Προς το περιεχόμενο

Πατεντα για ακινητοποιηση του floyd rose?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να κανω bend σε μια χορδη και οι υπολοιπες να μενουν κουρδισμενες

 

 

γιατι βρε? :lol: :lol: τοσες χιλιαδες κιθαριστες εχουν αυτην την τεχνικη χωρις προβλημα...με πρωτο και καλυτερο τον vai...μεσα στο κομματι' date=' δεν ακουγεται το "φαλτσαρισμα"...εκτος και αν το θελεις για πολυ σολο καταστασεις...

[/quote']

 

Kαι εγώ αυτήν την απορία είχα πάντα :?

Μα πώς τα καταφέρνουν;;;

Μήπως όπως και να έχει φαλτσάρουν λίγο;;;

Ή έχουν καμια πατέντα και αυτοί;;

 

 

μα αυτο ειναι το θεμα...ολοι οσοι το κανουν, φαλτσαρουν λιιιιιγο.κατι το οποιο ΔΕΝ ακουγεται ειτε στα Live(λογω εντασης) ειτε με την υπολοιπη μπαντα(δε γινεται να καταλαβει καποις αυτο το 1/10 του ημιτονιου)...ετσι κι αλλιως οταν κανεις σηκωμα, λογω της τασης της χορδης, σηκωνεται λιγο το floyd.αν ειχαν πατεντα, δε θα μπορουσαν να "βουλιαξουν" το μαραφετι.

το καταλαβαινουμε ολοι μας μονο στην περιπτωση της μελετης με χαμηλη ενταση και προσεκτικο παιξιμο απο τη στιγμη που ειμαστε απολυτα συγκεντρωμενοι και ακουγεται μονο το οργανο μας...

 

 

πωπωω....νομιζω πως ακουγομαι σαν τον superfunk :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπα' date=' δοκιμασα και να βιδωσω και να βαλω ελατηρια, αλλα τριζει πολυ η ατιμη - δεν με παιρνει να ριξω το floyd τοσο μεσα...

 

Στο παρελθον ειχα δοκιμασει αυτο που λεει ο janick(ειχα βαλει καθαριστηρι πιπας για την ακριβεια) αλλα το ξυλο θα ειναι σιγουρα πιο σταθερο - θα δω αν μπορεσω να φτιαξω κατι..

 

Θα συνεχισω λιγο τον πειραματισμο και θα ξαναρθω για νεοτερα, thanks![/quote']

 

χμμμ προφανώς η Ibanez είναι "σκαμμένη" αρκετά σε αντίθεση με την fender που αν σφίξεις "έρχεται" ένα με το σώμα το Floyd.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP: σου βρηκα πολυ καλο παραδειγμα!δοκιμασε να κανεις bend στη σολ 7->9 και να παιξεις ανοιχτες τη σι και τη μι.Αυτο δεν ειναι λιγο, ειναι ολου του κοσμου τα φαλτσα ενωμενα...!Οποιος καταφερει να κανει το φαλτσαρισμα να μην ακουστει σ'αυτη την περιπτωση εχει δωρο μια 7χορδη απο μενα!! :lol:

 

taq: Δεν εχω δει καμια fender με floyd για να ξερω, αλλα νομιζω πως ναι, η Ibanez εχει τελειως διαφορετικο σκαψιμο απο τις fender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP: σου βρηκα πολυ καλο παραδειγμα!δοκιμασε να κανεις bend στη σολ 7->9 και να παιξεις ανοιχτες τη σι και τη μι.Αυτο δεν ειναι λιγο' date=' ειναι ολου του κοσμου τα φαλτσα ενωμενα...!Οποιος καταφερει να κανει το φαλτσαρισμα να μην ακουστει σ'αυτη την περιπτωση εχει δωρο μια 7χορδη απο μενα!! :lol: [/quote']

 

Μα αυτό θα συμβαίνει με οποιοδήποτε τρέμολο, ιδιαιτερα με τα floating.

 

Αρα ή θα πρέπει να αποφεύγει κανείς τα έντονα σηκώματα με ταυτόχρονες άλλες χορδές ή -ίσως- θα μπορούσε να αναπτύξει κανείς μια τεχνική να κρατάει κατα κάποιο τρόπο "κόντρα" με τον λεβιέ σταθεροποιώντας το τρέμολο ... (θα το δοκιμάσω αυτό και θα επανέλθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσουν τα "κόλπα" του floyd αλλά μου την σπάνε τα γνωστά προβλήματα. Μην βασανίζεστε άδικα μία είναι η λύση.. 2 κιθάρες, η μία με floyd η άλλη χωρίς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως, γενικα το οποιοδηποτε τρεμολο θα ειχε αυτο το προβλημα, οποτε γιατι να μην ακινητοποιουμε τα τρεμολο οποτε θελουμε?Ωραια θα ηταν...Δεν το χω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι για να καταφερεις ταυτοχρονα να παιζεις σαν ανθρωπος και να κρατας και 'κοντρα' στον λεβιε θα δυσκολευτεις λιγο!Αν και ισως θα μπορουσε να γινει...Θα το δοκιμασω κι εγω μετα :wink:

 

Βασικα liagas προς αυτη την κατευθυνση με βλεπω να πηγαινω!Σκεφτομαι να τσιμπησω καμια φθηνη αλλα αξιοπρεπη epiphone και να ξεμπερδευω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους πάντες.

 

Νέο μέλος αν και παρακολουθώ το Forum καιρό

 

Τσέκαρε αυτό: www.tremolno.com

Το πέτυχα κατα λάθος και με χαροποίησε ιδιαίτερα, είδικά αν κάνει όσα λένε.

 

Το video πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα liagas προς αυτη την κατευθυνση με βλεπω να πηγαινω!Σκεφτομαι να τσιμπησω καμια φθηνη αλλα αξιοπρεπη epiphone και να ξεμπερδευω.. :)

 

Μου φαίνεται λίγο υπερβολή να αλλαξεις κιθάρα επειδή ένα σχήμα φαλτσάρει λίγο ...

 

... εκτός αν ψάχνεις δικαιολογία για να αγοράσεις κιθάρα :D

(βλέπε GAS)

 

Το δοκίμασα το κόλπο με τον λεβιέ αλλα και με την παλάμη στην Jem που έχω και θα μπορούσε κάποιος να το καταφέρει με λίγη εξάσκηση ... αλλα αμφιβάλω αν αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Piercer καλως ηρθες και συγχαρητηρια για το link, επαθα κι εγω την πλακα μου!Απ'οτι φαινεται οντως κανει αυτα που λενε και ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εψαχνα (και αλλοι πολλοι φανταζομαι)!!Απλα τωρα θα περιμενω μεχρι να κυκλοφορησει...

 

Angelos οχι ενταξει, δεν ειμαι ΤΟΣΟ υπερβολικος :)

Υπαρχουν πολλοι λογοι - εχω βαρεθει τον ηχο της Ibanez (γουστα ειναι αυτα) κι επισης θελω μια κιθαρα με hardtail, πως να το κανουμε, δεν θελω floyd ποτε ξανα!Ασε που εχοντας ακουσει τις Epiphone μπορω να πω οτι βγαζουν πολυ καλυτερα γκαζια απο τις Ibanez μου...(για τα δικα μου γουστα παντα, ετσί;:) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου