Προς το περιεχόμενο

strat finish project part1


ndale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι καλησπέρα!

Έπεσε στα χέρια μου ένα φρεσκοκομμένο σώμα strat και ύστερα από πολύ ψάξιμο και διάβασμα αποφάσισα να ξεκινήσω τη μετατροπή του σε κιθάρα!

 

Πάμε λοιπόν από την αρχή.Πρόκειται για ένα 2-piece alder strat body της DR. Parts!

Αποφάσισα να κάνω το nitro finish που περιγράφεται στο www.reranch.com.

Για κακή τύχη δική μου και αρκετών άλλων φαντάζομαι το συγκεκριμένο κατάστημα δε μπορεί για τους γνωστούς λόγους να στείλει υλικά (αυτά που τέλος πάντων χρειάζομαι) Ελλάδα.

Ξεκίνησα αγοράζοντας Nitro Sealer από το χρωματοπωλείο της περιοχής μου.

Στην 4η φωτογραφία φαίνεται το Sealer και το διαλυτικό του.Η εφαρμογή γίνεται με πιστόλι.Στις φωτό βλέπετε το σκάφος μετά το πρώτο χέρι Sealer και αφού το έτριψα με ένα πολύ ψιλό

sealer-όχαρτο.

Έχω σκοπό να γράψω ένα νέο αναλυτικό post με τα βήματα που θα ακολουθήσω (εικόνες και ίσως βίντεο).Όλα αυτά τα αναφέρω για να καταλήξω στις εξής απορίες :

1)Μετά από 2 ή 3 χέρια sealer πρέπει να περάσω με αστάρι(γνωστό και ώς primer) για ξύλο?Υπάρχει συγκεκριμένο αστάρι που να είναι cool με το νίτρο?

2)Χρώματα!Μάλιστα!Εδώ επικρατεί ένα ψιλοχάος!Χρώματα αυτοκινήτου,χρώματα ξύλου?Ενός συστατικού?Δύο συστατικών?Το χρώμα θα είναι σίγουρα διπλής (μαύρο ή μώβ) και δε με ενδιαφέρει να είναι σε μορφή σπρέυ.Το θέμα είναι τι είδους χρώμα ακριβώς?Επαναλαμβάνω, μιλάμε για nitro finish!

 

Θα σας παρακαλούσα να απαντήσετε εφόσον έχετε κάποια γνώση και να μη διαφωνήσετε σε αυτό το thread για διάφορα που δεν αφορούν το συγκεκριμένο θέμα!! 8) Επίσης λύσεις του στύλ γομολάκα και τα σχετικά δε με ενδιαφέρουν.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας!Ευχαριστώ πολύ!

1138951445_021.thumb.jpg.678a123a01352a03f4b194f7137e22fe.jpg

16208181_022.thumb.jpg.ca1e262bfc20a607e4aa0f5560fd049c.jpg

381769990_023.thumb.jpg.98cec638899347c5ec758c9ad77978c5.jpg

1436315526_020.thumb.jpg.ee7c11471cc8ea71163891dcacead183.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί nitro finish και όχι πολυουρεθανη 2 συστατικών finish που μπορούμε να σε οδηγήσουμε με λεπτομέρειες? Το λέω γιατί τα χρώματα αυτοκινήτου, και τα αντίστοιχα primer, είναι φτιαγμένα για poly finish

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάντως επιμένεις για nitro finish, αύριο θα σου δώσω link από το νιτρο σπρευ που μου στείλαμε από Ολλανδια

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, ευχαριστώ για την απάντηση.Προτιμώ nitro όχι γιατι ξέρω κάτι παραπάνω αλλά γιατί βρήκα στο www.reranch.com αρκετά αναλυτικές οδηγίες.Επίσης για κάποιο λόγο μου καρφώθηκε η ιδέα και θέλω να το κάνω!Αυτό το project όμως εμένα δε μου κοστίζει και πολύ (αφού έχω κάποιο εξοπλισμό)!Τέλος, δεν είναι συναρπαστικό σαν ιδέα και μόνο! ;) ;) :D :D

Φιλικά, ndale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να ρωτησεις από εκεί που πήρες το filler, για την αλυσίδα συμβατων υλικών για να λουστραρεις νιτρο. Εάν ήθελες πολυουρεθανη θα μπορούσα να σε βοηθήσω βήμα-βήμα. Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ολη η διαδικασία νιτρο είναι πιο χρονοβόρα και μπελαλιδικη από την αντίστοιχη πολυουρεθανης. Σκέψου επίσης εάν αξίζει τον κόπο-κοστος. Το σώμα που έχεις είναι ένα καλό Made in China σώμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αυτό για το σώμα, thanks!Θα το κάνω με νίτρο τελικά!Μήπως ξέρεις όμως αν χρειάζομαι ειδικό primer και ειδικές μπογιές?Βερνίκι Nitro έχω.Όσο για το χρόνο αναμονής, δε με πολυαπασχολεί! Στο κάτω κάτω δοκιμάζοντας βλέπουμε πως θα πάει και αν αξίζει η αναμονή,έτσι δεν είναι?Θα μάθουμε και 2 πράγματα για τη βαφή nitro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να ρωτησεις από εκεί που πήρες το filler, για την αλυσίδα συμβατων υλικών για να λουστραρεις νιτρο. Εάν ήθελες πολυουρεθανη θα μπορούσα να σε βοηθήσω βήμα-βήμα.

 

Δεν με βοηθας εμενα βημα βημα με την πολυουρεθανη που δεν θελω να περιμενω 6 μηνες να κατσει το νιτρο  και μετα να το βλεπω να ξεφλουδιζει? 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τη διαδικασια νιτρου. Εκεί που μπορώ να σε βοηθήσω, είναι το τελευταιο στάδιο μετά το λουστραρισμα, που είναι το γυαλισμα και είναι κοινό και για τα 2 υλικά. Κανε ένα bump στο θέμα αύριο το πρωί για να εχω τα bookmarks μου.

 

Ξεκουρδιστε, τα ίδια και για σένα, γράφω από iPod με ένα δάκτυλο και είναι δύσκολο να γράψω κατεβατο. Bump και εις αυριον 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση, γιατι δν αφηνεις το χρωμα του ξυλου ετσι οπως ειναι?? 

ενας

ευστρατιος (στρατ) θα ειναι πιστευω πολυ ωραιος με αυτο το χρωμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι η κιθαρα ειναι σκετο ξυλο δεν εχει περαστει ουτε sealer ουτε primer ουτε λουστρο . Εδω περνας λουστρο το τραπεζακι του καφε , δεν θα περασεις την κιθαρα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου