Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα κλεμμενο τραγουδι...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα, δε δίνω δεκάρα... αν ένα κομμάτι μου αρέσει, ας έχει πάρει και στοιχεία από οτιδήποτε.

 

"Κλέψε κι εσύ, μπορείς" δηλαδή? Άλλο να παίρνουμε στοιχεία και άλλο να ξεσηκώνουμε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα, δε δίνω δεκάρα... αν ένα κομμάτι μου αρέσει, ας έχει πάρει και στοιχεία από οτιδήποτε.

 

 

 

απιστευτο βιντεο....επαθα πλακα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρεφρεν αυτου του τραγουδιου

http://www.youtube.com/watch?v=yxCFlhT9CB8

 

και συγκεκριμενα το θεμα των πληκτρων μηπως εκλαπει απο αυτο??????

 

 

ντροπη.....μονο αυτο

+25 και η φαση ειναι οτι μου θυμηζε γιουροπ αλλα δεν ηξερα ποιο!!!! :o

ΤΑ ΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΓ@@@@ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ Π@@@ΚΙΑ ΨΕΥΤΟΚΑΡΕΚΛΕΣ ΠΟ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ ΡΟΚ ;D ;D ;D ;D ;DΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ;D ;D ;D ;D ;DΜ ΑΥΤΟ.Κι η συγκεκριμενη αταλαντη ξε@@@σμενη που το παιζει κυρια μοστραρει και ανωτερωτητα εναντι στη κα Βισση την οποια δε γουσταρω αλλα(δε παιζεται ομως κακα τα ψεματα) εχει τουλαχιστον 10.0000 στη πλατη της σε εμπειρια. Ζητω συγνωμη για το ξεσπασμα αυτο κι αν εγινα προσβλητικος για καποιους παρακαλω τους mod  να διαγραψουν το σχολιο μου.Αλλα περισσοτερο μου τι δινουν εμεις τα ζωα που καθομαστε και τα ακουμε ;)

Ταπεινα διχως συμφερον. ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χατζηγιάννης:

 

http://www.youtube.com/watch?v=62F3VoXU2Rc

 

Βronski Beat:

 

 

 

Χατζηγιάννης:

 

 

Μylene Farmer:

 

http://www.youtube.com/watch?v=-1VahPki80s

 

 

Xατζηγιάννης:

 

 

Calogero (ρεφρέν):

 

http://www.youtube.com/watch?v=Krv1PNUs0u0

 

 

Θυμάται κανείς το παλιότερο θρεντ που τα είχε μαζεμένα να το λινκάρει εδώ?

 

Έχω πάθει πλάκα με την ομοιότητα, ιδίως στα δύο τελευταία κομμάτια. Δεν έχω τα συγκεκριμένα άλμπουμ του Χατζηγιάννη, αλλά πολύ θα με ενδιέφερε να δω ποιοι πιστώνονται ως συνθέτες των συγκεκριμένων κομματιών.

Μιλάμε για ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΗ ΚΟΠΙΑ και ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ αν όντως τα παρουσιάζει ως δικά του.  :o :o :o

 

 

Ελλάς το μεγαλείο σου. Αντί να κάτσουν να στρώσουν τον "απαυτό" τους να γράψουν μουσική, κλέβουν συνθέσεις άλλων καλλιτεχνών ή στην καλύτερη αναμασούν αντίστοιχες συνθέσεις που αν κάποιος δεν ψάξει, δε βλέπει ποτέ ότι πρόκειται για επανεκτελέσεις γνωστών (και άγνωστων) ξένων κομματιών...

Το μόνο που έχω να πω είναι ΝΤΡΟΠΗ. Βασίζονται στο γεγονός ότι στη μεγάλη του πλειοψηφία ο ελληνικός λαός είναι μουσικά απαίδευτος και στο γεγονός ότι "σιγά μωρέ, ας το αντιγράψουμε ποιο ζώο θα το προσέξει..." και του πασάρουν ό,τι βρουν, και δεν είναι και δικά τους κι όλας αυτά τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου αρχισαν τα οργανα, ασ συνεχισουμε με την ελληνικη σκηνη

 

Eνα συμπαθεστατο κοματι του κυριου "Πλιατσικα" (ονομα κ πραμα)

 

για κοιταχτε απο που το πηρε, ακομα κ ομοιοτητα στους στιχους.

 

 

κ για να λεμε κ ομοιοτητες , baptisms of fire, οι στρεητς, βαπτισμα πυρος ο πλιατσικας

α ρε ελλαδαρα, για ηλιθιους μας περνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλέψε κι εσύ, μπορείς" δηλαδή? Άλλο να παίρνουμε στοιχεία και άλλο να ξεσηκώνουμε...

 

Δε μίλησα για το ηθικό του πράγματος. Υπάρχουν μουσικές που γίνονται για τη μουσική (κι εκεί θα με ενοχλούσε το οποιοδήποτε rip-off γιατί εκεί παρουσιάζεις εξ ορισμού μουσικές ιδέες) και μουσικές που γίνονται για άλλους λόγους (διασκέδαση, soundtrack κλπ). Σε αυτά δεν κάθομαι να αναλύω chord progressions και themes, αν αυτό που ακούω μου αρέσει σα σύνολο δε με ενδιαφέρει παραπάνω. Δηλαδή θα απορρίψω το With Or Without You (U2) επειδή έχει χιλιοπαιγμένο, τετριμμένο (και "κλεμμένο") chord progression (και μάλιστα εμφανέστατο); Ή το σύνολο σχεδόν των κομματιών του Moby επειδή περιέχει σαμπλαρισμένα ολόκληρα περάσματα;

 

Το αν το "κλέψιμο" έγινε επί τούτου ή τυχαία δε θα το κρίνω εγώ, ούτε με ενδιαφέρει. Το κομμάτι των Coldplay μου αρέσει το ίδιο - αν όχι περισσότερο - από το υποτιθέμενο "αυθεντικό" του Σατριάνι. Ούτε μου άρεσε λιγότερο όταν άκουσα (αργότερα) του Σατριάνι.

 

Ακόμα και το εν λόγω κομμάτι του Φοίβου, μπορώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο από τα κομμάτια που παρατέθηκαν ως "πρωτότυπα". (εκτός απο το Fine Young Cannibals, που ομως στην τελική δε μοιάζει και ιδιαίτερα...)

 

Για να μη μιλησω για τα blues...  ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να πουμε τα πραματα και αλλιως. Θαυμαστε τους βαρβαρους συναδελφους ;D ;D

 

http://www.youtube.com/watch?v=ytL7Ay5MyDM

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα οπως και να χει ρε μαγκες το παρακατω (off topic) το αφιερωνω σε αυτους τους κλεφτες και κατ επεκταση και σε μας πιο πολυ.

Δωστε βαση σε σ(τοιχους) (οχι στης κιθαρες γιατι μαλλον θα τις σπασουμε ;))

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί διήγηση αληθινού περιστατικού.

 

Προ καιρού είχα σκαρφιστεί ένα αρκετά εύηχο chord progression, το οποίο μάλιστα είχε βγει και σχεδόν αυθόρμητα, σε μια στιγμή "χαζολογήματος" πάνω από το synth. Το εν λόγω progression μου άρεσε τόσο που αποφάσισα να το εξελίξω σε πλήρες κομμάτι.

 

Ακολούθησαν αρκετές απόπειρες να εμπλουτίσω το θέμα, εντούτοις από ένα σημείο και μετά, το θέμα που είχα γράψει άρχιζε να μου θυμίζει έντονα κάτι και ήμουν βέβαιος ότι κάπου είχα ξανακούσει ένα κομμάτι με παρόμοια ακκόρντα.

 

Τελικά το ξεκαθάρισα... το chord progression που είχα γράψει ολομόναχος ήταν στην ουσία το progression του Enjoy the Silence των Depeche Mode, σε άλλο τόνο και με διάφορες αναστροφές μεταξύ των συγχορδιών.

Μιλάω ειλικρινά, πίστευα ότι είχα βγάλει όλη τη μελωδία από το κεφάλι μου!

 

 

Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω; Ή εγώ είμαι στο σωστό δρόμο για να κάνω καριέρα στην ελληνική δισκογραφία, ή καμιά φορά τα πράγματα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου