Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη Ώρα Μηδέν


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρήσεις - Υποσημειώσεις ΙΙ

 

Θεωρώ ότι και το βασικό κείμενο και οι προηγούμενες παρατηρήσεις μου είναι ξεκάθαρες. Νομίζω ότι χρειάζετα καλύτερη ανάγνωση προς αποφυγή λάθος εντυπώσεων. Προφανώς είναι πολύ όμορφο να υπάρχουν μαγαζάκια που φιλοξενούν σχήματα. Εξάλλου στην Αμερική τέτοια κονσεπτάκια συμβαίνουν από το μεσημέρα πίνοντας τον καφέ σου ή τρώγοντας το φαγάκι σου.

Είναι σαφές όμως ότι Υγεία στον Πολιτισμό είναι η ανάμειξη των ειδών της Τέχνης (με κάθε μέσο και τρόπο) και όχι η μονομερής απόλαυση.

Ξέφυγε λίγο η κουβέντα ανάμεσα σε ροκ μπάντες, διασκευομπάντες κ.ά. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούν ότι καλό είναι να υπάρχουν τα πάντα σε μια πόλη σαν τη Θεσσαλονίκη, η οποία να θυμίσω τι ακριβώς πρέσβευε μερικές δεκάδες και εκατοντάδες χρόνια πριν;

Και εννοείται ότι μου αρέσει και η Θεσσαλονίκη. Βρίσκω την Αθήνα πιο ξεκάθαρη στο θέμα της Τέχνης. Έχει απλώσει την Τέχνη σε όλες τις μορφές της και σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Από μπουζούκι και έντεχνο μέχρι ροκ και τζαζ από πειραματικά θέατρα μέχρι μεγάλες παραστάσεις και από νέους εικαστικούς καλλιτέχνες μέχρι διεθνούς φήμης...

Επίσης, ακριβώς επειδή μέσα στο noiz το target group είναι συγκεκριμένο, λογικό είναι πάνω κάτω να συμφωνούμε. Για κάντε και μια έρευνα στους φίλους σας...

Και στη Θεσσαλονίκη γίνεται κάποια προσπάθεια, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ακόμη μεγαλύτερη.

Δεν είναι μόδα Madonna Sold Out - Leonard Cohen 3 και ο κούκος;

enjoy my silence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πραγματικά δεν ξέρω αν η Αθήνα είναι καλλιτεχνικά πιο ξεκάθαρη από την Θεσσαλονίκη. Όμως σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη πληθώρα επιλογών, σαφέστατα λόγο μεγαλύτερου πληθυσμού, πρωτεύουσας κλπ, που τέλος πάντων καλύπτουν μια ευρύτερη γκάμα στον χώρο των τεχνών, αναφορικά με την Θεσσαλονίκη.

Βεβαίως αν κατάλαβα καλά- μπορεί να έχω καταλάβει και εντελώς λάθος- θίγεις το πνευματικό/ πολιτιστικό consensus της πόλης σου, το οποίο ρέπει προς μια μονοδιάστατη μορφή «διασκέδασης» (σκυλάδικο;) ή τέλος πάντων σε οτιδήποτε mainstream (Madonna;) και δεν είναι πιο «ψαγμένο» ή intellectual…

Αν όντως θίγεις αυτό το ζήτημα, εκεί θα πρέπει να μπούμε σε μια άλλη συζήτηση με μάλλον κοινωνιολογικούς όρους και θα πρέπει να αναζητήσουμε τα αίτια που συν διαμορφώνουν το σύγχρονο πολιτιστικό εποικοδόμημα της Θεσσαλονίκης… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνωμη είναι για τη Θεσ/νικη, πηγαινοντας το λίγο παραπερα, ότι είναι το ιδανικό μερος για να βγουν πρωτοτυπα πραγματα, αν πραγματικά το αξίζουν.

 

Οχι δε θα συνεχίσω λεγοντας οτι εγω με τη μπαντα μου θα ταραξουμε τα νερα γραφοντας ψαγμενους στιχους με τους οποιους ολοι οι φιλοι μας στα 2 μας λαϊβ επαθαν πλακα :P

 

Απλα πιστυεω οτι ο κόσμος ειναι αρκετα πεινασμενος για να πεσει με τα μουτρα σε κατι πρωτοτυπο και ομορφο. Σε αντιθεση ας πουμε με πιο κορεσμενες ευρωπαϊκες πολεις.

 

Και κακα τα ψεματα, είναι λίγο ανουσιο να αναπτυχθει μπλουζ, ροκ και ρεγγε (χαχαχαχαχα) ρευμα στην πολυ με σκηνες γι'αυτο το λόγο. Ξερω οτι οι κιθαρίστες εδω μεσα πετατε τη σκουφια σας για κατι τέτοια, αλλα προσωπικά θα στηριζα πιο ευχαριστα μια κινηση προς την αναδειξη και την εξελιξη της ελληνικής μουσικής, με βαση οχι τα σκυλοποπ της βρετανιας αλλα την πλουσια "ανατολιζέ" παραδοσή μας. Γι'αυτο το λόγο και τη βρισκω σε κουτουκια με παρα πολύ καλή ρεμπετικη και παραδοσιακή μουσική. Οπως και να το κανουμε δε μπορω να στηριξω την αναδειξη μιας δυτικής κουλτουρας με ευχαρίστηση. Το μπλουζ και οι θεοι κιθαριστες μιλάνε στον μουσικό μεσα μου, αλλά στον ανθρωπα μιλανε οι παραδοσιακες μουσικες. Μια τετοια κίνηση πιστευω θα τυχαινε μεγαλύτερης αποδοχης και στηριξης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω τους Θεσ/κεις [ 1 ] να μην μπαινουν ολοι μαζι να γραψουν στο θεμα αυτο που αφορα την συμπρωτευουσα γιατι ο σερβερ καθυστερει απιστευτα.

 

 

 

[ 1 ] = και τους 8 κατοικους της

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως αν υπάρχει πρόβλημα δεν εντοπίζεται μόνο στη Θεσσαλονίκη αλλά σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Θα συμφωνήσω στο ότι είναι πολύ καλό να υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν live έστω κι αν αυτά είναι cafe, bar, creperie ή ότι άλλο κι ο λόγος είναι ο εξής: οι περισσότεροι χώροι που έχω δει να πλασάρονται ως "σοβαρές μουσικές σκηνές" είναι είτε για λίγους που έχουν τα μέσα, είτε για άσχετους που θα πάνε τη φιλενάδα τους για να της δείξουν ότι έχουν καλό γούστο, είτε ψευτοκουλτουροjazzοδήθεν μοδάτα που όμως λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο όπως και τα σκυλάδικα (π.χ. για να κάτσει μια παρέα σε τραπέζι θα πρέπει υπωχρεωτικά να ανοίξει μπουκάλι).

Έχω σχεδόν πειστεί ότι δεν έχουμε κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω για τον απλούστατο λόγο του ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ να έχουμε!

Απ' την άλλη πλευρά, ενοχλούμαι όταν π.χ. πηγαίνω να δω τον Magic Slim και τον Carey Bell (ζωή σε λόγου μας) και να βλέπω να συνοδεύονται από μουσικούς του τύπου "όποιον βρήκα στο τηλέφωνο" και να παίζουν σ' ένα κατάμεστο Λυκαβηττό. Ενοχλούμαι π.χ. όταν ο Joe Elliott των Def Leppard λέει στον κόσμο που τραγουδάει τα τραγούδια τους σε όλη τη διάρκεια του live "Αναρωτιέμαι γιατί τόσα χρόνια δεν επισκεφθήκαμε την Ελλάδα;" και τέλος γίνομαι έξαλλος με αυτό που λέγεται ελληνική διοργάνωση και είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για όλα τα παραπάνω και για πολλά άλλα.

Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να πειστούν ότι δεν είμαστε ιθαγενείς που εντυπωσιάζονται με πολύχρωμες χάντρες και καθρεφτάκια είναι να τους κάνουμε να καταλάβουν ότι αν θέλουν να κονομάνε θα πρέπει να αρχίσουν να προσφέρουν περισσότερη ποιότητα.

Σε συζήτηση με κάποια μέλη του forum έχω εκφράσει την επιθυμία που έχω να ξαναδώ να γίνονται πάλι συναυλίες σε κινηματογράφους, θέατρα, δημοτικά πάρκα ή πλατείες... και όχι απαραίτητα με επώνυμους. Ας είναι τα συνοικιακά γκρουπάκια που θα παίξουν από Oasis μέχρι Gong και από James Brown μέχρι Einstürzende Neubauten.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι η κατασταση που περιγραφεται εδω δεν ειναι φυσικα "προνομιο" μονο της Θεσσαλονικης, αλλα οντως τα πραγματα ειναι λιγο πιο χλωμα στη Θεσαλονικη. Ειναι μια πολη του ενος εκατομυριου και βαλε και τα μερη οπου μπορει να παει κανεις να ακουσει μουσικη περαν του mainstream ειναι ελαχιστα.

Η blues σκηνη ειναι ειδος προς εξαφανιση, αναλογιζομενοι παντα το μεγεθος της πολης και αλλων σκηνων. Η jazz σκηνη επισης σε κρισιμη κατασταση, να κρατιειται απο μερικα φεστιβαλ που διοργανωνει ο ομιλος φιλων της jazz (και στα οποια, λογω των τιμων στις περισσοτερες συναυλιες πλεον πανε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια μελη του συλλογου - γιαννης κερναει και γιαννης πινει φαση :P). Funk, soul σκηνη ανυπαρκτη (2-3 μπαντες και το πολυ 2 μαγαζια σε πολη  τετοιου μεγεθους δε συνηστουν σκηνη, σορρυ). Alternative, πειραματικες μουσικες και τετοια ωραια μονο μια στο τοσο και σε τελειως ερασιτεχνικη φαση, παλι καλα να λεμε που βρισκονται και 5-10 ατομα να οργανωσουν κατι τετοιο.

 

Η πολη ειναι ΓΕΜΑΤΗ απο μαγαζια με εξαιρετικη διακοσμηση και τελειως μα τελειως ΑΔΙΑΦΟΡΗ ατμοσφαιρα και μουσικη. Πραγματικα κανοντας μια βολτα στην παραλιακη, στην Αριστοτελους, στην Καλαμαρια-Κρηνη και σε αλλα μερη με σχετικα εντονη νυχτερινη ζωη βλεπεις παντου μαγαζια κλωνους, χωρις χαρακτηρα, με αδιαφορη μουσικη. Και ειναι φυσικα παντα γεματα πατοκορφα, καθοτι ο μεσος κατοικος της πολης απο οτι φαινεται δε θελει και πολλα παραπανω.

Σε συζήτηση με κάποια μέλη του forum έχω εκφράσει την επιθυμία που έχω να ξαναδώ να γίνονται πάλι συναυλίες σε κινηματογράφους, θέατρα, δημοτικά πάρκα ή πλατείες... και όχι απαραίτητα με επώνυμους. Ας είναι τα συνοικιακά γκρουπάκια που θα παίξουν από Oasis μέχρι Gong και από James Brown μέχρι Einstürzende Neubauten.

 

 

Αμην και ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καρντάσηδες...μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?...Θεσσαλονίκη Ώρα Μηδέν...στον Νομάρχη σας τόπατε? ::) ::) ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυουμε εδω και τοση ωρα το οτι οι γκομενες πανε στα σκυλαδικα στα κλαμπ και στα φλωροκαφε και οι περισσοτεροι τις ακολουθουν εκει?

Ή το οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη επιχειρηματιες που θελουν να μπουν φυλακη φτιαχνοντας μαγαζια οπως εμεις τα ονειρευομαστε που θα μαζευουν καμια πενηνταρια ατομα στην καλυτερη περιπτωση καθημερινα?

ΟΚ,δεν ειμαστε Λονδινο το ξερουμε,και οσο υπαρχουν σκυλαδικα δεν προκειται να γινουμε.

Με ενα απλο ζαπιγκ- ταπιγκ σε τηλεοραση ραδιοφωνο ευκολα διαπιστωνει ο καθενας οτι ολοι ασχολουνται με την Βουλα Μπουλα που εμφανιζεται γυμνη στο "γαβγιζω- live" ,και οχι με τον Γιωργο τον περιεργο που καθεται και παιζει με τους φιλους του φανκμπλουζοροκ και αλλες αντιεμπορικες αηδιες.

Εμποριο ειναι,κινειται χρημα,για ποια τεχνη λεμε εμεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καρντάσηδες...μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?...Θεσσαλονίκη Ώρα Μηδέν...στον Νομάρχη σας τόπατε? ::) ::) ::)

 

Αυτος έχει παει στα Jumbo και ψάχνει καινούργια στολή.

 

 

Αναλυουμε εδω και τοση ωρα το οτι οι γκομενες πανε στα σκυλαδικα στα κλαμπ και στα φλωροκαφε και οι περισσοτεροι τις ακολουθουν εκει?

Ή το οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη επιχειρηματιες που θελουν να μπουν φυλακη φτιαχνοντας μαγαζια οπως εμεις τα ονειρευομαστε που θα μαζευουν καμια πενηνταρια ατομα στην καλυτερη περιπτωση καθημερινα?

ΟΚ,δεν ειμαστε Λονδινο το ξερουμε,και οσο υπαρχουν σκυλαδικα δεν προκειται να γινουμε.

Με ενα απλο ζαπιγκ- ταπιγκ σε τηλεοραση ραδιοφωνο ευκολα διαπιστωνει ο καθενας οτι ολοι ασχολουνται με την Βουλα Μπουλα που εμφανιζεται γυμνη στο "γαβγιζω- live" ,και οχι με τον Γιωργο τον περιεργο που καθεται και παιζει με τους φιλους του φανκμπλουζοροκ και αλλες αντιεμπορικες αηδιες.

Εμποριο ειναι,κινειται χρημα,για ποια τεχνη λεμε εμεις?

 

+ 1000

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυουμε εδω και τοση ωρα το οτι οι γκομενες πανε στα σκυλαδικα στα κλαμπ και στα φλωροκαφε και οι περισσοτεροι τις ακολουθουν εκει?

Θα σου πώ, (νομίζω) γιατί οι περισσότεροι που παίζετε φανκμπλουζοροκ, είστε

1) Άσχημοι

2) Άφραγκοι

Θέλετε κι άλλα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου