Προς το περιεχόμενο

Gibson Raw Power LP Studio vs. Epi LP 1959 Ltd


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε πλάκα εδώ μέσα..ο φίλος που άνοιξε το post συγκρίνει μήλα με πορτοκαλια...και εσείς συνεχίζετε στα όρια του Ιονέσκο

Να και εγώ...

Φίλος, πάρε μια τέτοια, να μην μπορεί να μιλήσει κανένας...Από την ασχήμια...

http://www.artguitars.com/pheoguitars.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ ρε παιδιά δεν θα'θελα η Epi μου να γράφει Gibson...

 

Σωστα,απλα δεν μ αρεσει το headstock ,γι αυτο το πηρα ετσι... ;D

 

epi-std-014.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά σύγκριση κάνεις? Η μία με την άλλη έχουν διαφορά κανά 1000. Η μία είναι maple ή άλλη mahogany (τίποτα δεν έμαθες από τον Scott Henderson?) Grin Grin...άλλα finish, άλλοι μαγνήτες, άλλες προδιαγραφές, άλλες κιθάρες...

 

 

Έχετε πλάκα εδώ μέσα..ο φίλος που άνοιξε το post συγκρίνει μήλα με πορτοκαλια...και εσείς συνεχίζετε στα όρια του Ιονέσκο

Να και εγώ...

Φίλος, πάρε μια τέτοια, να μην μπορεί να μιλήσει κανένας...Από την ασχήμια...

http://www.artguitars.com/pheoguitars.html

 

Διαφωνώ, οι κιθάρες καταρχάς έχουν 100 ευρώ διαφορά όχι 1000! (τυπογραφικό λάθος μήπως?). Κατά δεύτερων υπάγονται και οι δύο στην ίδια εταιρία. Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα σύγκριση, σύμφωνοι, άλλο maple άλλο mahogany, άλλοι μαγνήτες... so? Και οι 2 LP κιθάρες είναι, και μάλιστα αυθεντικές LP, εδώ έχει γίνει και σύγκριση Gibson-Hagstrom που οι δεύτερες δεν είναι LP αλλά κακάσχημη απομίμηση LP...

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κιθάρες καταρχάς έχουν 100 ευρώ διαφορά όχι 1000! (τυπογραφικό λάθος μήπως?). Κατά δεύτερων υπάγονται και οι δύο στην ίδια εταιρία.

Όχι, κανονικό λάθος μου. Νόμιζα ότι έλεγε γι αυτήν την Raw

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio-Raw-Power.aspx

 

σύμφωνοι, άλλο maple άλλο mahogany, άλλοι μαγνήτες... so?

So?...Ok πάσο :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πλάκα εδώ μέσα..ο φίλος που άνοιξε το post συγκρίνει μήλα με πορτοκαλια...και εσείς συνεχίζετε στα όρια του Ιονέσκο

Να και εγώ...

Φίλος, πάρε μια τέτοια, να μην μπορεί να μιλήσει κανένας...Από την ασχήμια...

http://www.artguitars.com/pheoguitars.html

o τυπος ειναι ΘΕΟΣ :o. βρικα τον προορισμο μου στον κιθαροκοσμο!

ψαρωσα και με τους συρομενους μαγνητες!!! και ο μπαρμπεκιου-amp (σκουπα ειναι τελικα)ειναι τρελα!!!

και την ειπε και σε ολο τον κοσμο!

ευχαριστω για το link marathon!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So?...Ok πάσο :D

 

ok σίγουρα μαγνήτες παίζουν τον πλέον σημαντικό ρόλο αλλά τα πιο πολλά μοντέλα που συγκρίνονται σε αυτό το φόρουμ έχουν επι το πλείστον διαφορετικούς μαγνήτες, μην πώ ότι είναι τελείως διαφορετικά μοντέλα...και όσον αφορά τα ξύλα,σε ένα παλιότερο τόπικ είχες πει το εξής:

 

Υ.Γ. Εσύ τη λες για την κιθάρα (επειδή σε έχω διαβάσει αρκετά); Ο λαιμός θα αλλάζει πολύ τον ήχο;

 

Ποιόν ήχο? Τον ήχο τον κάνουν οι μαγνήτες και ο ενισχυτής.

 

Δεν βρίσκω την σύγκριση του συγκεκριμένου τόπικ και τόσο άτοπη...διαφώνησα με την άποψή σου αλλά φυσικά δεν έχω την δικιά σου εμπειρία στις κιθάρες, αν δεν κάνω λάθος με έχεις βοηθήσει και προσωπικά με πμ και σε ευχαριστώ γι'αυτό, είσαι από τους πιο έμπειρους εδώ αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζονται ειρωνίες...εγώ εντελώς φιλικά διαφώνισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζονται ειρωνίες...εγώ εντελώς φιλικά διαφώνισα.

Μη το παίρνεις στραβά, δεν ειρωνεύομαι κανέναν.

Το "Πάσο" έγκειται στο ότι επιμένω ότι η σύγκριση 2 διαφορετικών κιθαρων (ακόμα και εάν προέρχονται από την ίδια εταιρία) δεν έχει νόημα, άρα πάσο...δεν έχω να πώ τίποτα άλλο.

Επειδή επίσης (εγώ), θα αγόραζα (ή θα έφτιαχνα) μια κιθάρα με πρώτο ζητούμενο τον ήχο της, δεύτερο (πολύ κοντά στο πρώτο) τo playability της και τρίτο τη φάτσα της, κάτι που (μάλλον) ο αρχικός poster δεν ενδιαφέρεται άμεσα...με κάνει να λέω πάσο.

 

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα ,

 

συγχωρεστε με αν τελικα η συγκρηση ειναι ατοπη... ισωσ και οχι ομως αν το δειτε οπως το ειδα εγω... ψαχνω μια κιθαρα αυτου του τυπου και αυτης της εταιριας ας το πουμε απλα.

δεν θα μπορουσα να συγκρινω μια επι με μαονι και μια αντιστοιχη γκιπμσον μαονι διοτι τοτε η διαφορα η χρηματικη θα ηταν πανω απο 250 ευρω και τοτε κατα την αποψη μου δεν θα υπυρχε δειλημα αφου τοτε πραγματικα εγκειται το θεμα του ποσα εχεισ στην τσεπη.

βρηκα ισως την πιο ακριβη επι με ολα τα καλουδια επανω και την εβαλα απεναντι με την πιο φθηνη γκιμπσον ωστε να ερθουν στα ισα οικονομικα.

εξαλλου νομιζω ειναι δεδομενο οτι ο καθενας μας που κοιταει μια επι νομιζω οτι αν το ριχναν σε ενα μαγαζι με ολες τις επι και ολες τις γκιμπσον μαζι και του λεγαν παρε οποια θες και δεν πληρωνεις τιποτα.. παρε οτι γουσταρεις τσαμπα τοτε δεν νομιζω οτι καποιος θα επερνε επι.

εγω προσωπικα θα επαιρνα αυτη

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/1959-Les-Paul-Reissue-Gloss.aspx

 

οποτε απο την στιγμη που κατα την ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο γι αυτο και εθεσα σαν μετρο τησ συγκρησησ μου την παρομοια τιμη...τελος σας λεω οτι στο θεμα γκιμπσον και επι δεν εχω καμια αποψη καθως δεν εχω ασχοληθει ποτε με την εν λογω εταιρια...

αυτα...

συνεχιστε παντως... ωραια τα λετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τρίτο τη φάτσα της, κάτι που (μάλλον) ο αρχικός poster δεν ενδιαφέρεται άμεσα...με κάνει να λέω πάσο.

 

 

 

 

 

καθε αλλο !!!!!! με ενδιαφερει πολυ το εμφανησιακο κομματι , απλα εμενα μου ψιλοαρεσει η αρχικη γκιμπσον... μη βαρατε... ενταξει βεβαια η επι ειναι απειρωσ πιο ωραια αλλα δεν την θεωρω και τοσο ασχημη η γκιμπσον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου