Προς το περιεχόμενο

Επιλογή tube Κεφαλής!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους (και στο αφεντικό που γιορτάζει!).

 

Σκέφτομαι την αγορά κεφαλής διότι η μεταφορά του combo μου είναι λίγο κουραστική.

 

Τα watt δεν είναι μείζονος σημασίας αλλά θα ήθελα να είναι τουλάχιστον 20 W. Επίσης θα ήθελα να έχει καλό καθαρό κανάλι και ει δυνατόν αξιοπρεπές βρώμικο. Δεν ψάχνω για metal-o-ενισχυτή, άρα το βρώμικο δεν χρειάζεται να "ισοπεδώνει". Επίσης, τα καθαρά του στυλ fender ενισχυτών ομολογώ πως μου αρέσουν περισσότερο. (αυτό σημαίνει δηλ.Από τα λίγα που έχω καταλάβει ψάχνω για 6v6 λυχνίες?)

 

Από αυτά που έχω ακούσει θα μου έκανε και ένας egnater rebel αλλά το σκέφτομαι καθότι μονοκάναλος και θα προτιμούσα δύο κανάλια.

 

Τέλος, θα ήθελα να κουβαλιέται εύκολα, μιας και είναι ένας από τους λόγους που το ψάχνω!

 

Το budget δεν θα ήθελα να ξεφύγει από τα 400 ευρώ εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων.

Φυσικά δεν αποκλείω τα μεταχειρισμένα!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

 

Φιλικά,

νίκος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικα θελεις μαλλον αυτο http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-hd-guitar-amp-head--50058 αλλα ξεφευγει απο τιμη και τα χει και τα κιλακια του για την μεταφορα.

Παντως τα καθαρα του ειναι πιο fender απο τους fender και τα drive του παραπανω απο αξιοπρεπεστατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς, όντως ξεφεύγουν τα κιλά (και η τιμή).

Κάποια άλλη πρόταση? Για τους tiny terror (orange) τι γνώμη έχετε?

 

Δε χάνεις τίποτα αν κάνεις ένα test drive

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=25241

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, τον έχω ήδη υπόψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του και θα σε καλύψει σε αυτά που θές. (καλά δεν έχει fender deluxe reverb ή vibrolux καθαρά! αλλά έτσι κι αλλιώς σε αυτήν την κατηγορία τιμής δεν θα βρείς τέτοια καθαρά) ΑΛΛΑ έχει καλά γκάζια και αξιοπρεπή (πιο "γλυκά") καθαρά + adjustable boost. Ξεφεύγεις μόνο κατα 70-80Ε από το budget σου. Για μένα πολύ καλή επιλογή.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_OqN9XH6cII

 

Επίσης αν βρείς κανέναν fender supersonic σε τιμή που μπορείς να τον πάρεις τσίμπα τον γιατί είναι ακριβώς ότι περιγράφεις.  ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια άλλη πρόταση? Για τους tiny terror (orange) τι γνώμη έχετε?

 

Πέρασες από το ψαχτήρι? Όπως και για το θεματάκι? Άφθονες απόψεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File m sou sunistw 100% thn kainourgia kefalh VOX Night Train sta 15watt full lampa....

Exei epilogh anamesa sta 7,5 kai sta 15...Ta 15watt tou pragmatika einai uperbolika dunata...sto studio to volume to bazw sthn mesh kai pali eimai pio dunata apo olous :P :P

Exei kataplhktika kathara (vox allwste..) kai sunergazetai apsoga me petalia...

Einai uperbolika mikros kai paaaarapolu portable!!!!!

Ton exw edw kai enan mhna kai pragmatika an m ton kleban tha ton ksanaagoraza ASAP!!!!!! :P

Apisteutos enisxutakos...(gi auto fusika kai kerdise to brabeio NAMM 09 gia thn kaluterh kefalh low wattage ;) ;) ;))

Sou sunistw na thn rikseis mia matia!!!!

Filika Basilhs

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς, όντως ξεφεύγουν τα κιλά (και η τιμή).

Κάποια άλλη πρόταση? Για τους tiny terror (orange) τι γνώμη έχετε?

 

 

 

οχι ακομα ενας tiny terror. Το θεμα εχει γινει τελειως cult . Σαν αυτο με το metal zone και το avt.

Παντως αν τον επιλεξεις να ξερεις οτι δεν εχει καθαρα fender , ουτε απο κοντα(αλλα αυτο δεν τον κανει κατα αναγκη κακο) και τα gain του ειναι σε επιπεδο hard rock και metal και οχι τιποτα παραπανω ( ακριβως οπως το θες).

 

Παρε ενα πεντακαθαρο και βαλε και ενα λυχνιοscreamer μπροστα και θα εισαι εκει που θες

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να "παίζει" και σε εντάσεις σπιτιού!

εν τω μεταξύ, όσο ψάχνω προκύπτουν και άλλες επιλογές νέες (πχ. epiphone valve senior II) αλλά και δοκιμασμένες (peavey classic 30 head).

 

Πέρασες από το ψαχτήρι? Όπως και για το θεματάκι? Άφθονες απόψεις.

 

Ίσως βιάστηκα, αλλά θεώρησα ότι η ερώτηση είναι συγκεκριμένη. Θα κοιτάξω και σε παλαιότερα θέματα αλλά μερικές από τις προτάσεις είναι νεόφερτες στην αγορά οπότε και απέκλεισα την περίπτωση να έχουν ήδη αναλυθεί.

 

Επίσης αν βρείς κανέναν fender supersonic σε τιμή που μπορείς να τον πάρεις τσίμπα τον γιατί είναι ακριβώς ότι περιγράφεις.  ;)

 

εννοείται! δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση για να δω την άλλη σου πρόταση, θα το κοιτάξω το βράδυ!

 

File m sou sunistw 100% thn kainourgia kefalh VOX Night Train sta 15watt full lampa....

Exei epilogh anamesa sta 7,5 kai sta 15...Ta 15watt tou pragmatika einai uperbolika dunata...sto studio to volume to bazw sthn mesh kai pali eimai pio dunata apo olous :P :P

Exei kataplhktika kathara (vox allwste..) kai sunergazetai apsoga me petalia...

Einai uperbolika mikros kai paaaarapolu portable!!!!!

Ton exw edw kai enan mhna kai pragmatika an m ton kleban tha ton ksanaagoraza ASAP!!!!!! :P

Apisteutos enisxutakos...(gi auto fusika kai kerdise to brabeio NAMM 09 gia thn kaluterh kefalh low wattage ;) ;) ;))

Sou sunistw na thn rikseis mia matia!!!!

Filika Basilhs

 

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, μου πέρασε από το μυαλό! Μήπως ξέρεις που μπορώ να τον ακούσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου