

 

αυτα προς το παρον μεχρι να βρω κατι αλλο να πειραματιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με τα λαμπάτα πετάλια? Αξίζει δηλαδη να παρει κανεις ένα λαμπατο distortion για να το βάλει σε ενισχυτή μαρσαλ βαλβστειτ? Η θα είναι πεταμένα λεφτα?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπάτα πετάλια εννοείς κάτι σαν τον English Muff'n της EHX ας πούμε που είναι fuzz ή κάτι σαν το Hughes&Kettner Tubeman που είναι περισσότερο προενίσχυση αλλά έχει πολλά κανάλια και μεταξύ αυτών και "βρώμικα" ;

Αυτά τα δύο τουλάχιστον έχω ακούσει εγώ από λαμπάτα πετάλια και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.

 

Προσωπικά είμαι οπαδός της θεωρίας ότι για καλά, ογκώδη βρώμικα σκέφτεσαι κλασσικά: Big Muff, ProCo Rat, Tech 21 GT2, Boss DS-1. Έχω παίξει με όλα και τα βρίσκω όλα πολύ καλά, με υψηλή ποιότητα στον ήχο, αλλά διαφορετικό χαρακτήρα.

Εγώ πάντως βρήκα τον ήχο μου με το Muff :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή κάτι σαν το Hughes&Kettner Tubeman που είναι περισσότερο προενίσχυση αλλά έχει πολλά κανάλια και μεταξύ αυτών και "βρώμικα" ;

 

ακριβώς αυτό έχοντας στο μυαλό έκανα το ποστ.

 

 

 

Προσωπικά είμαι οπαδός της θεωρίας ότι για καλά, ογκώδη βρώμικα σκέφτεσαι κλασσικά: Big Muff, ProCo Rat, Tech 21 GT2, Boss DS-1. Έχω παίξει με όλα και τα βρίσκω όλα πολύ καλά, με υψηλή ποιότητα στον ήχο, αλλά διαφορετικό χαρακτήρα.

Εγώ πάντως βρήκα τον ήχο μου με το Muff

 

θα το τσεκάρω κι εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε jonn! :D

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω και για το george denis the tube. Είναι λαμπάτο πετάλι distortion. Πες μου αν ξέρεις κάτι φίλε jonn ή οποισδήποτε άλλος ξέρει κάτι για αυτό.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα πετάλια που σου πρότεινα παραπάνω εκτός από το Tech 21 GT2 κυμαίνονται οι τιμές τους από 60-85 ευρώ. Το Tech 21 αξίζει σχεδόν όσο 3 από τα υπόλοιπα (γύρω στα 180) και απορρίπτεται για όσους παίζουν (όπως κι εγώ) με full λαμπάτο ενισχυτή διότι δεν χρειάζονται κάτι σε tube emulator, αλλά και για τους υπόλοιπους ως αρκετά ακριβό. Όπως είδα και το George Dennis βρίσκεται στην ίδια κλάση τιμής με το Τech 21. Δεν το έχω ακούσει, δεν με ενδιέφεραν εξ' αρχής αυτά τα πετάλια γιατί κατ' αρχάς προτιμάω οι λάμπες να βρίσκονται ΜΕΣΑ στον ενισχυτή μου και γιατί κατά δεύετερον με τα ίδια χρήματα αποκτάς 2 πετάλια από τα υπόλοιπα αυξάνοντας την ευελιξία στον ήχο.

 

Και εν προκειμένω θα πρότεινα σε οποιονδήποτε να προτιμήσει κλασσικά και δοκιμασμένα αναλογικά πετάλια παραμόρφωσης (να προσθέσουμε και το Fulltone Fulldrive σε αυτά που προείπα) και να μαζέψει χρήματα για ένα καλό λαμπάτο ενισχυτή, χωρίς να μπλέκει με λαμπάτα πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τσέκαρε και τα εξής 3:

 

-Damage Control Demonizer

http://www.damagecontrolusa.com/products.htm

 

-Soldano G.T.O.

http://www.thomann.de/thoiw2_soldano_supercharger_gto_overdrive_prodinfo.html

 

-Tonebone Hot British

http://www.tonebone.com/tb-hotbritish.htm

 

Το Demonizer έχει 2 12ax7 και τα άλλα 2 από 1 12ax7...

Απλώς άκου τα samples και θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό... :lol:

Το Τonebone το έχω παίξει και εγώ και είναι σκέτη κόλαση... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια αρκει να μην μπερδευτει καποιος και νομιζει οτι η βρωμα σε ολα τα λαμπατα πεταλια βγαινει απο την λαμπα. Η λαμπα συνηθως ειναι εκει για να ζεστανει το σημα και οχι για να δωσει βρωμα (η οποια ειναι τρανζιστορατη). Εξαιρεση αποτελουν οσα πεταλια εχουν αρκετα βολτ μεσα (ΗΚ, Μεσα, Σολντανο?)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου