Προς το περιεχόμενο

Ableton Live + Controllers.....


Jacob Z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το ableton live κυρίως για να κάνω live set...Δηλαδή έχοντας ετοιμάσει τους ήχους που θέλω να χρησιμοποιώ να μάθω να τους προσθέτω και να τους αφαιρώ αρμονικά έτσι ώστε να βγαίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα...χρησιμοποιώντας τα διάφορα εφέ και όποιες άλλες δυνατότητες προσφέρει το ableton live.

 

Έτσι σκέφτομαι να αγοράσω ή το Novation Launchpad ή το Akai apc40 που είναι τα official controllers και σκέφτηκα ότι λογικά θα έχουν μεγαλύτερη υποστήριξη από τα υπόλοιπα.Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους 2 controllers ή για οποιονδήποτε άλλον controller που πιστεύετε ότι είναι καλός.

 

Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μου περιγράψει το πως δουλεύει το κάθε controller και πιο θα ήταν το κατάλληλο για έναν beginner σαν εμένα,που όμως θέλω να το μάθω πολύ καλά το πρόγραμμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Novation φτηνό αλλά έχει μόνο κουμπιά, μόνο με αυτή τη παράμετρο δεν έχεις τόσο μεγάλο έλεγχο ακόμα και στις εντάσεις των ήχων να φανταστείς.

Το Akai είναι πολύ πιο ακριβό αλλά έχει faders, πάρα πολλά knobs και κουμπιά που ο μόνος λόγος που εδώ υπάρχουν είναι για να κάνεις launch τα αντίστοιχα clips στο Ableton. Ενώ στο Novation τα κάνεις όλα στα ίδια κουμπιά, άντε να αλλάζεις λειτουργίες των κουμπιών πάνω στο live, να μη μπερδευτεις κλπ....

Και εδώ ισχύει το ρητό ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Novation φτηνό αλλά έχει μόνο κουμπιά, μόνο με αυτή τη παράμετρο δεν έχεις τόσο μεγάλο έλεγχο ακόμα και στις εντάσεις των ήχων να φανταστείς.

Το Akai είναι πολύ πιο ακριβό αλλά έχει faders, πάρα πολλά knobs και κουμπιά που ο μόνος λόγος που εδώ υπάρχουν είναι για να κάνεις launch τα αντίστοιχα clips στο Ableton. Ενώ στο Novation τα κάνεις όλα στα ίδια κουμπιά, άντε να αλλάζεις λειτουργίες των κουμπιών πάνω στο live, να μη μπερδευτεις κλπ....

Και εδώ ισχύει το ρητό ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

 

Δηλαδή το apc40 ουσιαστικά δεν εχει κάποια λειτουργία που δεν έχει το launchpad ? π.χ. να ανεβάζεις ένταση στα κανάλια εμένα πιο πολύ μ'αρέσει στο launchpad(από βιντεάκια που έχω δει),βεβαια δεν ξέρω κατά πόσο βολικό είναι.Επίσης θα ήθελα να βάλω και το evolution στην σύγκριση.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά τίθεται το θέμα της ευχρηστίας.Γιατί συχνα θα χρειάζεται ταυτόχρονα να πατάς ένα clip και να πειράζεις και κάποιο φίλτρο πχ που αυτό δεν θα είσαι σε θέση να το κάνεις με το launchpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά τίθεται το θέμα της ευχρηστίας.Γιατί συχνα θα χρειάζεται ταυτόχρονα να πατάς ένα clip και να πειράζεις και κάποιο φίλτρο πχ που αυτό δεν θα είσαι σε θέση να το κάνεις με το launchpad.

 

Μην ξεχνάς όμως ότι είμαι εντελώς αρχάριος και μήπως θα ήταν καλύτερα να το μάθω έτσι....?Δηλαδή μετά να πάρω κάτι πιο περίπλοκο σαν το apc40...άσε που το καλοκαίρι βγαίνει το apc20 :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα πιο ευχρηστο θα σου φανει το ΑΚΑΙ σαν αρχαριος

στο λέω γιατί ήμουν στη παρουσίαση του Launchpad και έχει διαδικασία να πας από τα κλιπς στα εφφέ και μετά στις εντάσεις.

Άσε το μεγάλο μείον που ρυθμίζεις την ένταση με κουμπιά δλδ από το 100% της έντασης μέχρι το 0% έχεις τόσες διαβαθμύσεις όσα είναι τα κουμπιά ενώ στο ΑΚΑΙ θεωρητικά οι διαβαθμήσεις είναι άπειρες στην ένταση επειδή έχει κανονικά faders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανά άσχετο midi controller με 25 πλήκτρα γιατί δεν κοιτάς?Βάζεις τα πλήκτρα αναθέσιμα στο launch clip και σου μένουν και τα knobs fadesrs,buttons και ότι άλλο έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το ΑΚΑΙ ΜΡΚ49 για το λόγο που λέει και ο φίλος

με 25 πλήκτρα δε βρίσκεις και faders k knobs

όταν έρθει η ώρα μου πάντως για live θα πάρω το apc40...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά δε το θυμόμουν αυτό γιατί pitch & modulation wheels τα έχει βάλει μαζί σε ένα joystick και δεν έχω ψάξει ποτέ αυτά τα controllers.

καλό εργαλείο πάντως! αν κ πανάκριβο για 25 πλήκτρα αλλά ποιότητα το novation.

Με 70€ παραπάνω πήρα 2 οκτάβες παραπάνω και 12 MPC DrumPads onboard για τα racks του Ableton...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου