Προς το περιεχόμενο

Site Αρμονικής Ανάλυσης..??


Bakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει και ο τίτλος...

 

Γνωρίζετε κανένα τέτοιο site?? Να έχει ας πούμε αρκετά κομμάτια (κυρίως Jazz Standard) και να εξηγεί ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ποιο mode θα παίξουμε σε κάθε συγχορδία, τι εναλλακτικές υπάρχουν, τι substitutions μπορούν να γίνουν στο ρυθμικό μέρος και άλλα διάφορα τέτοια ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tι να το κάνεις το site όταν υπάρχει το Band in a Box? :wink:

 

 

Το έχω δουλέψει το Band-In-A-Box! Είχα κάνει και μυθικές(!) MIDI ηχογραφήσεις :D Αλλά αν θυμάμαι καλά, απλά δείχνει τις συγχορδίες του κομματιού. Δεν αναφέρει πουθενά κλίμακες, modes, κλπ. Μήπως δεν θυμάμαι καλά?? Ή μήπως είχε λειτουργίες που δεν είχα δει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να το κάνεις το site όταν υπάρχει το Band in a Box? :wink:

 

 

Το έχω δουλέψει το Band-In-A-Box! Είχα κάνει και μυθικές(!) MIDI ηχογραφήσεις :D Αλλά αν θυμάμαι καλά' date=' απλά δείχνει τις συγχορδίες του κομματιού. Δεν αναφέρει πουθενά κλίμακες, modes, κλπ. Μήπως δεν θυμάμαι καλά?? Ή μήπως είχε λειτουργίες που δεν είχα δει???[/quote']

 

Το Band in a box καλό είναι να παίζεις αλλα το τί θα παίξεις κατω απο ενα chord πως θα σε βοηθήσει???

Χρειάζεσε και λίγο θεώρια και λιγο αυτί.Αν ξερείς θεωρία μπορείς να κινιθείς ανετα, το αυτί φτιάχνεται εν καιρό.

Δες λίγο αυτο http://www.musilosophy.com/jazz-improvisation.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Band in a Box τα κάνει όλα αυτά.Δεν λέει αναλυτικά το τι και πως αλλα τα κάνει.Έχει διάφορες επιλογές στα Soloist και Melodist.

 

Ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά όμως.Υπάρχει το Real Book για το Band in a Box.Για παράδειγμα κάνει διάφορα substitutions κλπ ανάλογα με το γούστο του και τις ρυθμίσεις του και γράφει και σόλο .Το γιατί έκανε την τάδε αντικατάσταση και ποιό Mode χρησιμοποίησε στο δέινα ακκόρντο ,ούτως ή άλλως θέλει θεωρία για να το καταλάβεις.Όποτε στο "αναλυτικά" ήταν ατυχής η πρότασή μου ισως.

 

Θα σου έλέγα να το κοιτάξεις πάντως μία ή άλλη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω site δυστυχώς για να σε βοηθήσω... Μπορεί να σε ενδιαφέρει σαν πληροφορία οτι υπάρχει βιβλίο μόνο γι αυτό που λες, το Scales over Chords, με ψιλοελεεινά σόλο βέβαια, αλλα εξηγεί τα πάντα.

 

http://www.amazon.com/Scales-over-Chords-Improvise-Notes/dp/1884848052

 

 

 

 

--

I'm never wrong. I once thought I was wrong, turns out, I was mistaken.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω site δυστυχώς για να σε βοηθήσω... Μπορεί να σε ενδιαφέρει σαν πληροφορία οτι υπάρχει βιβλίο μόνο γι αυτό που λες' date=' το Scales over Chords, με ψιλοελεεινά σόλο βέβαια, αλλα εξηγεί τα πάντα.

 

http://www.amazon.com/Scales-over-Chords-Improvise-Notes/dp/1884848052

[/quote']

 

 

Thanks...θα το ψάξω!! Απλά για να γίνομαι και πιο κατανοητός για το τι ψάχνω...δίνω παράδειγμα:

 

Πάμε ας πούμε το "Μακαρόνια Με Κιμά" του γνωστού καλλιτέχνη Σ.Ρουβά από ΝΤΟ Μείζονα :lol: (Μην ανησυχείτε δεν έχω τέτοιες βλέψεις στη ζωή μου!!)

 

Ότι μπορείς στο sequence C-G-F-C να σολάρεις πάνω σε Ντο Ελάσσονα Πεντατονική και με μια μικρή δόση Ντο Δώριας...το ξέρω!! Και μπλουζάρει μάλίστα κι αλήτικα κι ωραία. Θέλω να μαθαίνω πράματα σαν κι αυτό...αλλά κυρίως θέλω να ξέρω ΓΙΑΤΙ γίνεται να παίξω αυτές τις κλίμακες!! Γιατί όπως και να το δω...το ρυθμικό μέρος παίζει κάτι χωρίς αλλοιώσεις κι εγώ σολάρω σε κλίμακα με 2 υφέσεις (ΝΤΟ Δώρια).

 

Είδατε...μέχρι και ο Ρουβάς μπορεί να έχει ενδιαφέρον!!! Τι Jazz Standard και μαλακίες :P LOLOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mark Levine "THE JAZZ THEORY BOOK"

 

Ειναι το ΜΟΝΟ!!! πραγμα που μπορει να σε βοηθησει σε αυτα που ψαχνεις.

 

Μην κωλωσεις στο μεγεθος.Απλα ειναι τοσο μεγαλο γιατι ξεκιναει απο το μηδεν και φτανει σε Coltrane changes κτλ...

 

Πιστεψε με δεν υπαρχει κατι αλλο που να βλεπει τοσο συνολικα την ξαζζ θεωρια και αρμονια)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

 

βασικα ηθελα να πω την τζαζ θεωρια και αρμονια

 

Δεν πειράζει...κι εγώ έφαγα μια συγχορδία από το θεϊκό αυτό sequence του Ρουβά... C-G-F-G-C.

Ανθρώπινα τα λάθη... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου