Προς το περιεχόμενο

Cort X1???


artemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτούς τους λόγους που είπε και ο φίλος από πάνω δεν θα πρότεινα φθηνό floyd rose γιατί η Ibanez που έχει φθηνό fr δεν είναι και ότι καλύτερο... Και στα λέω αυτά ενώ είμαι τρελά Ibanez friendly...

 

Ουφφφ πολύ δύσκολη απόφαση τελικά...

Συνοψίζω: θέλω κατι σε φαση τρεμολο (για να παρω μια ιδεα)

                δεν θα της αλλάζω κούρδισμα

                να ναι cort

               

@ zampination Γιατί το πέταξες??? Ουτε καν δοκίμασες αν λειτουργεί?

 

 

Υ.Γ.: 1)λατρεύω τις ibanez αλλα που χρήμα(για κατι καλο)

        2)ναι θελω να πάρω αληθινο fr κάποια στιγμή--> pointy σε εχω στο μυαλό μου    για το fr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί όχι μια ibanez σε καλή τιμή? Υπάρχουν και μεταχειρισμένες πολύ καλές. θα πρότεινα ibanez μεταχειρισμένη στα λεφτά της cort γιατί oι ibanez (όπως και οι ltd esp) έχουν πολύ καλό μπράτσο. Απλά, με την ibanez υπάρχει ένα καλό: ΔΕΝ συμβιβάζεται πολύ στα οικονομικά μοντέλα σε ό,τι αφορά την άνεση και το "κοψιμο" του μπράτσου με αποτέλεσμα να πετυχαίνει κανείς χαμηλό action σε διάφορα κουρδίσματα. Έχω σετάρει και παίξει αρκετές ibanez RG prestige Japan αλλά και ibanez ινδονησίας και πραγματικά, παίζουν όλες "βούτυρο". Καμιά σχέση με φθηνο-squire bullet.

Έχω μια πάμφθηνη ibanez GRX 140 και έχει πολύ καλή ποιότητα υλικών και καλό κλασσικό τρέμολο για τα 150Ε που έκανε. Αγοράζοντας οικονομικότατη ibanez(η πιο φθηνή τότε), είπα μήπως έκανα "εξυπνάδα" και "δεν θα παίζει" κλπ. Έλα όμως που "παίζει" και μάλιστα με χαμηλό action, άνετη και πολύ καλύτερα από squier bullet & affinity κι εξίσου καλά με καποιες RG prestige Japan που έχω δοκιμασει κατά καιρούς... Απλά χρειάστηκε έναν δυνατότερο (ibz/dimarzio used) bridge μαγνήτη. Οι inf που φορούν οι σημερινές είναι καλύτεροι μαγνήτες σε σχέση με τους παλιούς no-name οικονομικούς της grx.

Όσο για τα floyd: βλέπω αρκετές καλές floyd type κιθάρες(ibanez, jackson) με μπλοκαρισμένο tremolo (με κοντραπλακέ ή tremol-no) για σταθερότητα κι εύκολες αλλαγές κουρδίσματος.... καταλαβαίνεις. Καλύτερα με το vintage κλασσικό (6 point ή 2 point) τρέμολο, σετάρεται κι εύκολα.

 

Υπάρχουν οικονομικές ibanez και σε αγγελίες:

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=25107

κι αφού είναι το κόστος κοντά στα 200ευρώ, γιατί όχι και καινούργια:

(non-trem:)

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/ibanez-grgr-121-ex-red.html

(trem)

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60skb_2009.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170m_bkn.htm

Kαι για να κάνεις σετάπ μόνη σου, έχει πολλά θέματα το noiz αλλά και τα παρακάτω λινκ βοηθούν:

http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm

tremolo:

http://www.projectguitar.com/tut/action.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα να τα δωσεις τα 65 παραπανω για την x2 γτ τα αξιζει...επισης συμφωνω με τις αποψεις των μεταχειρισμενων..αλλα και παλι σε αυτα τα λεφτα ακομα και μεταχειρισμενο θα σου προτεινα cort και οχι ibanez...για μενα εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και ειναι πιο προσεγμενες ακομα και στα φθηνα τους μοντελα...

 

συμφωνω για τις ibanez που σου εχουν προτεινει τα παιδια μιας και ειναι αρκετα αξιολογα οργανα για την τιμη τους αλλα και παλι πιστευω οτι οι cort ειναι στην ιδια ποιοτητα σιγυρα,ισως και λιγο παραπανω...(εμενα προσωπικα μου φαινονται και πιο ομορφες αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..)

 

εγω τουλαχιστον στη θεση σου θα προτιμουσα cort..αν εβρισκα και καποιο καλυτερο (cort) μοντελο ακομα καλυτερα..αλλιως θα πηγαινα για την x2...αλλα και οι ibanez μια χαρα..

 

ριξε μια ματια και σε προηγουμενα θεματα για τις cort...θα βρεις πληροφοριες...και απο κει και περα οτι σ αρεσει περισσοτερο...παιζει και η ομορφια και το γουστο πολυ σε αυτες τις τιμες..παρε και κατι που να το γουσταρεις στο ματι...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες "να πάρεις μια ιδέα για το FR", βρες μια και δοκίμασε

 

όπως όλοι συμφωνούν για να έχει νόημα το FR πρέπει να είναι η κιθάρα αρκετά ακριβώτερη από το budget σου

 

κρίμα είναι να τα δώσεις, και μετά να πεις "τελικά δεν με ενδιαφέρει το FR, δεν θα το χρησιμοποιήσω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως όλοι συμφωνούν για να έχει νόημα το FR πρέπει να είναι η κιθάρα αρκετά ακριβώτερη από το budget σου

 

Τι αλλαγη αποψεων 180º ειναι αυτη, εσυ πριν κατι μερες ελεγες οτι πανω απο 155 ευρα δεν υπαρχει νοημα ;D ;D

 

artemis, αν θες να δοκιμασεις το ιδανικο θα ηταν να δανειστεις μια κιθαρα με floyd rose της προκοπης για μερικες μερες, γιατι με το να το κανεις λιγο πανω-κατω σε καποιο μαγαζι μαλλον δε θα καταλαβεις και πολλα. Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα θα ηταν η τελεια λυση. Αν οχι, ισχυουν τα υπολοιπα, μαγαζια, μελετη ιντερνετ (βιντεο με αγαπημενους σου κιθαριστες σε κομματια που το χρησιμοποιουνε ας πουμε) κτλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλαγη αποψεων 180º ειναι αυτη, εσυ πριν κατι μερες ελεγες οτι πανω απο 155 ευρα δεν υπαρχει νοημα ;D ;D

 

τώρα τι με βάζεις να χάνω το χρόνο μου να σου απαντήσω;  :-\

 

1. ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο, και αν επιμενεις σε προκαλώ να το παραθέσεις

 

2. ποτέ δεν με απασχόλησε το τρέμολο σε μια κιθάρα, για μένα (και πολλούς κιθαρίστες 1000πλάσιας αξίας από μένα) είναι ένα ένα άχρηστο πράγμα το οποίο θάβω σε συρτάρι όταν παίρνω νέα κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιάβασε τι "συμβουλή" έδωσα για το τρέμολο, με έμφαση στις 3 πρώτες λέξεις

 

και περιόρισε τον εγωισμό σου όταν γράφεις σε φόρουμ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρεμα παιδια!!! μην μαλωνετε!!! artemis την Ibanez Την πηρα για το τρεμολο της κ ειμαι αρκατα ικανοποιημενος με αυτο! δεν ξεκουρδιζεται κ βγαζω ακριβως τους ηχους που θελω  κ ας λενε μερικοι πως τα φτηνα fr οπως το edgeIII της ibanez μειονεκτουν απεναντι στα γνησια απο θεμα χρηστικοτητας... η μονη διαφορα πιστευω πως ειναι στην ποιοτητα των υλικων κ στο ποσα χρονακια θα αντεξουν μετα απο σκληρη χρηση. που τα γνησια floyd rose αντεχουν, δεν νιωθουν... κ αν διαβασεις κριτικες για τα τρεμολο της Ibanez μονο καλα λογια θα ακουσεις απο τους περισσοτερους!!! αλλα οταν ηρθε η ωρα στο στουντιο που ειπαμε να παιξουμε λιγο soad η το killing in the name of απο rage against the machine πχ κ εγω τοτε εχοντας στην κατοχη μου μονο την ibanez  τα βρηκα σκουρα!!! πολυ σκουρα!!! καθομουν και ρυθμιζα τα ελατηρια για να αλλαζω κουρδισματα, κουρδιζα κ ξανακουρδιζα κ μετα στην επομενη προβα ξανα το ιδιο... skata η υποθεση!!! κ ετσι απεκτησα την Cort!!!!! ηθελα απλα μια φτηνη ομορφη κιθαρα να κανει την δουλεια της!!! κ την εκανε!! τωρα εσυ με ρωτας γιατι να μην δωσω 65 ευρω επιπλεον κ να παρω την x2. κ σου απαντω... να δωσεις αμα δεν εχεις τα ιδια κριτιρια με εμενα οσον αφορα την χρηση της κιθαρας... για την δικια μου περιπτωση που κ εγω σκεφτομουν να παρω την x2, για 3 λογους ομως δεν την πηρα. 1ον ειναι κακασχημη σε σχεση με την x1 ( το μανικι της στην μυτη μπροστα ειναι λες κ πηρες την κιθαρα κ την φουνταρες στον τοιχο με παρα πολλα νευρα!!! μια αηδια σε σχεση με την χ1 κατα εμε) 2ον προτιμω να ειναι ματ μαυρη καυλα κ διαφορετικη απο ολες τις αλλες κ 3ον γιατι κοστισε μονο 153 ευρω η χ1!!! κ απο την στιγμη που εγω την ηθελα μονο για περιεργα κουρδισματα ποιος ο λογος να τα σκασω στην χ2??? για την καλυτερη ποιοτητα??? σιγα που θα δεις διαφορα!!! κ να εχω το ασχημοπαπο στο δωματιο μου??? ειμαι σιγουρος πως ουτε που θα την αγγιζα!!!! τεσπα στο θεμα μας παλι. θες τρεμολο τυπου floyd rose??? μεχρι να μαθεις να το σεταρεις κ να προσαρμοστεις στο πως πρεπει να την κουρδιζεις κτλ θα σου βγει η πιστη ειναι σιγουρο!!! επειτα αν εχεις εξελιχθει αρκετα σε σολιστικες ικανοτητες θα το γουσταρεις με χιλια!!! αλλα παντα θα ναι ωρες που θα λες, αξιζε τον κοπο??? αξιζει να μου βγαινει η πιστη για να αλλαξω κουρδισμα η να κουρδιζω με "στυλ" καθε φορα που μια χορδη θα κοβεται??? το πορισμα! αν σολαρεις κ γουσταρεις μελωδιες θα λατρεψεις το Fr κ δεν θα σε νοιαζει το σετ απ του κ η δυσκολια που εχει... αν δεν πολυ σολαρεις κ εισαι riffmaniac δεν θα το πολυχρησιμοποιησεις κ θα το μετανιωσεις. εγω σιγα σιγα το ψιλομετανιωνω γιατι δεν ειμαι κ τοσο του σολο αν κ το χρησιμοποιω το τρεμολο συχνα σε οτιδηποτε παιζω. αλλα δεν αντεχω να ρυθμιζω κ να ξανακουρδιζω 2 κ 3 φορες μεχρι να το πετυχω αν πχ μου κοπει μια χορδη... γι αυτο κ την πουλαω κ την εχω κ στις αγγελιες εδω στο noiz. βαρεθηκα κ το σχεδιο της πλεον... δεν μου κανει αισθηση πια.. ψαχνω για καμια esp ex 400-401 να αγορασω!!! παιζει τιποτα??? στις αγγελιες δεν κυκλοφορει καμια παντως εδω κ πολυ καιρο!!! που με κανει να αναρωτιεμαι!!!! τοσο καλες ειναι αυτες οι esp ex κ δεν τις πουλαει πια κανενας?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου