Προς το περιεχόμενο

Marshall AFD100: ρέπλικα του ενισχυτή του Appetite For Destruction!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν νομιζω οτι το attenuator ειναι τιποτα το εξαιρετικο...μια απλη παμφθηνη μοντα ειναι που την κανεις κι εξω και οπως ειπα την εχω κανει σε ολα σχεδον τα μηχανηματα μου ειτε εχουν μαστερ ειτε οχι και μαμαει...οσο για το καθαρο ρε παιδια πλεξι ειναι....οσο τσιτωνεις βρωμιζει...

 

1299 νομιζω μου ειπε το musicstore...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναβιώνω το θρεντ για να παραθέσω το τελικό βίντεο με τον ίδιο τον Slash και τον head project engineer. Κατά τη γνώμη μου η τιμή είναι εξαιρετική και με πολύ χρήσιμες προσθήκες, ειδικά αυτή του attenuator (όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι "πάμφθηνη" η μόντα), του effects loop και του auto biasing.

 

 

Δυστυχώς o συγκεκριμένος ενισχυτής που είχε λατρέψει ο Slash το καιρό του Appetite For Destruction δεν έχει βρεθεί μέχρι σήμερα, αλλά σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει η δουλειά που έχει γίνει για την εξέλιξη του AFD100 ήταν φιλότιμη. Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί είναι limited edition...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βέβαια είμαι κουφός - είναι γνωστό τοις πάσι - αλλά εμένα μου ακούγεται σαν πολύ κλασσικός ήχος που βγαίνει από πολλούς Marshall...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια... (ότι βγαίνει κι από πολλούς άλλους). Η απλότητα αυτή ήταν και η μαγεία και πρωτοτυπία του: την εποχή της εικόνας παρακμής με τα racks-ψυγεία ένας τύπος ξανα-ανακάλυπτε το ροκ με μια LP καρφί σε έναν απλό Marshall. Ίσως ο ήχος του AFD100 να είναι πιο "ντελικάτος" από τους υπόλοιπους... Δεν το γνωρίζω γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Eγώ πάντως θα τον έπαιρνα για λόγους συναισθηματικούς (επειδή με τρελαίνει αυτός ο ήχος από τον καιρό που είχε πρωτοκυκλοφορήσει το Αppetite), για λόγους πρακτικούς (effects loop και attenuator) και για λόγους πειραματισμού (biasing). Και μάλιστα δεν θα πήγαινα ούτε σε μπουτίκ λύσεις ενισχυτών, ούτε εννοείται σε πεταλάκια (για μένα είναι πολύ ιδιαίτερος ήχος που για ιστορικούς και ηχητικούς λόγους τον θέλω να βγαίνει από ενισχυτή, όσο κι αν έχω μανία με τα πετάλια).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το που διαβασα οτι το κυκλωμα ειναι απ τον 800αρη και οχι απο πλεξι ακυρωσα αμεσως την παραγγελια...και αφου ακουσα mesa boogie stiletto και εχοντας 2 μερουλες τον transatlantic καταλαβα τι παει να πει σοβαρη εταιρια..δυστυχως η μαρσαλλ τελικα ειναι υπερεκτιμημενη και αρχιζω σιγα σιγα να σουταρω τα μαρσαλλια μου...κριμα γιατι τα χω σκασει χοντρα τοσα χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προηγουμενος JCM SLASH ειχε παρει απιστευτες κριτικες. Νομιζω οτι και αυτος θα σπειρει πανικο. Χαρα σε αυτους που θα τον αγορασουν και ακομα περισσοτερο σε αυτους που εχουν τον χωρο για να τον γκαζωνουν και να γουσταρουν.

 

Για αυτους παντως που δεν εχουν τα χρηματα και θελουν marshall ηχο θα σας προτεινα να δοκιμασετε και αυτο http://amtelectronics.com/products/amt_legend_amp_series/amt_m-1_legend_amps_peda/

 

Το χρησιμοποιω καιρο και δεν συγκρινεται ουτε με crunch box, ουτε με box of rock και αλλα τετοια... πολυ καλη τιμη (μονο thomann νομιζω το φερνει στην Ευρωπη). Ευχαριστω και την συγκεκριμενη εταιρεια που με εβαλε σαν artist στην σελιδα της μιας και το συγκεκριμενο πεταλι το εχω χρησιμοποιησει σε αρκετα βιντεο στο youtube.

 

Τσεκαρετε εδω http://amtelectronics.com/artisty/ και εδω http://amtelectronics.com/artisty/john_tasoulas/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το που διαβασα οτι το κυκλωμα ειναι απ τον 800αρη και οχι απο πλεξι ακυρωσα αμεσως την παραγγελια...και αφου ακουσα mesa boogie stiletto και εχοντας 2 μερουλες τον transatlantic καταλαβα τι παει να πει σοβαρη εταιρια..δυστυχως η μαρσαλλ τελικα ειναι υπερεκτιμημενη και αρχιζω σιγα σιγα να σουταρω τα μαρσαλλια μου...κριμα γιατι τα χω σκασει χοντρα τοσα χρονια..

 

 

ακομα και το κυκλωμα απο ενα μιξερακι ειναι καλυτερο απο το κυκλωμα ενος 800αρη... :-X

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά... σοβαρευτείτε. Πρώτα απ'όλα δεν τον έχετε ακούσει καν από κοντά και τον έχετε ήδη πετάξει στα σκουπίδια. Δεύτερον, ο JCM800 είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς ενισχυτές που έχουν βγει ποτέ, που σήμανε μια ολόκληρη νέα εποχή για την Μarshall, και που φυσικά με τον οποίο έχουν γραφτεί εκατοντάδες αριστουργήματα διαφορετικού στυλ που ακούτε κάθε μέρα (από Rage Against The Machine και Smashing Pumpkins μέχρι σχεδόν όλο το metal των 80s). Καλό είναι να τα θυμόμαστε κι αυτά πριν ξεκινήσουμε τους αφορισμούς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο φιλε bloody sunday για τα πολυ ενδιαφερον αρθρα,αν κ ειμαι κ γω κιθαριστας κ το appetite ειναι το ακουσμα τον εφηβικων μου χρωνων δεν τα ηξερα ολα αυτα.Δεν γνωριζα οτι ο slash επαιζε με τετοιο ιδιαιτερο ενισχυτη κ υπηρχε τετοιο μεγαλο στορυ πισω απο αυτο. :) :)

κ για να φερω κ τις αναμνησεις σε ολους εμας, με ενα απο τα καλυτερα hard rock αλμπουμ στην ιστορια του ιδιωματος παρτε κ μια φωτο.

P1020051.thumb.JPG.ab1c79ff89f5f3adc476852417de6a1a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου