Προς το περιεχόμενο

2nd grand telecaster test....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1η και 3η μου αρέσουν καλύτερα και μάλλον λίγο περισσότερο η 3 (πιο "τέλε")...

 

Ας κάνω κι εγω το guess...

 

1.  musikraft

2.  '72 fender

3.  warmoth

4.  greco strat

 

εχουμε τα ιδια γουστα!! ;D

η 1η ακουγεται....πως να το πω....ΚΤΗΝΩΔΗΗΗΣ!!!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άιντε να παίξω και γω. Το 3 μου μοιάζει για στρατ, η 1 είναι πιο πριμαριστή οπότε λέω εδώ πάιζει no-load, το 4 έχει πολύ γλυκό ήχο, οπότε φραλιν (ή μήπως είναι οι τεξας, τεσπα):

1 musikraft

2 fender

3 greco

4 warmoth

 

Η σειρά προτίμησης είναι 1-4-3-2, αλλά μου φαίνεται έκανες ζαβολιά, με την 1 έπαιξες πιο καλά :)

 

Κέρδισα;  ;D ;D

 

 

Κερδισες!! ;D ;D

 

εξω απο την πλακα μπραβο σου γιατι οντως ακουσες το no load που κανει τη διαφορα στα πριμα,επισης μπραβο σου που ακουσες τη γλυκα των Fralin...επισης ησουν ο ΜΟΝΟΣ που καταλαβε την στρατ!!

 

 

1η και 3η μου αρέσουν καλύτερα και μάλλον λίγο περισσότερο η 3 (πιο "τέλε")...

 

οντως τελικα αν βαλεις τον neck & bridge στη στρατ να παιζουν μαζι ακουγεται πιο τελε και απο..... tele... ;D ;D

 

το τεστ εχει παντως πολυ ενδιαφερον γιατι οντως και οι 4 κιθαρες ακουγονται πολυ κοντα & το εκανα για να δω να η  strat θα ξεγελουσε καποιους (κατι που περιμενα αλλωστε)...ολα ξεκινησαν οταν πηρα τη Greco με 2 TS στη θεση n & m & τον αθλιο στοκ μαγνητη στο brige,οποτε επειδη ειμαι τσιγκουνης και δεν παιζω ποτε με τις ενδιαμεσες θεσεις απλα αλλαξα τη θεση των m & b & την εκανα τελε.... ;D (& μαλιστα με hum canceling στη μεσαια θεση μια και οι μαγνητες ειναι rwrp)

 

παντως χαιρομαι που η νεα μου "66αρα" Musikraft αρεσε περισσοτερο... :) (ειδες τι κανει το...νιτρο Μarathon...? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες τι κανει το...νιτρο Μarathon...?

Mα καλά, τόσα χρόνια που παίζουμε με Gibson...μπρίκια κολλάμε? ;D ;D

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω γενικά και άσχετα από το πολύ ωραίο τέστ σου, είναι ότι ακούσαμε (πάνω-κάτω) ιδίας ηχητικής απόδοσης κιθάρες. Ποιός ο λόγος να έχεις 4 τόσο "κοντινές"? Στις δικές μου προσπαθώ να έχω εμφανείς ηχητικές διαφορές, ώστε να δικαιολογώ (κάπως ;)) τον ρόλο ύπαρξής τους. Δηλ Tele με Fender Noiseless, έχει μεγάλη διαφορά από Tele με bare knuckle Hot.

Βέβαια και το συγκεκριμένος τρόπος παιξίματος, ίσως δεν βοηθάει την παρατήρησή μου...και στην Strat μου οι Texas Special, αρχίζουν και "δαγκώνουν" και γρεζάρουν όταν αρχίσεις να τους ζορίζεις με τη πένα...

 

ΥΓ Εάν ο λόγος ύπαρξης είναι, ότι θέλω μία για κάθε πουκάμισό μου...εκαλύφθειν πλήρως ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Εάν ο λόγος ύπαρξης είναι, ότι θέλω μία για κάθε πουκάμισό μου...εκαλύφθειν πλήρως

 

φυσικα και ειναι ΑΥΤΟΣ ο λογος.. ;D (με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Fender κιθαρα και να παιξω (Tele,Strat,JM) βγαζω τον ΙΔΙΟ ηχο (εδω ολοι περασαν την strat για tele στο τεστ....). ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ειναι ΑΥΤΟΣ ο λογος.. ;D (με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Fender κιθαρα και να παιξω (Tele,Strat,JM) βγαζω τον ΙΔΙΟ ηχο (εδω ολοι περασαν την strat για tele στο τεστ....). ;D

Αυτό δεν είναι τίποτα, εγώ βγάζω τον ίδιο ήχο με Gibson- Fender.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μόνο ο skantzos και ο Ζάικος βρήκαν την strat!?

 

Την πατήσαμε οι υπόλοιποι!!... :D :D ;D ;D

 

(αλλάζω υπογραφή για μία εβδομάδα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου