Προς το περιεχόμενο

Marshall AFD100: ρέπλικα του ενισχυτή του Appetite For Destruction!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μην τρελαινεστε...θα δειτε οτι δεν θα ειναι κατι τρελλο ο afd100...για τους κατοχους του 800αρη οπως ειμαι κι εγω υπαρχει μια μικρη διαφορα λογω λυχνιων(πραγμα που γινεται σε μαστορα) και λογω παλι ενος preamp pot (πραγμα που παλι γινεται σε μαστορα) λιγο διαφορετικου ισως με αυτο του απλου 800αρη...οι μοντες και τα κιτακια πανε κι ερχονται στο νετ οποτε μην τρελαινεστε...το μονο που αξιζει ας το πουμε ετσι ειναι το biasing και το ενσωματομενο attenuator...

 

κατι δεν μ αρεσει στην τιμη του παντως...τον περιμενα κοντα στα 2000 και αυτος με λιγα κομματια ανα τον κοσμο κοστιζει μονο 1400...λιγοτερο και απο εναν απλο πλεξι...εμενα ο plexi randy rhoads Που ειχα παρει κοστιζε τοτε 1800 καπου με 3000 κομματια σ ολο τον κοσμο...κατι μου λεει οτι η ολη φαση ειναι χοντρη πατατα και οτι θα γινει ευρειας παραγωγης παρα συλλεκτικος...

 

anyway εγω παντως δεν ειπα οτι ο 800  αρης δεν ειναι καλος...δεν με ενδιαφερει τι κυκλωμα και συνδεσμολογιες εχει ενα τετοιο μηχανημα αλλα το πως ακουγεται στ αυτια μου και πως αντιδρα στο χερι μου...

 

εχοντας αγορασει οπως ειπα και πριν εναν mesa boogie transatlantic και εχοντας ακουσει και τον stiletto τις τελευταιες 2 μερες εχω απογοητευθει απ την αγαπημενη μου μαρσαλλ...

 

θελω πολυ να κανω ενα μικρο ντεμο με μια καμερουλα να ακουσετε εναν μικρο boogie πως μπορει να ακουγεται πιο μαρσαλλ και απο μαρσαλλ ,πιο φεντερ και απο φεντερ και πως μπορει ακομα και να vox ιζει...

 

οπως και να χει μετα απο καιρο βρηκα αυτο που ηθελα μετα απο πολλα πολλα χαμενα φραγκα...ενα μηχανημα που τα κανει ολα η τουλαχιστον αυτα που ζηταω εγω τελεια..ειναι ντροπη για την μαρσαλλ που εχει φτιαξει μια σχολη ηχου να εχει πεσει τοσο χαμηλα ποιοτικα...ας πληρωνα παραπανω και ας ειχα ακριβως αυτο που θελω...αλλα το marketing ,η ιστορια,το ονομα πουλαει οπως ξερουμε...και οταν ειναι και σε προσιτη τιμη ακομα πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

εχοντας αγορασει οπως ειπα και πριν εναν mesa boogie transatlantic και εχοντας ακουσει και τον stiletto τις τελευταιες 2 μερες εχω απογοητευθει απ την αγαπημενη μου μαρσαλλ...

 

 

Κατα τη γνώμη μου οι boogie είναι σαν τις prs.Πάντα θα θέλουν να γίνουν κάτι άλλο..

Αν θες κάτι εναλλακτικό δες αυτόν εδώ.Point to point και εκπληκτικός ήχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην βγαίνουμε οφτόπικ παρακαλώ... Ναι, υπάρχουν και εναλλακτικές αλλά δεν είναι της παρούσης. Τα μοντς και τα κιτ όντως υπάρχουν (εδώ βγαίνουν ενισχυτές με ακριβώς την ίδια τροποποίηση εδώ και πολλά, πολλά χρόνια) αλλά εμένα με ενδιαφέρει αποκλειστικά ο ίδιος ο ενισχυτής αυτός και το κόνσεπτ του. Όσον αφορά στην τιμή, αντί να πούμε ένα ευχαριστώ που δεν τον κοστολόγησαν σε κανένα 2μισι χιλιάρικο (και βάλε), γκρινιάζουμε που είναι σχετικά φτηνός? Είπαμε πως υπάρχουν και πιο ακριβές λύσεις για αυτούς που έχουν τα λεφτά να τις προτιμήσουν!

 

Για την ποιότητα της Μάρσαλ: σε μερικά μοντέλα είναι μέτρια, εξακολουθεί όμως να βγάζει φοβερούς ενισχυτές όπως πχ. ολόκληρη την σειρά handwired ή τον παλιό limited 100ρη Ηendrix, και κατά τη γνώμη μου δεν έχει πέσει καθόλου τόσο χαμηλά όσο λες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο απλος, ταπεινος πλην τιμιος κιθαριστας αγοραζει ενισχυτη συμφωνα με τις αναγκες του, την τσεπη του και με το αν τον καλυπτει το ηχοχρωμα. Ο συλλεκτης αγοραζει συμφωνα με το pricetag και την σπανιοτητα . Ειναι αναλογα με το που βρισκεται ο καθενας

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον afd, εγώ τον έχω παραγγείλει.Και προσπαθώ να μαζέψω τα χρήματα.

Ελπίζω μέχρι τελικά να βγει να τα έχω καταφέρει και να μην αναγκαστώ να ακυρώσω την παραγγελία (ήδη ο thomann μιλάει για τέλος ιανουαρίου)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον περιμενα απο 5 οκτωβριου φαντασου ωσπου βαρεθηκα..ετσι λεγανε και για τον randy rhoads οτι δεν θα υπαρχει και εγω τον εχω 2 χρονια κι ακομα τον βρισκεις ανετα...

 

τωρα αν η mesa boogie ηθελε να γινει κατι αλλο δεν με απασχολει...το μονο που με νοιαζει ειναι αν μου κανει...οποτε μπορεσω θα κανω ενα ντεμο αλλα το πως νιωθεις την πενα δεν μπορω να σας το περασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω πολυ να κανω ενα μικρο ντεμο με μια καμερουλα να ακουσετε εναν μικρο boogie πως μπορει να ακουγεται πιο μαρσαλλ και απο μαρσαλλ ,πιο φεντερ και απο φεντερ και πως μπορει ακομα και να vox ιζει...

Ίσως να ακούγεται έτσι...στα δικά σου αυτιά.

Όπως και να χει,όταν μπορέσεις κάνε το demo,θα είναι ενδιαφέρον.

 

Ο AFD100 είναι κίνηση marketing από πλευράς Marshall όπως ήταν και ο 1959 Randy Rhoads, βασισμένη πάνω στο πρόσφατο ρεύμα που έχει ενσωματώσει το modding στη γραμμή παραγωγής.

Όχι πως έχω τίποτε με την εταιρία.Aντιθέτως,μιας και από τα χέρια μου έχουν περάσει ένας JCM800 του '83,καθώς και ένας JCM Slash μπορώ να δηλώσω άφοβα "ναι,μου αρέσουν οι Marshall!"  :)

Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω πως δεν έχει τίποτε το ιδιαίτερο ο συγκεκριμένος ενισχυτής πέραν του ότι βασίζεται πάνω σε rock μύθους,οι οποίοι έχουν την τάση να επηρρεάζουν το ακουστικό μας νεύρο μαζί με...άλλα πράγματα στον εγκέφαλό μας.

Εαν ήθελε όντως η Marshall να φτιάξει ένα πιστό αντίγραφο τότε θα προσλάμβανε τον ίδιο άνθρωπο που μετέτρεψε και τον ενισχυτή που χρησιμοποιούσε ο Slash τότε στα S.I.R. studios,τον Tim Caswell,ο οποίος φτιάχνει εδώ και καιρό τον AFD με μερικές επιπλέον καινοτομίες:

http://caswellamps.studioelectronics.com/products.html

 

Για την ιστορία,ο ενισχυτής είχε τον τίτλο S.I.R. Stock #39 και ήταν ένας 1959Τ Super Tremolo με το tremolo κύκλωμα τροποποιημένο ώστε να λειτουργεί ως επιπλέον gain stage και την προσθήκη ενός Master Volume.Αυτό έκανε το συγκεκριμένο μηχάνημα περισσότερο JCM800 παρά plexi,οπότε είναι λογικό η Marshall να βασίσει σε 800ρη τον AFD.

Περισσότερα για τον Stock #39 μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

http://www.slashsworld.com/equipment/amps/the-appetite-amp-story/sweet-marshall-o-mine/

http://caswellamps.studioelectronics.com/39Mod.html

 

Ούτως η άλλως,ο Stock #39 προέρχεται από μια εποχή που επικρατούσε το "more is more",το vintage δεν σήμαινε αυτό που σημαίνει σήμερα (τουλάχιστον στους ενισχυτές) και πολλοί έκαναν τροποποιήσεις για να πάρουν κάτι παραπάνω από τα παλιά τους μηχανήματα.

Όχι πως αυτό είναι κακό βέβαια,μιας και οι καινοτομίες κάποιων ανθρώπων ήταν αυτές που μας έδωσαν και ενισχυτές όπως οι Boogie,Soldano και Bogner.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δεν θα με χαλουσε αν ηταν και κανα 300ευρω φτηνοτερος... ;D

 

Τωρα περι συλλεκτικοτητας κλπ δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει,απο τη στιγμη που ακουγεται καλα μακαρι να τρελαθει να πουλαει και να ριξουν και την τιμη στο μισο μηπως αποκτησουμε και εμεις οι φτωχοελληνες κανεναν ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατι δεν μ αρεσει στην τιμη του παντως...τον περιμενα κοντα στα 2000 και αυτος με λιγα κομματια ανα τον κοσμο κοστιζει μονο 1400...λιγοτερο και απο εναν απλο πλεξι...εμενα ο plexi randy rhoads Που ειχα παρει κοστιζε τοτε 1800 καπου με 3000 κομματια σ ολο τον κοσμο...κατι μου λεει οτι η ολη φαση ειναι χοντρη πατατα και οτι θα γινει ευρειας παραγωγης παρα συλλεκτικος...

 

 

από τις επικρατούσες αντιλήψεις στην αγορά γενικοτερα, αυτή κατα τη γνώμη μου είναι η πιο προβληματική.

 

(σόρι για το οφτόπικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου