Προς το περιεχόμενο

Νέο fuzz για μπάσο, αλλά πιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω καινούριο fuzz για το μπάσο και έχω σκαλώσει γιατί είμαι ανάμεσα σε 2-3 και θα ήθελα να ακούσω γνώμες...

1ο παίζει αυτό:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_fz7.htm

Το πιο φθηνό από όλα και όταν το είχα ακούσει (σε κιθάρα) μου άρεσε γενικά...

2ο:

http://www.thomann.de/gr/digitech_bass_driver_bodeneffekt.htm

Αυτό δεν το έχω ακούσει παρά μόνο σε samples και μου άρεσε αλλά θα είναι έτσι και real thing?

3ο:

http://www.thomann.de/gr/dunlop_dallas_arbiter_fuzz_face.htm

Το κλασικό fuzz face...

4ο:

http://www.thomann.de/gr/mxr_m182_el_grande_bass_fuzz.htm

Για αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια...

5ο:

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_bass_big_muff.htm

Το κακό με αυτό εδώ είναι ότι είναι αντίστροφη η πολικότητά του οπότε θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικά οπότε δεν είναι και η καλύτερη λύση...

 

Γενικά το θέμα το ανοίγω για να δω εσείς τι προτείνετε από θέμα αξιοπιστίας περισσότερο και κατόπιν από θέμα ήχου...

Σημαντικό: Παίζω stoner/grunge/alternative/space για την πάρτυ μου, αλλά στο συγκρότημα παίζουμε 80s ελληνικό και ξένο rock οπότε μάλλον πάω κάτι προς το all round (για αυτό έβαλα και στο παιχνίδι το digitech)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΥ με το ΔΙΚΟ ΣΟΥ μπασο τα εχεις ακουσει η απλα ηταν samples?

παντως εγω ειμαι ενθουσιασμένος με το bass big muff...

 

τι μπασο ειπαμε οτι εχεις?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι σωστά... Το ήξερα ότι κάτι ξέχασα...

Το μπάσο είναι ένα Peavey Cirrus BXP 5άρι με 18v προενίσχυση και ο ενισχυτής είναι ο Gallien Krueger Backline 250s...

Με το δικό μου μπάσο δεν τα έχω ακούσει... Σε sample έχω ακούσει μόνο το digitech τα υπόλοιπα τα έχω ακούσει από κοντά πλην το FZ7 της Ibanez που το άκουσα ναι μεν από κοντά συνδεδεμένο σε κιθάρα δε...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bass Big Muff τρεχει με τον "στανταρ" Boss ανταπτορα... :-\

 

Επισης δε  νομιζω πως το Fuzz Face θα συνεργαστει καλα με active οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω λίγο πως δεν θέλω να ακούσω γνώμες για το πιο είναι το καλύτερο γιατί όλα είναι καλά... Κυρίως θα ήθελα να μάθω για την αξιοπιστία τους και για το κατά πόσο είναι all around, πιο έχει περισσότερες διαβαθμίσεις fuzz, πιο έχει πιο καλό tone, κλπ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω λίγο πως δεν θέλω να ακούσω γνώμες για το πιο είναι το καλύτερο γιατί όλα είναι καλά... Κυρίως θα ήθελα να μάθω για την αξιοπιστία τους και για το κατά πόσο είναι all around, πιο έχει περισσότερες διαβαθμίσεις fuzz, πιο έχει πιο καλό tone, κλπ...

 

 

((bigg_muff_π + bass_guitar) = χημεία) ...αλλα δε ξερω γιατι. Δεν εχω κανει πειραματα. Κατι θα ξερουν οι μπασιστες ανα το κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς κι εγώ μόνο για Big Muff μπορώ να εκφέρω γνώμη, μιας και το έχω...

 

Περί αξιοπιστίας δε μπορώ να μιλήσω, μιας και αφ'ενός το έχω μόνο 4-5 μήνες, αφ'ετέρου δεν το χρησιμοποιώ διαρκώς. Από κατασκευή πάντως είναι αρκετά στιβαρό.

 

Ως προς τις προδιαγραφές του, νομίζω πως τα θετικά σημεία του είναι:

 

1) Είναι true bypass (εντάξει, μπορεί να είναι και ψυχολογικό το θέμα, αλλά η ιδέα του αναλλοίωτου σήματος μου "κάθεται" πολύ καλά!).

 

και (το βασικότερο):

 

2) Το dry mode! Σε αυτή τη ρύθμιση μιξάρεται το σήμα του μπάσσου με το fuzz, με συνέπεια να έχεις ταυτόχρονα και τον καθαρό ήχου του μπάσσου (με τις χαμηλές και τον όγκο!), και την παραμόρφωση από πάνω.

 

Προσωπικά μόνο αυτή τη ρύθμιση χρησιμοποιώ, γιατί για live είναι μακράν η πλέον χρήσιμη! Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, ακόμη και σε μεγάλα stage με καλό pa, ο σκέτος fuzz ήχος από το μπάσσο μπερδεύεται μέσα στη μίξη, ενώ παράλληλα χάνεται το low end της μπάντας (ακόμη και στη ρύθμιση bass boost). Και είναι κάπως παράξενο όταν ενεργοποιείς το πετάλι να χάνεις τις συχνότητες που τόση ώρα άκουγες.

 

Αντίθετα, στο dry mode διατηρείς και το καθαρό σου σήμα και το αποτέλεσμα (κατ'εμέ) είναι πολύ πιο "σωστό". Βέβαια, θέλει προσοχή να μην αυξηθεί πολύ η ένταση (κάτι που γίνεται ιδίως όταν έχεις αρκετά μεσαία στον ήχο σου), αλλά με πειραματισμό φαντάζομαι θα καταλήξεις σε "βιώσιμες" ρυθμίσεις.

 

Όσο καλά και αν ακούγεται το fuzzαρισμένο μπάσσο στο σπίτι ή στην πρόβα, στο live η ξαφνική απώλεια των χαμηλών συχνοτήτων είναι πρόβλημα (αφού αναφέρεις κιόλας ότι παίζεις σε συγκρότημα ροκ διασκευών και ψάχνεις κάτι all around)- άρα, το ζητούμενο είναι κάτι που δεν θα "καταστρέφει" τον ήχο σου όταν το χρησιμοποιείς.

 

Φυσικά δεν υποστηρίζω πως τα υπόλοιπα πετάλια έχουν τέτοιες συνέπειες, απλά από την εμπειρία μου με τις λοιπές ρυθμίσεις του big muff κατέληξα στο ότι ο σκέτος fuzz ήχος είναι για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις, ή τέλος πάντων πρέπει να συνοδεύεται από άλλες ρυθμίσεις στο EQ του μπάσσου ή του ενισχυτή, τις οποίες προφανώς δε μπορείς να κάνεις την ώρα που πατάς το πετάλι!

 

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις το πετάλι όχι για πειραματισμό ή ηχητικές ακροβασίες, αλλά ως κάτι που θα συνεισφέρει στον ήχο της μπάντας! Από την άλλη, κάποια πράγματα είναι και θέμα άποψης ή γούστου, εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αλλη επιλογη θες?

ειπες 5 πεταλακια εκ των οποιων το ενα ειναι κορυφαιο... (big muff)

απο κει και περα τι αλλο θες? Α, δοκιμασε και το αντιστοιχο τις boss...

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου