Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή μπάσου. Αναζήτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω πως το mark 250 (που ήταν πολύ οικονομική και αξιοπρεπέστατη λύση) είχε σταματήσει να παράγεται για ένα διάστημα, μόλις το mark II αντικαταστάθηκε από το mark III. Τώρα ξανακυκλοφορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η πλακα ειναι οτι η πιο επιτυχημενη κεφαλη της Markbass (ο Littlemark 2 και πλεον ο Littlemark 3) ΔΕΝ ειναι class D αλλα class AB. Τη μεγαλη διαφορα στο βαρος την κανει το power supply που αντι για transformer-θηρια εχουμε SMPS-OMGψηφια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Myrsias

O Markbass CMD 102P LM3 που έχω παίξει ήταν μια χαρά περίπτωση- αλλά είναι  combo και είναι και πολλά τα λεφτά… Άρη. Πάντως η πρόταση σου για Markbass δεν είναι κακή, αρκεί και τα πιο φτηνά μοντέλα να παίζουν…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα και το εξής τώρα δα, γιατί δε κοιτάζεις εξ αρχής για κομπο να έχεις στάνταρ τον ήχο που θες άμεσα; Γιατί την κεφαλή που θα πάρεις θα εξαρτάται πάρα πολύ από τι καμπίνες θα βρίσκεις σε μαγαζία, και αν μη τι άλλο έχεις σκοπό να αλλάξεις και το μεγάφωνο στη δικιά σου, οπότε γιατί να μην το κάνεις εξ αρχής και το παλιό που έχεις να το κάνεις σαν έξτρα καμπίνα στις πρόβες;

 

Τον roland που πήρα πάντως τον συνιστώ και μεταφέρεται γενικά (17 κιλα) και μπορεί να βγάλει και "παλιό" ήχο και ότι άλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω βρε Evi καλά τα λες.

Αλλά είπα τέρμα πια. Καμπίνα δεν ξανακουβαλάω. Οτιδήποτε πάνω από 5-6 κιλά. Ενα λαμπάτο κεφάλι σε βαλίτσα που ήταν σύνολο 11, το κατάφερνα αλλά θα το ξανασκεφτόμουν. Eloy σου λέω. Μία θήκη flight να τα χωράει όλα. Γίνεται;

Κεφαλάκι αν υπάρχει η καμπίνα ή / και το πεταλάκι με DI για την κονσόλα αν δεν υπάρχει τίποτα. Αν δεν υπάρχει ούτε και PA ......... ε τότε άστο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με το Sans Amp Programmable Bass Driver DI. Θα έλεγα ότι σε κάποιο βαθμό με έχει σώσει, αλλά να ξέρεις ότι από τα monitor δεν θα ακούς ποτέ τον ήχο σου, μόνο την ατάκα και αν παίζεις τις σωστές νότες ή όχι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)hartke 3500

2)markbass

2)warwick

αποσους εχωδοκιμασει (δεν ειναι και πολλοι)αυτοι μαρεσαν.τον 2ο τον εχω κιολας, ενσωματωμενο σε combo και ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο..εχει ενα φιλτρο-εφε πανω που μεγαλωνει τις μεσαιες συχνοτητες και ισως σε βολεψει για τον ηχο που θες.ο hartke ειναι πολυ καθαρος και η tube προενισχυση που εχει μετραει.δοκιμασε οσους βρεις και αποφασισε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eden Nemesis NA320

 

Απλά καταθέτω τη γνώμη μου, χωρίς να προσπαθώ να πείσω κανέναν! Για μένα λοιπόν οι κεφαλές της EDEN, ακόμη και οι Nemesis είναι φανταστικές. Για μισή σεζόν είχα επιλογή ανάμεσα σε Ampeg SVT 4 και Nemesis ΝΑ650 και μακράν προτιμούσα την δεύτερη! Θυμίζει πολύ WT550. Πλέον βγαίνουν οι ΕΝ400 και ΕΝ700 βέβαια, αλλά όπως και οι προηγούμενες είναι σχετικά δυσεύρετες.

 

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά θεωρώ εξαιρετικά τα πρίμα τους που ποτέ δε "ξύνουν", και πολύ σφιχτά τα μπάσα τους. Βέβαια, όχι και τόσο vintage το αποτέλεσμα. Επίσης, δεν παίρνω όρκο για την ΝΑ320 γιατί έχω παίξει μόνο τρεις-τέσσερις φορές, ενώ την ΝΑ650 την κράτησα και δεν την αλλάζω με τίποτα!

 

Το βάρος είναι πρόβλημα, αλλά εμένα δε με ενοχλεί. Επίσης, το PA των περισσότερων λαϊβάδικων είναι τέτοιο που η επιλογή της κατάλληλης κεφαλής παίζει ήσσονα ρόλο  :P

 

Από Hartke προτιμώ Warwick... αλλά εδώ που τα λέμε, όλα εξαρτώνται από το μπάσσο που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις. Εμένα π.χ. μου αρέσουν τα actives με EMG, και μου αρέσει ο συνδυασμός με EDEN ή Warwick περισσότερο από Ampeg ή Hartke. Αν έπαιζα με passive Precision, μπορεί να έλεγα τα ακριβώς αντίθετα. Άρα... αν δεν ακούσεις...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιζω Hartke!

Λιγο πιο ευελικτος απο τους αλλους...

Απο βαρος δεν ξερω,εκει τον βρηκα και επαιξα...

8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα που εχω markbass πρεπει να εχεις και καλη καμπινα για να τον ακουσεις βασικα θυμαμαι οτι ειχε δεσει πολυ καλα (εκτος απο την δικη του γκαμα) με  ampeg e 4x10 βασικα δεν περιμενα να δω τοση διαφορα αλλα ειναι αλλο πραμα με καλη καμπινα.

 

 

τελειος συνδιασμος ειναι markbass 8x10 4x10 2x10 2x12 kai 2x10 με 1χ12 αλλα και μονο του ενα 12αρι σκοτωνει  :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου