Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα κλεμμενο τραγουδι...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ξαναδες το. ;) Ψαξε καμια συνεντευξη τους, δες παλι τα cd των σε αναφορεςW Dix κλπ...

Κι αυτο περι χρηματων ριξτο στις δισκογραφικες ;).

 

 

Φίλε Σπύρο, ΘΕΟΙ οι Zep, μου αρέσουν μέχρι θανάτου αλλά θα συμφωνήσω με τον mscmkr.Οι αναφορές άλλων καλιτεχνών στα lp τους είναι ελάχιστες σχετικά με τον αριθμό των ιδεών που δανείστηκαν.Το να το παραδέχεσαι κατόπιν εορτής σε σποραδικές συνεντεύξεις είναι τελείως διαφορετικό απο το να παίρνεις τραγούδι ή έστω πέρασμα, ριφ, ιδέα, στίχο απο κάποιον άλλο και να (μην) τον αναφέρεις στα credits.Και φυσικά μου αρέσουν καλύτερα ΟΛΕΣ οι αποδόσεις των Zep,  και φυσικά επρόκειτο για 4 ανεπανάληπτες μουσικάρες, που προχώρησαν την μουσική στα 70ς αλλά έτερον εκάτερον.....

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε ναι ρε παιδιά, δεν ήταν και δέσμιοι τών δισκογραφικών σαν τον Καζαντζίδη. Και γιά να τούς σέρνει τόσος κόσμος στα δικαστήρια, κάποιο λάκο είχε η φάβα.

 

Πάντως είναι εντυπωσιακό το πόσο καλά προσάρμοζαν τα κλεψιμέϊκα στον ήχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το βλεπω σαν φορο τιμης...μπορει να ειμαι λιγο ρομαντικος!!! Κατι σαν το κλασσικο ριφ του μπλουζ το οποιο το αναπαραγω για να πω κατι-να δειξω πως ρε παιδι μου!.Μπορει να λεω βλακιες δε ξερω. Κανεις δεν ειναι τελιος, αλλα με τον τροπο που τα παιξαν δε ξερω αν θα παιζαμε ολοι εμεις τωρα ροκ. Λεω γω τωρα.

Να φερει πειν θυμαμε τον D Coverdalle να αναφωνει και αυτο σε ενα ασμα ...i wanna sqwez(ετσι γραφεται?) my lemons till the juice κλπ.... Ειναι καποια πραματα σαν το αμην στη προσευχη.

Και ποιο τρανταχτο παραδειμα οι τζαζιστες που παιζουν tiger rag πχ και παιρνανε σε θεματα  mozart-moriccone κ.α. Αισθανομαι κολλημενος στον τοιχο με αυτα που εγραψα γιατι δε ξερω αν με καταλαβενεται.

Αυτο νομιζω εγω και αφορα παρατηρηση δικια μου.

Κατα τα αλλα ν αγαπιομαστε. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ!!!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά, δεν ήταν και δέσμιοι τών δισκογραφικών σαν τον Καζαντζίδη. Και γιά να τούς σέρνει τόσος κόσμος στα δικαστήρια, κάποιο λάκο είχε η φάβα.

 

Πάντως είναι εντυπωσιακό το πόσο καλά προσάρμοζαν τα κλεψιμέϊκα στον ήχο τους.

Κοιτα κλεμμενο το whole lotta αλλα ριφαρα των αιωνων ε?(οφφ τοπικ).

Τοσο δηλ χαζοι ηταν να μη βαλουν αλλο στοιχο σε ενα τετοιο? Σιγα το πραμα και η γιαγια μου το κανει απο κει που ειναι(στον αλλο κοσμο)

Τα παιδια τζαμαρανε σε οτι εκαναν και το γραφαν ετσι απλα.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω την κλασική σούπα: Στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση... αλλά αυτοί το γ@!#&%@%!!! Αυτά που είδα στην αρχή ειδικά του Χατζηβλάκα είναι τελείως κλεμμένα. Κάνει μπάμ! Δεν γίνεται να έκατσες να γράψεις ένα τραγούδι και να αντέγραψες το ρεφραίν από κάποιο άλλο ασυναίσθητα.

 

Φίλε stax μακάρι η πρόθεση η δικιά σου για την μουσική να ήταν ίδια με του Πλιάτσικα, του Χατζηγιάννη και του Φοίβου. Αλλά πού τέτοια τύχη??

 

 

@Alchemist: Αυτό που λές υπάρχει σαν όρος και το είχε νιώσει στο πετσί του ο McCartney όταν έγραφε το Yesterday, ιδού το λίνκ http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptomnesia

 

ιδού και η παράθεση απο την wiki:

McCartney's initial concern was that he had subconsciously plagiarised someone else's work (known as cryptomnesia). As he put it, "For about a month I went round to people in the music business and asked them whether they had ever heard it before. Eventually it became like handing something in to the police. I thought if no-one claimed it after a few weeks then I could have it."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου