Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για μπράτσο maple


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μsc, μην προσπαθείς να χαλιναγωγήσεις την συζήτηση με ευτελή, σοφιστικά παραδείγματα. Τι σχέση έχει η ιατρική επιστήμη με το αν "σκάει" καλά το μέηπλ?  ::) Νομίζω πως όσοι διαβάζουν έχουν μυαλό και μπορούν να σκεφτούν χωρίς βοήθεια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουφ βαρέθηκα...

Προσπαθώ να αποδείξω το αυταπόδεικτο. Ότι καλό είναι να ακούμε τον ειδικό (ακόμα και αν χρειαστεί να υποτάξουμε τις συνωμοσιολογικές μας φοβίες ότι οι κουρδισμένοι θέλουν να κυριαρχήσουν στον κόσμο) από τον τυχάρπαστο...

Αν δεν το πιάνεις ή δεν θέλεις να το πιάσεις, επειδή ο SD λέει ότι πιθανόν το ξύλο να παίζει ρόλο στον ήχο, ενώ το μανιφέστο εδώ λέει το αντίθετο, πάσο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθέσω κάτι σε αυτό που είπε ο superfunk.Η κιθάρα είναι πούπουλο.

 

Στη συγκεκριμενη κιθαρα που ειναι "μαθητικο μοντελο" & απο οτι θυμαμαι short scale εγω θα εβαζα δυο gold  Lace Sensors για να μεινει και "ιδια" η εμφανιση της,αλλοιως ο neck & o MIDDLE (για να εχεις και hum canceling στη μεση) απο  ενα κλασσικο vintage set απο Tonerider θα ηταν μια χαρα (δεν χρειαζεται να ξοδεψεις πολλα λεφτα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το πιάνεις ή δεν θέλεις να το πιάσεις, επειδή ο SD λέει ότι πιθανόν το ξύλο να παίζει ρόλο στον ήχο, ενώ το μανιφέστο εδώ λέει το αντίθετο, πάσο...

 

Εγώ δεν λέω ότι το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο (αυτομάτως πυροδοτείται το χαζό επιχείρημα του στυλ "ρε φίλε, να παίζουμε με πλεξιγκλάς αν είναι έτσι"). Αυτό που λέω είναι ότι το μόνο πράγμα που θα "πιάσω" είναι η δική μου άποψη που μπορεί να συμπίπτει με κάποιου άλλου, μπορεί όμως και όχι. Κανένα "μανιφέστο" δεν χρίζεται ως αντικειμενικά σωστό μόνο και μόνο επειδή είναι "μανιφέστο".

 

Όταν διαλέγω έναν μαγνήτη προς δοκιμή, ακούω όλες τις γνώμες για την κιθάρα που ταιριάζει, το μουσικό στυλ, τι έξοδο έχει, αν είναι κεραμικός ή από ποιο Alnico είναι, πώς τα πάει στα μπάσα-μεσαία-πρίμα, αν έχει offset winding κλπ. Για παράδειγμα, δεν θα "παντρέψω" έναν hot, πριμαριστό και με έντονα μεσαία μαγνήτη με μια κιθάρα μου που πιστεύω ότι είναι πριμάτη και της λείπουν τα μπάσα. Προφανώς θα διαλέξω έναν μπασαριστό και πιο "μαζεμένο", εκτός κι αν θέλω να τονίσω τα ανωτέρω χαρακτηριστικά. Όμως τις ενδείξεις-αντενδείξεις για τις "συμβατότητες" περί ξύλου, να με συγχωρεί η αφεντιά σου και του SD αλλά θα τις πετάξω στον κάλαθο των αχρήστων. Μου φτάνει να έχω μια προσωπική εντύπωση για τα τονικά χαρακτηριστικά της ηλεκτρικής κιθάρας μου (τα οποία διαμορφώνονται από ένα εκατομμύριο παράγοντες, αλλά ΚΑΙ κυρίως από τους μαγνήτες), και δεν με απασχολούν οι ξυλολογίες. Για τα υπόλοιπα (και επειδή κάνουμε κύκλους), σε παραπέμπω στα προηγούμενα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω που εχω μια ελαφρια swamp ash και maple ταστιερα  τι humbuckers πρεπει να βαλω ? παιζω σε marshall 800 , heavy blues , hard rock , metal .

Δεν θα ακουσω ουτε τον μπαρμπα Seymour ουτε τον μπαρμπα Larry , θα ακουσω εσας ! για πειτε

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω που εχω μια ελαφρια swamp ash και maple ταστιερα  τι humbuckers πρεπει να βαλω ?

 

δεν ξερω μια και μιλαω για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ μαγνητες οχι για μπουρουχες humbuckers ! ;D ;D ;D

 

seriously τωρα ενας alnico 2 pro θα ηταν μια χαρα, αν και παλι ρε παιδι μου δεν την λυπασαι τη στρατουλα και της βαζεις διπλους? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι στρατα στρατουλα η συγκεκριμενη κιθαρουλα !  ;D

Οταν θα βρω λεφτα να αλλαξω τους μαγνητες(μονο μονους) της swamp ash στρατουλας θα σου χτυπησω την πορτα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμενη κιθαρα που ειναι "μαθητικο μοντελο" & απο οτι θυμαμαι short scale εγω θα εβαζα δυο gold  Lace Sensors για να μεινει και "ιδια" η εμφανιση της,αλλοιως ο neck & o MIDDLE (για να εχεις και hum canceling στη μεση) απο  ενα κλασσικο vintage set απο Tonerider θα ηταν μια χαρα (δεν χρειαζεται να ξοδεψεις πολλα λεφτα)

 

Fender custom shop 57/62

SCN fender pickups

 

Από αυτούς τους 2 ποιούς θα διάλεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender custom shop 57/62

SCN fender pickups

 

Από αυτούς τους 2 ποιούς θα διάλεγες?

 

 

ΟΧΙ SCN FENDER PICKUPS!!!MAΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΠΑ!!!!Καλυτερα 57/62!!!!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΟΧΙ SCN FENDER PICKUPS!!!MAΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΠΑ!!!!Καλυτερα 57/62!!!!

 

δεν ειναι μαπα μαγνητες, ειναι εξαιρετικοι noiseless μαγνητες(και στο λεει ενας θιασωτης των πραγματικων μονων) αν και εχω 2 vintage strats η am dlx που επισης εχω εχει γινει η "my to go strat".

 

πολυς κοσμος τους μπερδευει με τους Fender Noiseless που ειναι οντως τραγικοι,οι  SCN  ομως ειναι "παιδια" του γερο Μπιλ (Bill Lawrence) & ως τετοια απλα σκοτωνουν. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου