Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα κλεμμενο τραγουδι...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθεί διήγηση αληθινού περιστατικού.

 

Προ καιρού είχα σκαρφιστεί ένα αρκετά εύηχο chord progression, το οποίο μάλιστα είχε βγει και σχεδόν αυθόρμητα, σε μια στιγμή "χαζολογήματος" πάνω από το synth. Το εν λόγω progression μου άρεσε τόσο που αποφάσισα να το εξελίξω σε πλήρες κομμάτι.

 

Ακολούθησαν αρκετές απόπειρες να εμπλουτίσω το θέμα, εντούτοις από ένα σημείο και μετά, το θέμα που είχα γράψει άρχιζε να μου θυμίζει έντονα κάτι και ήμουν βέβαιος ότι κάπου είχα ξανακούσει ένα κομμάτι με παρόμοια ακκόρντα.

 

Τελικά το ξεκαθάρισα... το chord progression που είχα γράψει ολομόναχος ήταν στην ουσία το progression του Enjoy the Silence των Depeche Mode, σε άλλο τόνο και με διάφορες αναστροφές μεταξύ των συγχορδιών.

Μιλάω ειλικρινά, πίστευα ότι είχα βγάλει όλη τη μελωδία από το κεφάλι μου!

 

 

Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω; Ή εγώ είμαι στο σωστό δρόμο για να κάνω καριέρα στην ελληνική δισκογραφία, ή καμιά φορά τα πράγματα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρα...

H υνθεση ενος τραγουδιου δεν ειν απλο πραμα φιλε μου. Καποιοι πανε και σπουδαζουν συνθεση γι αυτο το λογο. Να μπορουν να ''παιζουν'' με τους κανονες και την αρμονια ωστε να μη σε παρασερνουν τα καθιερωμενα. 'Ηπαλι το χεις μεσα σου και εισαι παιδι θαυμα. Και γω το ιδιο με 2 αποπειρες στο σχημα μου βγηκαν κατα λαθος οι Skynyrd σα να μην επεσε ποτε το αεροπλανο. Θελει λοιπον προσοχη. Δε μπορω να γινω κατανοητοτερος.Απλα δωσε βαση σε ενα τραγουδι του Λ Κηλαιδονη(δε θυμαμε τιτλο) που λεει : ενα τραγουδι για να ναι τραγουδι...κλπ. Ψαξτο δε κανω πλακα ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κ ομως δε σταματω εδω με τα κλεμενα.

Iδου μια επιτυχια περσινη που ακουσαμε σε ολα τα club κ οχι μονο

 

 

Κ ιδου η αποδειξη οτι τη ξανα ακουσαμε αυτη την επιτυχια 20 χρονια πριν... ειναι πολλα για να ξεχασουμε αραγε?

http://www.youtube.com/watch?v=m7LJpqNiHHo

 

Aληθεια ποιος θυμαται τον Ice MC?

 

Oλα αυτα ενα πραγμα μου λενε, οτι μας θεωρουν μουσικα αδιαβαστους κ ασχετους, κ καλα κανουν, αφου ολα τα σκυλαδικα ειναι ασιατικα κλεμενα, δυστυχως κυριοι γιναμε μουσικα Bagladesh ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να πουμε τα πραματα και αλλιως. Θαυμαστε τους βαρβαρους συναδελφους ;D ;D

 

 

δεν κατάλαβα τι κακό έχει κάνει ο Chet Atkins ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υνθεση ενος τραγουδιου δεν ειν απλο πραμα φιλε μου. Καποιοι πανε και σπουδαζουν συνθεση γι αυτο το λογο. Να μπορουν να ''παιζουν'' με τους κανονες και την αρμονια ωστε να μη σε παρασερνουν τα καθιερωμενα. 'Ηπαλι το χεις μεσα σου και εισαι παιδι θαυμα. Και γω το ιδιο με 2 αποπειρες στο σχημα μου βγηκαν κατα λαθος οι Skynyrd σα να μην επεσε ποτε το αεροπλανο. Θελει λοιπον προσοχη. Δε μπορω να γινω κατανοητοτερος.Απλα δωσε βαση σε ενα τραγουδι του Λ Κηλαιδονη(δε θυμαμε τιτλο) που λεει : ενα τραγουδι για να ναι τραγουδι...κλπ. Ψαξτο δε κανω πλακα ;)

Πρώτον, δεν εξέφρασα καμία ανησυχία για τις συνθετικές μου ικανότητες φίλε μου. Γνωρίζω ότι είναι περιορισμένες και τα χρόνια που έφαγα στο ωδείο μπορώ να πω ότι δεν με έκαναν συνθεταρά, ούτε και είναι αυτός ο καημός μου πάντως. ;)

 

Δεύτερον, άλλο στόχευα να πω μέσω της ιστορίας που διηγήθηκα. Ότι κράζουμε μεν όσους κλέβουν κομμάτια άλλων (και καλά κάνουμε), είμαστε όμως τόσο σίγουροι ότι τα πάντα είναι προϊόν κλοπής; Φιλοσοφικά ερωτώ... :P 8)

 

 

Υ.Γ. hxxp://www.youtube.com/watch?v=OiTBTV7UX2k

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαστε όμως τόσο σίγουροι ότι τα πάντα είναι προϊόν κλοπής; Φιλοσοφικά ερωτώ... :P

 

+1 απο μενα στο να παει η κουβεντα προς τα εκει!

και μενα μου εχει τυχει πολλες φορες να γραψω πραγματακια που πατανε με πολυ εμφανη τροπο πανω σε αλλα πραγματα που εχω ακουσει και εχουν οριμασει μεσα μου κατα καιρους και να μην το καταλαβαινω την στιγμη που το δουλευω, αλλα μετα να μου πει καποιος ''ρε συ, αυτο μοιαζει με το ταδε''!

ακομα, μια φορα, μου ειχε τυχει να γραψω ενα κομματακι που ηταν ΟΛΟΙΔΙΟ με ενα ροκαμπιλι(και σε σειρα ακκορντων και σε ρυθμο) με ενα κομματι που δεν ειχα ακουσει ποτε....!

οποτε ειμαι προς το να δεχθω πως καμια φορα συμβαινουν και περιεργα πραγματα! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν εξέφρασα καμία ανησυχία για τις συνθετικές μου ικανότητες φίλε μου. Γνωρίζω ότι είναι περιορισμένες και τα χρόνια που έφαγα στο ωδείο μπορώ να πω ότι δεν με έκαναν συνθεταρά, ούτε και είναι αυτός ο καημός μου πάντως. ;)

 

Δεύτερον, άλλο στόχευα να πω μέσω της ιστορίας που διηγήθηκα. Ότι κράζουμε μεν όσους κλέβουν κομμάτια άλλων (και καλά κάνουμε), είμαστε όμως τόσο σίγουροι ότι τα πάντα είναι προϊόν κλοπής; Φιλοσοφικά ερωτώ... :P 8)

 

 

Υ.Γ. hxxp://www.youtube.com/watch?v=OiTBTV7UX2k

Καταλαβα φιλε μου τι εννοεις απλα απευθυνομουν σε τριτο προσωπο γιατι κοσμος διαβαζει εδω. Συγνωμη αν προσβληθηκες παντως. Αλλωστε η ''φιλοσοφικη'' απαντηση ειναι στον Λουκιανο. Ακου και πες(εκει που λεει ενα τραγουδι κλπ κλπ πρεπει να θυμιζει κατι αλλα να μην ξερουν τι...!). Και ΑΛΛΟ να πλασαρεις με ριφ smoke on the water πχ απευθυνομενος σε καστα που δεν εχει βγει περα απ το παζαρι της γειτονιας.(οχι εσυ ειπαμε - γενικα μιλαΩΩΩΩ!!! ;D)

ΥΓ το λινκ δε δουλευει

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα φιλε μου τι εννοεις απλα απευθυνομουν σε τριτο προσωπο γιατι κοσμος διαβαζει εδω. Συγνωμη αν προσβληθηκες παντως. Αλλωστε η ''φιλοσοφικη'' απαντηση ειναι στον Λουκιανο. Ακου και πες(εκει που λεει ενα τραγουδι κλπ κλπ πρεπει να θυμιζει κατι αλλα να μην ξερουν τι...!). Και ΑΛΛΟ να πλασαρεις με ριφ smoke on the water πχ απευθυνομενος σε καστα που δεν εχει βγει περα απ το παζαρι της γειτονιας.(οχι εσυ ειπαμε - γενικα μιλαΩΩΩΩ!!! ;D)

ΥΓ το λινκ δε δουλευει

Δεν είναι θέμα προσβολής, ούτε πειράχτηκα. Απλά ήθελα να είναι ξεκάθαρο το νόημα που πήγα να περάσω, και τελικά καλώς ξεκαθαρίστηκε εκ νέου. That's all. ;)

 

Υ.Γ. Αντί για hxxp, βάλε http και θα παίξει. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μίλησα για το ηθικό του πράγματος. Υπάρχουν μουσικές που γίνονται για τη μουσική (κι εκεί θα με ενοχλούσε το οποιοδήποτε rip-off γιατί εκεί παρουσιάζεις εξ ορισμού μουσικές ιδέες) και μουσικές που γίνονται για άλλους λόγους (διασκέδαση, soundtrack κλπ). Σε αυτά δεν κάθομαι να αναλύω chord progressions και themes, αν αυτό που ακούω μου αρέσει σα σύνολο δε με ενδιαφέρει παραπάνω. Δηλαδή θα απορρίψω το With Or Without You (U2) επειδή έχει χιλιοπαιγμένο, τετριμμένο (και "κλεμμένο") chord progression (και μάλιστα εμφανέστατο); Ή το σύνολο σχεδόν των κομματιών του Moby επειδή περιέχει σαμπλαρισμένα ολόκληρα περάσματα;

 

Το αν το "κλέψιμο" έγινε επί τούτου ή τυχαία δε θα το κρίνω εγώ, ούτε με ενδιαφέρει. Το κομμάτι των Coldplay μου αρέσει το ίδιο - αν όχι περισσότερο - από το υποτιθέμενο "αυθεντικό" του Σατριάνι. Ούτε μου άρεσε λιγότερο όταν άκουσα (αργότερα) του Σατριάνι.

 

Ακόμα και το εν λόγω κομμάτι του Φοίβου, μπορώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο από τα κομμάτια που παρατέθηκαν ως "πρωτότυπα". (εκτός απο το Fine Young Cannibals, που ομως στην τελική δε μοιάζει και ιδιαίτερα...)

 

Για να μη μιλησω για τα blues...  ;D

 

Η περίπτωση των blues είναι όντως περίεργη, αν και ιδιάζουσα. Με ποια έννοια? Κανείς πχ. δεν θα γυρίσει να πει σε κάποιον τζαζ τραγουδιστή που ερμηνεύει με σκατ πως αντιγράφει έναν άλλο τραγουδιστή που κάνει ακριβώς το ίδιο, χώρια που αν θυμάμαι καλά είναι χρόνια τακτική να ακολουθούνται μερικά progressions και μετά να μπασταρδεύονται (πόσο μάλλον όταν βάζουν εμβόλιμα διάφορα διάσημους σκοπούς αυτούσιους, όπως πχ. το Lullaby of Birdland ή το Take the "A" Train).

 

Kατά τα άλλα συμφωνώ, απλά η δική μου ένσταση υπάρχει όταν γίνεται ηθελημένα μόνο και μόνο για τα λεφτά μέσω μιας γρήγορης εισόδου στα τσαρτ και στο video/radio airplay, έχοντας όμως μηδενικό μουσικό περιεχόμενο (ας μην μιλήσουμε καν για αυθεντικότητα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου