Προς το περιεχόμενο

Join the "Bass improvisation experiment"


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγοντας το μπακιτράκι του τρίγκα, θυμήθηκα ότι έχω κάπου παραμελημένο ένα active πεντάχορδο μπάσο που παρακαλούσε χρόνια τώρα να το πιάσω στα χέρια... "μαλλον αυτό χρειάζεται γι αυτή τη δουλειά", είπα και το άρπαξα...

 

Αφού καθάρισα τα 2-3 δάχτυλα σκόνη που είχε μαζέψει, το κούρδισα λίγο (απίστευτο, μετά από τόσα χρόνια απείραχτο, το κούρδισμά του ήταν λιγότερο από μισό ημιτόνιο flat, εκτός βέβαια από τη Β που ήταν ένα τόνο κάτω. Αγριμάκι...) και το έκανα plug στο DI. Yep, that'd do the job...  ;D

 

To έβαλα με τη μία να κάνει record, για να ακούσω τί ήχο πιάνει στην ηχογράφηση και να κάνω και λίγη εξάσκηση στο slap (που είχα να παίξω από τότε που άφησα αυτό το μπάσο). Έκανα ένα take και το αποτέλεσμα μου άρεσε αρκετά ώστε να το κρατήσω. Γι αυτό και δεν παίζω τίποτα στα πρώτα μέτρα - δεν είναι άποψη, απλά προσπαθούσα να θυμηθώ το slap  ;D Γι αυτό και τα πρώτα δύο μέτρα που παίζω είναι off. Και ίσως και μερικά στην πορεία...  ;)

 

Το βασικό θέμα είναι επαναλαμβανόμενο και αρκετά απλό, με κάποια embellishments εδώ κι εκεί και παραπέρα. Δεν το πολυσκέφτηκα, ένα take ήταν, αλλά γενικά μου αρέσουν οι basslines που τριγυρίζουν πολύ γύρω από ένα βασικό μοτίβο ή δύο.

 

Ζήλεψα όμως και του έβαλα και λίγο flangerάκι να μην είναι ντιπ ξερό.  ;)

Sorry για το μπλα-μπλα, αλλά χάρηκα που έπαιξα καλό (για τα δικά μου standards) slap μετά από τόσα χρόνια...

 

PS1: επειδή ξέρω ότι θα με ρωτήσετε, το μπάσο είναι ένα ταπεινό Yamaha BBG5A

PS2: Στο πρώτο funk μπακιτράκι, κολλάει απίστευτα (γιατί είναι ίδιο, ακόμα και στην ίδια τονικότητα!) το Killing In The Name Of των Rage Against The Machine...  ;D

funkia.mp3

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ιδου και το δικο μου.Αφιερωμενο στο φιλο που μας ανεβασε τη διαθεση!!!Εχω γραψει δυο καναλια.Αν το επιθυμειτε σας το ξαναστελνω με τα καναλια χωριστα. ;D Ευχομαι να το απολαυσετε οπως και η γυναικα μου.(παραλιγο να με πεταξει εξω) :-X

peternewfunk.mp3

Μη βροντοχτυπας τις χαντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το "experiment" ήταν για να ανακαλύψουμε το... αυτονόητο (ο καθένας προσεγγίζει διαφορετικά ένα μουσικό θέμα) ή υπάρχει και κάτι παραπάνω...;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω ριμαξει τα δαχτυλα μου με τα σλαπ κ εχουν σπασει κ οι φουσκωμενες πετσες εγραψα δαχτυλα.Μου φαινεται οτι επειδη ειναι ηδη γεματο απο τις κιθαρες δεν χωραει πολλα κ εχει κ κατευθυνση στο τι θα ακουστει οποτε εγραψα απλα.

funk_bass.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω! μια χαρά πάει το thread. Λόγο εξεταστικής το παραμελησα λιγάκι και τώρα που επέστρεψα βρήκα ωραίες εκπληξεις.

 

Πολύ καλό το track σου trigga. Κάτι τέτοιο έψαχνα κι εγώ αλλα δε ήξερα που να το βρω ;)

 

Τελικά το "experiment" ήταν για να ανακαλύψουμε το... αυτονόητο (ο καθένας προσεγγίζει διαφορετικά ένα μουσικό θέμα) ή υπάρχει και κάτι παραπάνω...;

 

Το πείραμα δεν ήταν για να αποδείξουμε οτι ο καθένας προσεγγίζει διαφορετικά ενα μουσικό θέμα. Αυτό όπως είπες είναι αυτονόητο. Το θέμα ήταν να δεις (ή μάλλον να ακούσεις) πόσο διαφορετική είναι η προσέγγιση του άλλου και να πάρεις κάποιες ιδέες για την επόμενη φορά που θα προσπαθήσεις να γράψεις μπασογραμμή σε ένα κομμάτι.

 

Γουστάρω παίδες (και κορασίδες) συνεχίστε. :D :D

 

Και ότι άλλα ενδιαφέροντα backing tracks έχετε... be my guests

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα είμαστε μεγαλη μπασοπαρέα! :P

Πολυ ωραια θέματα απ ολους παιδια και το πιο ωραιο ειναι οτι το καθενα εχει το προσωπικο στυλ του καθενος!

@Fleamail: Πολυ ωραια γραμμη, πολυ ωραιο θεματακι και πολυ ομορφος ήχος :o! Μπράβο! Επισης σωστα επραξες και το εκοψες στο 1μιση λεπτο! Περιμενουμε με το καινουριο backing track!

 

@trigga:

Οχι μονο ανεβασες ωραιο backin track grovareis κιολας με το μπασο! Έυγε! :D

 

@Babtua:

Το slap ειναι σαν το ποδηλατο και το σεξ! Χαχα! Πολυ ωραιο δεν φαινεται για one take και επισης το μπασακι εγραψε ωραια! ;)

 

@peterbass

Καλυτερα δεν θα ηταν να εγραφες το ενα θεμα στο δεξι καναλι και το αλλο στο αριστερο; Ετσι θα μπορουσαμε να το απομονωσουμε γιατι ακουγετε λιγο too much λογο mixing. Κατ' αλλα μ αρεσαν αρκετα και τα 2 σου θέματα!

 

Παιδια θα ηθελα να γραψω κι εγω μα δυστυχως δεν εχω τα μεσα να το κάνω, επισης λογο εξεταστικής δεν προλαβαινω και πολλα αυτο τον καιρο. Ελπιζω οταν ξεμπερδεψω να βρω τροπο να ανεβασω κι εγω!

 

edit/

Ωραια τα tracks και των αλλων παιδιων,σχολιασα τα τελευταια διοτι αυτα δεν ειχαν σχολια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινό κλιπάκι, ψιλο ότι να'ναι βέβαια αλλά αυτό μου βγήκε. Πάλι τα ίδια, one take, το γνωστό μπάσσο, bridge pu, αυτή τη φορά με δάχτυλα.

 

Κάπου εκεί μέσα έχει κι ένα slap fail, έτσι για τους fans του είδους! ;D

funkybt2_tony.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιαστηκες λιγακι.Πρόλαβες να πιεις καφέ ή το γραψες με κλειστά ματια?

 

Περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο γενικοτερα στο τρακ αυτο αφου ειναι κ πιο κοντα στο φανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου