Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή μπάσου. Αναζήτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Terry RoscoeBeck5 :

Δεν είπα τίποτα για combo... άλλωστε το τόπικ λέει καθαρά "κεφάλι"

 

Η ενίσχυση που έχει το κόμπο που λες, είναι ακριβώς ίδια με το mark 250, για την ακριβεια, είναι ένα 250 ενσωματωμένο μέσα στο κόμπο.

Πιστεύω πως τα mark δεν είναι ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Προσωπικά, προτιμώ το mark 250 από το αντίστοιχο ελαφρύ wt της eden, αν και το δεύτερο είναι αρκετά ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να καταθέσω και την δική μου άποψη, σαν κάτοχος της κεφαλής Hartke 3500A.

 

Παίζω με ένα Warwick standard corvette bubinga και έχω την κεφαλή Hartke 3500A, μαζί με μία καμπίνα Warwick 211 Pro. Η κεφαλή είναι πολύ καλή για τα χρήματα της (ως πρώτο θέμα που ανέφερες), αν και βαριά (για το δεύτερο θέμα που λες), χωρίς να λέω ότι δεν μεταφέρεται. Για να εξηγήσω...

 

To tube emulation του είναι πολύ καλό στην προενίσχυση, και έχει αρκετή διαφορά από τον ήχο του solid state preamp. Πολύ πιο ογκώδης και μπάσος, ενώ του solid state πιο πρίμος και με περισσότερη ατάκα. Το ότι μπορείς να κάνεις blend ανάμεσα στα δύο σου δίνει την χροιά που θέλεις, και του δίνω ένα μεγάλο συν σε αυτό. Έχει έναν πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο compressor (+ για το μπάσο), ενώ το γραφικό του equalizer είναι πολύ χρήσιμο, μαζί με τα high and low pass για να βελτιώσεις την συχνοτική απόδοση του σήματος σου. Το μόνο που δεν έχει είναι κουρδιστήρι πάνω στη φέτα, αλλά μπορεί να μπει στο effect loop. Είναι ενισχυτής που θα βγάλει ακριβώς τον ήχο από κάθε μπάσο που του συνδέσεις, χωρίς να χρωματίζει. Αν έχεις ένα καλό μπάσο, νομίζω πως θα ικανοποιηθείς. Προσωπικά φοβάμαι τους ενισχυτές που έχουν προσωπικό χρώμα, αφού είναι καθαρά υποκειμενικές οι απόψεις. Μπορεί να τους λατρέψεις ή να τους μισήσεις. Βέβαια, αν σου αρέσει το σήμα από το μπάσο σου και τα πεταλάκια σου, ο Harke είναι μία πολύ καλή λύση.

 

Σημαντικό πάντως είναι να την συνδιάσεις με μία καλή καμπίνα. Εγώ επέλεξα την Warwick γιατί αν και είναι 10άρα, και έχει ατάκα και ωραία πρίμα (με adjustable κορνα) και μεσαία, το σύστημα bass reflex δίνει πολύ γεμάτα μπάσα, που σε καμία περίπτωση δεν μου θυμίζουν μπάσα από 10άρα καμπίνα. Συν τοις άλλοις, το γραφικό eq. είναι πλήρως λειτουργικό, αφού αυτή η καμπίνα πιάνει όλες τις συχνότητες του.

 

Γενικά θα στην πρότινα, και κυρίως την έκδοση 3500Α που δεν έχει το δερμάτινο περίβλημα και το πλέγμα (για να είναι πιο ελαφριά). Θα σου πρότινα να έρθεις να την ακούσεις κιόλας, αλλά είμαι Γιάννενα. :P

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  συνάδελφε  για  blues rock προτείνω αυτό, http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_gt400rb3.htm

ή βρες τον ampeg B100R βαλε το αυτί  στο 15αρι  γέμα  μια κούπα μπίρα  και ..lay the blues …

 

 

 

Υ.Γ. τα κινέζικα ampeg  B100R είναι καταπληκτικά!!!!

 

 

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό για το οποίο έχω ακούσει τρομερές κριτικές.Ξέρω ότι είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά όχι για αυτά που προσφέρει.Είναι και Orange!!!

http://www.dv247.com/guitars/orange-terror-bass-500-hybrid-bass-guitar-amp--61880

 

Εγώ αυτο θα έπαιρνα αν δεν είχα το τέρας τον AD200B-MK3 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  ;)

Αν εξαιρέσεις ότι

ξεφεύγει στα χρήματα

ξεφεύγει στα κιλά

και δεν είναι στα "κυβικά" που θέλω

 

είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω ;D

 

H Diamond σειρά σε κιθάρες  (o J20 είναι κούκλος) και μπάσα μου αρέσει πολύ. Αλλά δεν είναι αυτό που θέλω

 

Δες και αυτό για το οποίο έχω ακούσει τρομερές κριτικές.Ξέρω ότι είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά όχι για αυτά που προσφέρει.Είναι και Orange!!!

 

Ο Orange τι ακριβώς παραπάνω προσφέρει για τα λεφτά του; 2 διπλοτριόδους, class-D. Basic functions. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν πρόσεξα;

 

Θα σου πρότινα να έρθεις να την ακούσεις κιόλας, αλλά είμαι Γιάννενα. :P

Πόση ώρα οδήγηση είναι άραγε τα Γιάννενα;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως πιστεύω πως για τα Ελληνικά δεδομένα του μικρού μαγαζιού η καμπίνα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο παρά η κεφαλή!

 

Πχ ποιο το νόημα να έχεις μια Ampeg SVT και στο μαγαζί που θα πας να έχει μια mesa boogie 4x10 με κόρνα? Την πάτησες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο....... σχεδόν.... ;)

Αλλά δεν ξανακουβαλάω.

Και δεν μπορώ και δεν θέλω.

Και στο πήγαινε, αντε καλά να το σκεφτώ ότι υπάρχει πιθανότητα. Στο έλα όμως, θέλω μόνο μία θήκη αν είναι δυνατόν να μαζέψω, να ανέβω στη μηχανή και άντε γειά.

 

Λοιπόν θα πω κάτι και πριν πέσετε να με φάτε όλοι, σκεφτείτε ότι "μπασίστας" είμαι κι εγώ.

Σχεδόν ότι και να είχα σε μαγαζί, ψιλοααποδεκτό ήχο πάντα έφτιαχνα. Δεν είμαι κιθάρα με τα "ηχοχρώματά" τους οπότε τα βολεύω με ότι βρώ.

Και με ένα καλό πεταλάκι / προενισχυτή με βασικές ρυθμίσεις και καθάρισα.

Από την άλλη είναι και το είδος που με βοηθάει οπότε δε λέω μεγάλες κουβέντες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παλια καλα χρονια,

θα σου'λεγα παρε Laney ΡΒ 150...

(τον πρωτο,σχεδον κοπια των πρωιμων Trace)

Ελαφρυς,150 αρκετα βατ (μονο με μεγαλη και πανακριβη Sonor τα βρηκε λιγο σκουρα)

και οσα κοντρολς χρειαζεσαι για καθε ειδους ηχητικο υφος!

Αντεχει και τις μπουφλες...

Μονο που ειναι παλιος,σχεδον vintage πλεον!

 

Orange,ειναι οτι χειροτερο μπορεις να μου κανεις...συχαινομαι καθε ειδους λαμπα

(εκτος το γλομπο του Audiokosta και φυσικα το δικο μου).

Θελω ο ενισχυτης μου να ειναι πολυπλευρος και πολυηχος και οι λαμπατοι δεν ειναι!

-Κανουν ομως για αυτους που θελουν "αυτο" και μονο,

και ειναι "σκυλια" (μεγαλοσωμα και βαρια σκυλια! ;D).

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=audiokostas link=topic=174381.msg409257#msg409257

Πόση ώρα οδήγηση είναι άραγε τα Γιάννενα;  ;D

 

Εξαρτάται από που έρχεσαι και πόσα μπλόκα έχει στους δρόμους... :P

Πάντως ότα θα πας να παίξεις με την κεφαλή, μπορείς να δώσεις το σήμα από το DI, οπότε ότι καμπίνα και να συνδυάσεις, ο ήχος που θα δίνεις στο κοινό θα είναι αυτός της κεφαλής... Απλά την καμπίνα θα την έχεις ως μόνιτορ, το οποίο δεν ξέρω, ποτέ δεν έχω καταφέρει να βγάλω ίδιο ήχο στα μόνιτορ και έξω...

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου