Προς το περιεχόμενο

«FX Teleport» ?


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δουλέψει κανείς με «FX Teleport» ?

 

http://www.fx-max.com

 

Δουλεύει καλά ?

Είναι σταθερό ?

Με κάρτα δικτύου 100αρα δουλεύει καλά ή

η 1000αρα είναι μονόδρομος ????

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει αλλά μπορεί να δυσκολευτείς. Θεωρητικά πάντα γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά ξέρω πολλούς που το χρησιμοποιούνε.

 

Πρώτα είναι τα lan....καλύτερα σε pci D-link, 3COM, Gigabit ...100άρα είναι μία χαρά απ'ότι καταλαβαίνω και διαβάζω.

Εάν κάποιο από τα δύο κομπιούτερ έχει internet μέσω lan και υπάρχει επιλογή να μπει με usb ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες μπερδέματος. Ακόμη καλύτερα να κάνεις στο slave dual boot και το δεύτερο partition να είναι μόνο για μουσική με όλα τα σχετικά προσαρμοστικά στα windows και αποχή από internet.

 

Με ένα προγραμματάκι, το fxlutop chainer, θα μπορείς να χρησιμοποιείς περισσότερα από ένα VSTis/VSTes ταυτόχρονα από το slave και να τα rout-αρεις σαν sends, τα VSTes.

 

Για GUI χρειάζεσαι το nvc (software) που λειτουργεί σαν remote desktop connection.

 

Για να χειρίζεσαι τα 2 κομπιούτερ από ένα keyboard -mouse-monitor ένα KVM switch.. Αν έχεις δύο monitors ακόμα καλύτερα.

 

Και γενικά είναι καλό για να χρησιμοποιείς 1 ή δύο βαρυά samplers ας πούμε και όχι για fx λόγω κάποιων μικρών δυσκολιών στη χρήση (πχ. ένα είναι ότι φορτώνεις μόνο fxp/fxb presets).

 

Υπάρχουνε κάποια μειονεκτήματα αλλά όλα ξεπερνούνται απ'ότι διαβάζω.

Τώρα να σου πω ότι ξέρω και άλλες λεπτομέριες και κολπάκια...ξέρω... αλλά έχω και κενά και μπορέι να σε μπερδέψω. Ψάξε και εσύ και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και ότι και να σου λένε, αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία επι του ζητήματος δεν ξέρεις. Εγώ θα το δοκιμάσω σε κάποια φάση γιατί μόνο το switch μου λείπει, με το demo version του FX teleport να δω τι γίνεται...όχι ότι δε μου φτάνει το 1 αλλά θέλω να δω τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το δοκιμασα στο floops, σε 100αρι λαν με switch και δουλεβε οσο ειχα μονο ενα legacy cell. μετα που εβαλα κ αλλα γαμηθηκε ο διας, αλλα ισως να φταιει το οτι το fl δεν εχει latency compantation. δεν το εψαξα ιδιετερα ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Οποιος δεν ξερει να το "σεταρει" την πατησε..........

Μου λυσε τα χερια και το master pc....

Μετριο για real time εφαρμογες ΑΛΛΑ το καλυτερο για προγραμματισμενα

midi tracks (sampling)....

Εχω ενα pc για BFD,TRILOGY,Akoustic piano και 1 για το sequencer...

plugins απο την UAD-1 και το μονο που μου την σπαει ειναι που δεν εχω

protools......................

Καλο setup λοιπον............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και εγώ. Σύνδεσα το laptop με Gigabit LAN. Cubase SX3 στο κύριο PC. Απλά καταπληκτικό. Είχα ένα project που ήταν στα όριά του. Έβαλα 2 βαριά VSTi στο laptop και όχι μόνο φύγανε όλα τα dropouts, αλλά έμεινε αρκετή CPU για κιάλλα. Το latency 512 buffer size. Η ευχρηστία είναι επίσης κορυφαία. ¶σε που στο laptop δεν χρειάζεται ούτε καν κάρτα ήχου!!!

 

Αξίζει και με το παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου