Προς το περιεχόμενο

whammy-1 vs. reissues


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Προφανως καθε φορα που το ενεργοποιω θα εμφανιζονται διπλα μου 3 παρθενες ετοιμες να με κατασπαραξουν. Δεν εξηγειται αλλιως τετοια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νταξει ρε παιδια, υπερβάλλετε ;D

Τοσο εχει ΜΕ ΚΟΥΤΙ, χωρις κουτι εχει $550 ;D

το κουτι του Ι ειναι σαφως ανωτερο του IV

 

Περα απο την πλακα για την τιμη του, ευχαριστω για τις απαντησεις και τις εμπειριες σας που παραθεσατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν όντως το λέει αυτό, είναι γκάφα μεγάλων διαστάσεων στο fact checking (πόσο μάλλον για ένα διάσημο & διεθνές περιοδικό) αφού με ένα ψάξιμο 5 λεπτών βρήκα ότι το Whammy I βγήκε το '91 και το ΙV το Φεβρουάριο του 2000 ενώ η οδηγία RoHS εφαρμόστηκε τον Ιούλιο του... 2006.

 

Το πήρε το μάτι μου σήμερα το αρθράκι του τύπου στο καινούργιο Guitar Buyer, και δεν είναι η πρώτη φορά που γράφει κάτι περίεργο. 'Oπως θυμόμουν, είναι αυτός του www.thegigrig.com. Όντως υποστηρίζει πως επειδή η εταιρία υποχρεώθηκε να αλλάξει components το... 2006, αυτό κάνει τα Whammy IV να είναι πιο σούπερ από αυτά του 1991. Μιλάμε για πρωτοφανή κοτσάνα,

(α) γιατί δεν είναι τα... components που αλλάζουν αλλά τo solder που χρησιμοποιούν,

(β) γιατί μιλάμε (για ΟΝΟΜΑ) για το Α και το Ω της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ηχητικής επεξεργασίας,

(γ) γιατί τα Whammy IV έβγαιναν ήδη από το 2000 μέχρι το 2006 χωρίς την RoHS που σύμφωνα με το άρθρο σκοτώνει το... mojo.

 

Συνεχίζει μάλιστα, προσπαθώντας να εντάξει την RoHS στην γενικότερη αμπελοφιλοσοφία "τα παλιά components ήταν και τα καλύτερα", αποδίδοντας μάλιστα και ηχητική υπεροχή σε όλα γενικώς τα βίντατζ κομμάτια. Και όλα αυτά σε περιοδικό διεθνούς κυκλοφορίας. Και μετά αναρωτιόμαστε από πού προέρχονται οι ορδές της παραπληροφόρησης...  ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρε το μάτι μου σήμερα το αρθράκι του τύπου στο καινούργιο Guitar Buyer, και δεν είναι η πρώτη φορά που γράφει κάτι περίεργο. 'Oπως θυμόμουν, είναι αυτός του www.thegigrig.com. Όντως υποστηρίζει πως επειδή η εταιρία υποχρεώθηκε να αλλάξει components το... 2006, αυτό κάνει τα Whammy IV να είναι πιο σούπερ από αυτά του 1991. Μιλάμε για πρωτοφανή κοτσάνα,

(α) γιατί δεν είναι τα... components που αλλάζουν αλλά τo solder που χρησιμοποιούν,

(β) γιατί μιλάμε (για ΟΝΟΜΑ) για το Α και το Ω της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ηχητικής επεξεργασίας,

(γ) γιατί τα Whammy IV έβγαιναν ήδη από το 2000 μέχρι το 2006 χωρίς την RoHS που σύμφωνα με το άρθρο σκοτώνει το... mojo.

 

Συνεχίζει μάλιστα, προσπαθώντας να εντάξει την RoHS στην γενικότερη αμπελοφιλοσοφία "τα παλιά components ήταν και τα καλύτερα", αποδίδοντας μάλιστα και ηχητική υπεροχή σε όλα γενικώς τα βίντατζ κομμάτια. Και όλα αυτά σε περιοδικό διεθνούς κυκλοφορίας. Και μετά αναρωτιόμαστε από πού προέρχονται οι ορδές της παραπληροφόρησης...  ::)

 

Με το συμπάθιο που πετάγομαι, αλλά επειδή αρνούμαι να το καταλάβω, το concept είναι ότι με το νέο π.χ. αντι-καλαι χάνεται το "mojo" και χαλάει το "αναλογικό" σήμα  :o :o

Που λέμε με βιντατζ καλάι, άλλες δυναμικές, μεγάλος ήχος! AFTO HNE??

 

Πόσο στούρνος πρέπει να είσαι για να χάφτεις κάτι τέτοιο;  ???

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

filos ο μόλυβδος έχει άλλα χαρακτηριστικά, καμία σχέση με τα καινούρια. Το καινούριο χάνει σε πρίμα και λασπώνει τα μπάσα.  ;D ;D

Πάντως το Whammy που έχει το RP80 μου είναι απογοητευτικό. Πολύ latency και τελείως ψεύτικος ήχος. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κανένα από τα "κανονικά" Whammy για να συγκρίνω.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο που πετάγομαι, αλλά επειδή αρνούμαι να το καταλάβω, το concept είναι ότι με το νέο π.χ. αντι-καλαι χάνεται το "mojo" και χαλάει το "αναλογικό" σήμα  :o :o

Που λέμε με βιντατζ καλάι, άλλες δυναμικές, μεγάλος ήχος! AFTO HNE??

 

Πόσο στούρνος πρέπει να είσαι για να χάφτεις κάτι τέτοιο;  ???

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

 

Φιλος, δε σε παρεξηγω, διοτι προφανως δεν εχεις τον εξοπλισμο που θα αναδειξει τον ιδιαιτερο και πολυπλοκο ηχητικο χαρακτηρα του μολυβδου. Αμα χρησιμοποιησεις κι εσυ ενα ΣΟΒΑΡΟ καλωδιο (εχω συνδεσει ολο μου το rig με το κατω-κατω εγω και ξερω) θα ακουσεις τη διαφορα. Μεχρι τοτε θα σε παρακαλουσα να σταματησεις τις αφοριστικες γενικευσεις και την παραπληροφρηση. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα χρησιμοποιησεις κι εσυ ενα ΣΟΒΑΡΟ καλωδιο (εχω συνδεσει ολο μου το rig με το κατω-κατω εγω και ξερω) θα ακουσεις τη διαφορα.

Off:

Φίλος βλέπω ότι κάνεις έξυπνες και value for money επιλογές! Να σε συμβουλευτώ αν χρειαστώ κάτι  ;D ;D  :P

 

edit: αλλά αν δε διαβάσουμε τη γνωμη του Superfunk για τα καλωδια αυτά άκρη δε θα βγει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

βρήκα εντελώς τυχαία αυτό το (πολύ καλό) συγκριτικό, οπότε αξίζει το bump (διαβάστε την περιγραφή του στο youtube) :

 

 

edit : και η άποψη του reviewer εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου