Προς το περιεχόμενο

Ταίριασμα κεφαλής-καμπίνας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, αν και δεν έχω βγάλει νόημα. Τελικά είναι ή όχι μια χαρά η ακριβής αντιστοιχία σε watt; Και πόσο θα είναι το όριο τέλος πάντων που θα μπορώ να τον ανοίγω με ασφάλεια;

 

κι όμως είναι ήδη απόλυτα ξεκάθαρα τα πράγματα

 

είναι μια χαρά, εφόσον δεν τσιτώσεις τον ενισχυτή

 

αν θες σώνει και καλά νούμερα (που φυσικά είναι προσεγγιστικά) εφόσον παίζεις κάτω από το 7/10 περίπου, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, εκτός από το ανατριχιαστικό ίου-ίου του περιπολικού που πλησιάζει

 

το πιθανοτερο είναι πως ελάχιστες φορές θα τολμήσεις να ξεπεράσεις το 3/10

 

θα σου πω κάτι που εμένα με πραγματικά με ξάφνιασε όταν πήρα ένα μεταχειρισμένο vox valvetronix πριν λίγο καιρό: έχει ρύθμιση να παίζει στα 60, 30, 15 και 1 βατ, και δεν είναι λαμπάτος, απλά έχει μία και μοναχική λαμπίτσα, και στα 15 βατ ξεκολλάει τους σοβάδες αν τον τσιτώσεις  (και στο ένα βάτ δεν τον τσιτώνω ποτέ, απλά δεν έχει νόημα κι ας μένω σε μονοκατοικία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε brother... παίζεις death metal και πας να κάνεις τέτοια αγορά???

 

ψάξε στο ebay για Valvestate 8100 να βρεις την υγειά σου!!! (βλέπε Chuck Schuldiner... :))

 

τσάμπα τους δίνουνε...

 

με τα λεφτά αυτά συμπληρώνεις μία 2x12 Orange Closed Back και είσαι έτοιμος!

εγώ τον έχω συνδιάσει με Framus 2x12 και σκοτώνει.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέφερε κανείς πως καλή ιδέα είναι η κεφαλή να είναι αρκετά περισσότερα Βατα από το μισό της καμπίνας (στα ίδια Ωμ);

 

δηλαδή: καμπίνα 150Βάτ 4 Ωμ

κεφαλή 90-120 (το πολύ) Βατ στα 4 Ωμ.

 

αυτό εννοούν να μην το τσιτώσεις.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέφερε κανείς πως καλή ιδέα είναι η κεφαλή να είναι αρκετά περισσότερα Βατα από το μισό της καμπίνας (στα ίδια Ωμ);

 

πολύ περίεργος τρόπος να το εκφράσεις πάντως

 

δηλαδή αν η καμπίνα είναι 100 βάτ, και η κεφαλή 120 βατ (δηλαδή αρκετά περισσότερα από 50), όλα είναι εντάξει;

 

γιατί να μην πεις "η καμπίνα να έιναι αρκετά περισσότερα από την κεφαλή"?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια...μην τον ταλαιπωρειτε τον χριστιανο! (Αν και για να παιζει death metal δεν θα πιστευει και πολυ  ;D )

φιλτατε τα πραγματα ειναι απλα, εναν τοσο δυνατο ενισχυτη δεν θα τον "ανοιζεις" πουθενα, ουτε σε προβαδικο (που λογικα θα χρησιμοποιησεις μια 4x12 του προβαδικου - σιγα μη κουβαλας σε καθε προβα κεφαλη - καμπινα), ουτε αν φτιαξεις προβαδικο με την μπαντα σου, ουτε ακομα αν παιξετε στο gagarin ή σε κλειστο γηπεδο μπασκετ ή ακομα στο Terra vibe. (γιατι πολυ απλα θα ακους απτα μονιτορ)

οποτε

 

1. μια καμπινα (οπως η benton) που ειναι κοντα στα watt του ενισχυτη σου αρκει

2. αργα η γρηγορα θα "ξεπερασεις" αυτην την καμπινα και θα παρεις αλλη, οπως και αλλη κεφαλη, αλλη κιθαρα, αλλη πεταλιερα, αλλη γυναικα κλπ κλπ (αυτο το παθαινουν ολοι οσοι διαβαζουν/ασχολουνται με το noiz  ;D )

 

 

ΥΓ: εχω μια λαμπατη κεφαλη 50watt παιζω metal και μου ειναι υπερ αρκετη για προβες και live, το ομολογω ομως στο terra vibe δεν εχω παιξει (ακομα  ;D )

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις απαντήσεις σας παίδες.

Η παραγγελία έγινε πριν λίγες ώρες τελικά!  ;)

 

Lives παίζουμε 2-3 φορές τον μήνα στα γνωστά-άγνωστα μπουντρούμια της Αθήνας, εκεί σκοπεύω να φέρνω μόνο την κεφαλή (καμπίνες τα περισσότερα μαγαζιά έχουν κλάσεις ανώτερες από την μέλλουσα δικιά μου, βλ. 4x12 Mesa Boogie κτλ)

 

Όσο για την ένταση, είχα στην κατοχή μου 2 λαμπάτους combo ενισχυτές και έχω μια σχετική επίγνωση της έντασης. 50άρη ENGL combo (που πούλησα πριν λίγες μέρες) δεν τόλμαγα να τον ανοίξω πάνω απο παρά τέταρτο!

 

Η αρχική μου απορία ήταν αν θα συνεργάζονται σωστά κεφαλή καμπίνα από άποψη Wattage, ανεξάρτητα από το πόσο τελικά θα ανοίγω τον ενισχυτή ή αν είναι η συγκεκριμένη κεφαλή η πιο σωστή επιλογή για thrasodeathκαταστάσεις. (αν και όλες οι απαντήσεις είναι καλοδεχούμενες και σας ευχαριστώ και πάλι)

 

Thanx και θα σας πω τελικά εντυπώσεις όταν με το καλό έρθει ο εξοπλισμός.

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου