Προς το περιεχόμενο

Site Αρμονικής Ανάλυσης..??


Bakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mark Levine "THE JAZZ THEORY BOOK"

 

Ειναι το ΜΟΝΟ!!! πραγμα που μπορει να σε βοηθησει σε αυτα που ψαχνεις.

 

Μην κωλωσεις στο μεγεθος.Απλα ειναι τοσο μεγαλο γιατι ξεκιναει απο το μηδεν και φτανει σε Coltrane changes κτλ...

 

Πιστεψε με δεν υπαρχει κατι αλλο που να βλεπει τοσο συνολικα την ξαζζ θεωρια και αρμονια)!

 

 

το ιδιο προτεινω και γω!!!δεν υπαρχει κατι πιο πληρες απο αυτο το βιβλιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν αυτό το βιβλίο πρέπει να το αγοράσουνε ΟΛΟΙ μόνο και μόνο επειδή έχει σπιραλ δέσιμο<υποκλίνομαι> :D !Απο κει και πέρα, επειδή δεν υπάρχει πολύ μπλαμπλα και όλη η δουλειά γίνεται στα παραδείγματα, πρέπει να έχεις όρεξη να τα μελετήσεις.... εγώ κλασικά το άρχισα και ποτέ δεν το τέλειωσα. Πάντως παρά το μέγεθος, γι αυτά που θες χρειάζεσαι τις πρώτες 200κάτι σελίδες όλες κι όλες.

 

 

 

--

I'm never wrong. I once thought I was wrong, turns out, I was mistaken.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το βιβλιο απλα...δεν τελειωνει!

 

Ωστοσο εννοειται οτι το βγαζουμε φωτοτυπιες στο βιβλιοπωλειο ακριβως διπλα στο Νακα (Ιπποκρατους)

12 ευρω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ τακις νεώτερε :) , άμα είναι να βγάλουν και λαμόγια λεφτά απο την πειρατεία, ε, το κατεβάζεις απο το emule να μην κερδίσει κανένας τίποτα!Το βιβλίο κάνει μόνο 30 δολλάρια, σε μία παραγγελία μαζί με άλλα πράγματα, πιο πολύ συμφέρει να αγοραστεί, παρα να βγει φωτοτυπίες...εκτος βέβαια αν δεν εχει πρόβλημα να το διαβάζει κάποιος στο pc.

 

 

 

 

--

I'm never wrong. I once thought I was wrong, turns out, I was mistaken.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπορείς στο sequence C-G-F-C να σολάρεις πάνω σε Ντο Ελάσσονα Πεντατονική και με μια μικρή δόση Ντο Δώριας...το ξέρω!! Και μπλουζάρει μάλίστα κι αλήτικα κι ωραία. Θέλω να μαθαίνω πράματα σαν κι αυτό...αλλά κυρίως θέλω να ξέρω ΓΙΑΤΙ γίνεται να παίξω αυτές τις κλίμακες!! Γιατί όπως και να το δω...το ρυθμικό μέρος παίζει κάτι χωρίς αλλοιώσεις κι εγώ σολάρω σε κλίμακα με 2 υφέσεις (ΝΤΟ Δώρια).

 

Είδατε...μέχρι και ο Ρουβάς μπορεί να έχει ενδιαφέρον!!! Τι Jazz Standard και μαλακίες :P LOLOL

 

Οι πεντατονικες δεν ειναι ελλάσονες. Ειναι μείζονες! Απλώς πέφτουν πάνω στις σχετικές τους ελλάσονες και τους έχει μείνει τ όνομα... Οι σχετικές ελλάσονες είναι μια τρίτη μικρή πάνω απ τις μείζονες. Αν θέλεις για παράδειγμα να σολάρεις πάνω σε ένα κομμάτι από ντό μείζονα με πεντατονική, θά είναι η λά ελλάσονα πεντατονική και όχι η ντό. Το ίδιο ισχύει παντού. Αν ένα κομμάτι ειναι από μείζονα, υπολογίζετε 3 ημιτόνια κάτω για ν βρείτε τη σχετική ελλάσονα. Στ συγκεκριμένο κομμάτι ίσως να σ ακούγεται καλά γιατί ειναι ένα απλό Ι-V-IV = κλασσική μπλουζο-διαδοχή συγχορδιών. Ετσι οι 2 υφέσεις περνάνε σαν χρωματικές νότες και όχι νότες τις κλίμακας. Δοκίμασε να το παίξεις κ από Λα Ελλάσονα πεντατονική και θα καταλάβεις μόνος σου τη διαφορα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπορείς στο sequence C-G-F-C να σολάρεις πάνω σε Ντο Ελάσσονα Πεντατονική και με μια μικρή δόση Ντο Δώριας...το ξέρω!! Και μπλουζάρει μάλίστα κι αλήτικα κι ωραία. Θέλω να μαθαίνω πράματα σαν κι αυτό...αλλά κυρίως θέλω να ξέρω ΓΙΑΤΙ γίνεται να παίξω αυτές τις κλίμακες!! Γιατί όπως και να το δω...το ρυθμικό μέρος παίζει κάτι χωρίς αλλοιώσεις κι εγώ σολάρω σε κλίμακα με 2 υφέσεις (ΝΤΟ Δώρια).

 

Είδατε...μέχρι και ο Ρουβάς μπορεί να έχει ενδιαφέρον!!! Τι Jazz Standard και μαλακίες :P LOLOL

 

Οι πεντατονικες δεν ειναι ελλάσονες. Ειναι μείζονες! Απλώς πέφτουν πάνω στις σχετικές τους ελλάσονες και τους έχει μείνει τ όνομα... Οι σχετικές ελλάσονες είναι μια τρίτη μικρή πάνω απ τις μείζονες. Αν θέλεις για παράδειγμα να σολάρεις πάνω σε ένα κομμάτι από ντό μείζονα με πεντατονική' date=' θά είναι η λά ελλάσονα πεντατονική και όχι η ντό. Το ίδιο ισχύει παντού. Αν ένα κομμάτι ειναι από μείζονα, υπολογίζετε 3 ημιτόνια κάτω για ν βρείτε τη σχετική ελλάσονα. Στ συγκεκριμένο κομμάτι ίσως να σ ακούγεται καλά γιατί ειναι ένα απλό Ι-V-IV = κλασσική μπλουζο-διαδοχή συγχορδιών. Ετσι οι 2 υφέσεις περνάνε σαν χρωματικές νότες και όχι νότες τις κλίμακας. Δοκίμασε να το παίξεις κ από Λα Ελλάσονα πεντατονική και θα καταλάβεις μόνος σου τη διαφορα... :D[/quote']

 

 

Σορρυ αλλα πως μια minor pentatonic ειναι μείζονα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πεντατονικες δεν ειναι ελλάσονες. Ειναι μείζονες! Απλώς πέφτουν πάνω στις σχετικές τους ελλάσονες και τους έχει μείνει τ όνομα... Οι σχετικές ελλάσονες είναι μια τρίτη μικρή πάνω απ τις μείζονες. Αν θέλεις για παράδειγμα να σολάρεις πάνω σε ένα κομμάτι από ντό μείζονα με πεντατονική' date=' θά είναι η λά ελλάσονα πεντατονική και όχι η ντό. Το ίδιο ισχύει παντού. Αν ένα κομμάτι ειναι από μείζονα, υπολογίζετε 3 ημιτόνια κάτω για ν βρείτε τη σχετική ελλάσονα. Στ συγκεκριμένο κομμάτι ίσως να σ ακούγεται καλά γιατί ειναι ένα απλό Ι-V-IV = κλασσική μπλουζο-διαδοχή συγχορδιών. Ετσι οι 2 υφέσεις περνάνε σαν χρωματικές νότες και όχι νότες τις κλίμακας. Δοκίμασε να το παίξεις κ από Λα Ελλάσονα πεντατονική και θα καταλάβεις μόνος σου τη διαφορα... :D[/quote']

 

Και οι πεντατονικές χωρίζονται σε minor και major όπως και οι απλές major και minor επτατονικές (βλ. και μέθοδο Berklee Wiliiam Leavitt).

Π.χ υπάρχει και η Ντο major pentatonic σχετική με τη Λα minor pentatonic

αλλά και η Ντο m i n o r pentatonic σχετική με τη Μιb major pentatonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πεντατονικες δεν ειναι ελλάσονες. Ειναι μείζονες! Απλώς πέφτουν πάνω στις σχετικές τους ελλάσονες και τους έχει μείνει τ όνομα... Στo συγκεκριμένο κομμάτι ίσως να σ ακούγεται καλά γιατί ειναι ένα απλό Ι-V-IV = κλασσική μπλουζο-διαδοχή συγχορδιών. Ετσι οι 2 υφέσεις περνάνε σαν χρωματικές νότες και όχι νότες τις κλίμακας. Δοκίμασε να το παίξεις κ από Λα Ελλάσονα πεντατονική και θα καταλάβεις μόνος σου τη διαφορα... :D

 

Σιγά αρχηγέέέέέ...ήρεμα...θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!! Δεν ξέρω πως τα έχεις μέσα στο κεφάλι σου, αλλά δες πως τα έγραψε κι ο Tasospelt... Για μένα...έτσι είναι!!

 

Το να παίξω σε Λα Ελάσσονα πεντατονική είναι το αυτονόητο...και παράλληλα το πιο απλό και ξενέρωτο και χαζοχαρούμενο άκουσμα..εντάξει Ρουβάς είναι...η ΝΤΟ Ελάσσονα πεντατονική μπαίνει για αλητεία!! Και δεν νομίζω πως 2 ολάκερες υφέσεις περνάνε αδιάφορα απλά σαν χρωματικές εκτός κλίμακας! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μινόρε πεντατονική έχει μια τρίτη μικρή "να" με το συμπάθιο... και η ματζόρε πεντατονική μια 3η μεγάλη πιο "να"... επίσης πεντατονικές μπορείς να φτιάξεις απο ότι κλίμακα θες, πως σου ήρθε οτι είναι όλες μινόρε??

 

 

 

 

--

I'm never wrong. I once thought I was wrong, turns out, I was mistaken.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις δώριο, βάζεις μέσα μια 3b και μια 7b. Η 3b και η 5b σε ματζόρε, είναι blue notes, ακριβώς οτι χρειάζεται για να παίζεις μπλουζ. Τώρα, στο κλασσικό μπλουζ προγκρεσσιον, όλα τα ακόρντα που ανέφερες (I IV V) παίζονται ντομιναντ, δηλαδή ματζόρε με μικρή 7η. Στην Ι λοιπόν, παίζεις εκείνη την ώρα το 7b και την κάνεις μπλουζ. Χώνεις και μια 3b μέσα και μπλουζίζει κι άλλο. Κι αν βάλεις και μια 5b θα αρχίζεις να μαυρίζεις στο τέλος :)

 

Χονδρικά, έτσι μου φαίνεται οτι παίζει εδώ το πράμα, εκτος αν βγαίνει κανένας άλλος τρόπος και κάνω λάθος.

 

 

 

--

I'm never wrong. I once thought I was wrong, turns out, I was mistaken.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου