Προς το περιεχόμενο

Πατεντα για ακινητοποιηση του floyd rose?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΑ FLOYD ROSE!!!

 

Εχω μια Ibanez RG550 και μια RG7620 τις οποιες τις ειχα παρει οταν ημουνα ακομα ανιδεος και τωρα πια εχω σιχαθει στην κυριολεξια τα floyd rose tremolo. Μου τη δινει, θελω να κανω bend σε μια χορδη και οι υπολοιπες να μενουν κουρδισμενες κι επισης θελω ν'αλλαζω συχνα κουρδισματα χωρις να πρεπει συνεχεια να κουρδιζω ολη την κιθαρα απ'την αρχη.

 

Απ'την αλλη, επειδη ειμαι και αχαριστος, σε μερικες περιπτωσεις μ'αρεσει που εχω το floyd rose για ολα αυτα τα 'ωραια' που κανει...

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Ξερει κανεις πως μπορω να ακινητοποιησω το floyd rose ωστε να ειναι σαν fixed bridge, αλλα αμα χρειαστει να το εχω σε κανενα 15λεπτο παλι λειτουργικο;Με λιγα λογια, δεν θελω να το ακινητοποιω για ΠΑΝΤΑ, αλλα προσωρινα..

 

Εχω δοκιμασει διαφορες πατεντες, αλλα ηταν της πλακας και οχι πολυ αξιοπιστες...Φανταζομαι καποιοι θα το εχουν λυσει αυτο το προβλημα, ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να καταλάβω θες να κάνεις μόνο βύθισμα?

Αν εννοείς αυτό, τότε δεν έχεις παρά να

α)κάνεις unlock τις χορδές από το nut

β)χαλαρώσεις τις χορδές από τα κλειδιά

γ)ανοίξεις το καπάκι στο πίσω μέρος του body της κιθάρας σου

δ)σφύγγεις τις δύο βίδες με την βάση που κρατούν τα ελατήρια που καταλήγουν στο Floyd σφίξε τις δεξιόστροφα ίσες ακριβώς στροφές και όσο ακριβώς χρειάζεται έτσι ώστε όταν ξανακουρδίσεις το floyd να παραμείνει "πλάκα" στο σώμα (θα έχεις μόνο βύθισμα)

ε)ξανακουρδίζεις

στ)lock τις χορδές πάλι

 

Τώρα έχεις Ibanez βέβαια, και δε θυμάμαι καλά πως είναι. Ετσι είχα κάνει σε μια Fender (πειραματιζόμενος με κάτι πέρσι.....)

Επίσης προσοχή αν το "κατεβάσεις΄" τόσο υπάρχει ενδεχόμενο να "τρίξουν" κάποιες χορδές οπότε πρέπει να λύσεις τελείως τις χορδές και να ρυθμίσεις λίγο προσεκτικά το ύψος από το Floyd

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...Δεν ειναι κακη ιδεα...Ισως θα μπορουσα να βαλω 5 ελατηρια(αντι για 3 που εχω τωρα), ετσι μαλλον θα 'κατσει' το floyd χωρις να χρειαστει να βιδωσω τις βιδες και μετα αν χρειαστει για καποιο λογο, βγαζω τα 2 ελατηρια και ξαναγυρναει εκι που ηταν...Βασικα το floyd το χρησιμοποιω και για vibrato στα bend καμια φορα (λογω ελλειψης καλης τεχνικης στο αριστερο χερι) αλλα δεν θα μου λειψει κι ολας αν δεν μπορω να το κανω!

 

Απλα πρεπει να προσεξω αυτο που λες - να μην τριζουν οι χορδες - παω να το δοκιμασω σε λιγο και θα ερθω να πω τι εγινε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πατέντα που είδα στο νέτ είναι ένα κομμάτι ξύλο απο πίσω ανάμεσα στο σώμα του floyd και σε αυτό της κιθάρας

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν αν βάλεις και άλλα ελατήρια να έχεις άλλα προβληματα σταθερότητας και θα αυξηθεί η πίεση που ασκείται (δεν είμαι ο απόλυτα ειδικός σε αυτό αλλά αν ήταν θα είχαν όλα τα Floyd 5 ελατήρια από εργοστάσιο) οπότε δοκίμασε μόνο να βιδώσεις.

 

Α! και οπωσδή΄ποτε όποια αλλαγή στην κλίση του Floyd, θα κάνεις unlock - χαλάρωση στις χορδές μετα κουρδισμα-lock πάλι

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δοκιμασα και να βιδωσω και να βαλω ελατηρια, αλλα τριζει πολυ η ατιμη - δεν με παιρνει να ριξω το floyd τοσο μεσα...

 

Στο παρελθον ειχα δοκιμασει αυτο που λεει ο janick(ειχα βαλει καθαριστηρι πιπας για την ακριβεια) αλλα το ξυλο θα ειναι σιγουρα πιο σταθερο - θα δω αν μπορεσω να φτιαξω κατι..

 

Θα συνεχισω λιγο τον πειραματισμο και θα ξαναρθω για νεοτερα, thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εβγαλα το μεσαιο ελατηριο κι εβαλα παλι το καθαριστηρι πιπας στη θεση του, αλλα πολυ πιο σταθερα αυτη τη φορα ωστε να μην κατεβαινει το floyd. Για να μην ανεβαινει, διπλωσα 3 χαρτοπετσετες απειρες φορες και τις εβαλα στην αλλη πλευρα και τωρα το floyd δεν το κουναει ρουπι!Απλα θα περιμενω μερικες ωρες για να δω πως θα εξελιχθει ο 'μηχανισμος'...Παντως μεχρι τωρα κουρδιζω και ξεκουρδιζω χωρις κανενα προβλημα! (Καποια στιγμη θα 'ανεβασω' και φωτογραφια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω bend σε μια χορδη και οι υπολοιπες να μενουν κουρδισμενες

 

 

γιατι βρε? :lol: :lol: τοσες χιλιαδες κιθαριστες εχουν αυτην την τεχνικη χωρις προβλημα...με πρωτο και καλυτερο τον vai...μεσα στο κομματι' date=' δεν ακουγεται το "φαλτσαρισμα"...εκτος και αν το θελεις για πολυ σολο καταστασεις...

 

 

κι επισης θελω ν'αλλαζω συχνα κουρδισματα χωρις να πρεπει συνεχεια να κουρδιζω ολη την κιθαρα απ'την αρχη.

 

 

μα εχεις 2 κιθαρες...κουρδισε τη μια κανονικα και την αλλη οπως επιθυμεις...μην ξεχνας πως αν αλλαξεις το κουρδισμα και εχεις floyd, τοτε πρεπει ΑΜΕΣΩΣ να βιδωσεις/ξεβιδωσεις τις βιδες που το κρατανε πισω...αλλιως παπαλα το κουρδισμα.

επιπλεον, αν παιζεις σε μπαντα, μην ξεχνας την "ταλαιπωρια" που θα φαει ο μπασιστας αν δεν εχει και αυτος 2 μπασα και ποσο..."κραξιμο" θα φας :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε δικιο εχεις, τοσοι και τοσοι εχουν floyd rose και κανενα προβλημα, αλλα δεν ξερω, εμενα με βολευει πολυ καλυτερα το 'οχι floyd rose'! παιζω πολυ συχνα νοτες bend με αλλες σταθερες ταυτοχρονα και οπως και να το κανεις, εκει το floyd σου δημιουργει ενα ψιλο-προβλημα...Ψιλο, βεβαια, αλλα παραμενει προβλημα!

 

Οσο για τις 2 κιθαρες, ειναι τελειως διαφορετικες...Η RG7620 ειναι 7χορδη και δεν της αλλαζω κουρδισμα ποτε, αλλα η RG550 μ'αρεσει και για 'normal' καταστασεις αλλα και για Ε=>D, E=>D# ή G=>F#. Οποτε ολα τα ξεκουρδισματα γινονται εκει!

 

 

"μην ξεχνας πως αν αλλαξεις το κουρδισμα και εχεις floyd, τοτε πρεπει ΑΜΕΣΩΣ να βιδωσεις/ξεβιδωσεις τις βιδες που το κρατανε πισω...αλλιως παπαλα το κουρδισμα."

 

Αυτο ακριβως θελω ν'αποφυγω - το χω βαρεθει!!Οποτε αν ακινητοποιησω το floyd και αλλαξω κουρδισμα, τοτε ουτε γατα ουτε ζημια!Αυτο εκανα πριν με την πετσετα και το καθαριστηρι και αλλαξα κουρδισματα και το κουρδισμα παρεμενε μια χαρα...Βεβαια δεν ξερω με τον καιρο ποσο σταθερο θα μεινει, αλλα δεν χανω και τιποτα να δοκιμασω..

 

Ο μπασιστας δεν εχει προβλημα γιατι αυτη ειναι η δουλεια του - αν και μονο αν δεν εκφραζει γνωμη για τιποτα, τοτε τον αφηνουμε ν'ακουγεται στις μιξεις! 8)

Πλακα κανω, ο μπασιστας εχει 5χορδο οποτε προσαρμοζεται σχετικα ευκολα στις αλλαγες κουρδισματων...

 

Αυτα, τωρα απλα περιμενω να δω ποσο θ'αντεξει η πετσετα και το καθαριστηρι!

 

Υ.Γ: O Satriani δεν εχει μια Ibanez που εχει lock στα κλειδια και στη γεφυρα αλλα με fixed bridge??Νομιζω ναι...Αυτο μαλιστα - μ'αρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω bend σε μια χορδη και οι υπολοιπες να μενουν κουρδισμενες

 

 

γιατι βρε? :lol: :lol: τοσες χιλιαδες κιθαριστες εχουν αυτην την τεχνικη χωρις προβλημα...με πρωτο και καλυτερο τον vai...μεσα στο κομματι' date=' δεν ακουγεται το "φαλτσαρισμα"...εκτος και αν το θελεις για πολυ σολο καταστασεις...

[/quote']

 

Kαι εγώ αυτήν την απορία είχα πάντα :?

Μα πώς τα καταφέρνουν;;;

Μήπως όπως και να έχει φαλτσάρουν λίγο;;;

Ή έχουν καμια πατέντα και αυτοί;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου