Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή μπάσου. Αναζήτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε τίποτα για τον Line 6 HD-400 ;

 

Θα εκτιμούσα απάντηση μόνο εάν τον έχετε ακούσει ή έχετε ακούσει για αυτόν και όχι τι πιστεύετε για την μάρκα.

 

Αν και μου φαίνεται ότι μάλλον θα περάσω αύριο από τον Νάκα να τον ακούσω.

 

 

Εχω δοκιμασει τα μικροτερα κομπο και προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο τα 2 πιο "καθαρα" amp models τους το "clean" και το "RnB". Τα υπολοιπα μου φανηκαν λιγο υπερβολικα (οχι τοσο ως προς το βαθμο του overdrive, οσο για το γεγονος το παρακαναν τονιζοντας τα χαρακτηριστικα καθε ενισχυτη εχοντας ενα αφυσικα χρωματισμενο αποτελεσμα). Με τα εφε δεν πολυασχοληθηκα, μου φανηκαν "good enough" για το υπνοδωματιο αλλα δεν ακουσα κατι το εξαιρετικο.

 

Αν τον ακουσεις  πες και δω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τον Line6 τελικά δεν τον άκουσα.  :-\

 

Μου φάνηκε μεγάλος βαρύς και ................ Line 6. Προκατάληψη ξεπροκατάληψη με τα κολλήματά μου δεν παίζω.  8)

 

Πήγα λοιπόν και πήρα τον Eden Nemesis NA-320 (που προτιμήθηκε από τον ομόσταυλο και πιο δυνατό RS400).

Έβγαλα το ενισχυτικό κομμάτι (το οποίο το φτιάχνω pro/small practice amp για το σπίτι) από τον Peavey combo που είχα και τον χρησιμοποίησα με το 15άρι Scorpion του ως καμπίνα μόνο.

Δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει ως καμπίνα, συνυπολογιζομένου του γεγονότος ότι η ανάρτηση του Scorpion πνέει τα λοίσθια (και θα εκτιμούσα προτάσεις για αλλαγή μεγαφώνου) αλλά μου έδωσε μία πρώτη αίσθηση τι μπορεί να κάνει ο amp.

Και τελικά μπορεί να κάνει πολλά  ;D

Το τριήμερο ο συνδιασμός δοκιμάστηκε με τρία μπάσα (Ενα με 2 passive humbuckers και flat χορδες, ένα Fender PJ passive και ένα με 2 active EMGs).

Απόλυτα ευχαριστημένος. Και δεν είναι εύκολο. Και αυτό γιατί κυνηγάω έναν ήχο που δεν θα είναι μοντέρνος (hi fi) αλλά vintage χωρίς την αγριαδες, μουνταμάρες και mushy συμπεριφορές και άλλες ελλείψεις ακρίβειας.

 

Ειδικά το μπάσο με τους EMG είναι δύσκολο να το φέρω στα γούστα μου. Με τον Εden και με λίγο tweaking στα κουμπιά (χωρίς το pad των -12db) ήρθε κι έκατσε πολύ καλά.

 

Ένα πολύ καλό compression που δεν θολώνει, το καταπληκτικό enhance που δεν δίνει άχρηστες subsonic χαμηλές αλλά πλουτίζει τον ήχο (αμα δεν το παρακάνεις), άμεσα responsive eq (κάθε κλικ - ναι είναι stepped  ;D - μετράει) και με phones για εξάσκηση χωρίς να ξυπνάνε οι γείτονες. Το semi parametric αλλού το χρειάστηκα, αλλού μου ήταν άχρηστο. Δεν είναι ακριβώς αθόρυβο (μην το παίρνετε σοβαρά αυτό, είμαι υστερικός σε αυτά) αλλά τίποτα που να ενοχλεί σε καταστάσεις (πάυσης της) πρόβας.

 

Δεν ξέρω αν θα ναι ικανό για μικρά live αλλά ειδικά με 4ωμη καμπίνα νομίζω ότι θα το κάνει άνετα.

 

Ι will keep you posted.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα καλορίζικα και να ζήσουμε περιμένω τις μεγαφωνικές σας προτάσεις.

 

15άρι, καλό θα ταν αλαφρύ να είναι (neoδήμιος), 4ωμο ιδανικά, οικονομικό απαραίτητα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα καλορίζικα και να ζήσουμε περιμένω τις μεγαφωνικές σας προτάσεις.

15άρι, καλό θα ταν αλαφρύ να είναι (neoδήμιος), 4ωμο ιδανικά, οικονομικό απαραίτητα.

Καλοπαιχτος,Μαεστρο! :)

 

Εγω το αλαφρυ,δεν το προτεινω στην ηλικια μας....

Μην ξεχνας οτι "περναμε" τη "δευτερη εφηβεια" μας!

 

Χρειαζομαστε γυμναστικη και φυσικη κατασταση!

Παρε ενα Eliminator! ;D

eliminator_front.jpg.e8daeed7a62bd305d3ab9afa391928c6.jpg

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτος,Μαεστρο! :)

 

Χρειαζομαστε γυμναστικη και φυσικη κατασταση!

Παρε ενα Eliminator! ;D

 

Μερσί Μάστορα.

 

Που τα θυμήθηκες ρε παππούλη;

Έχεις παίξει με αυτά; Τρομερή ατάκα αλλά λίγο στεγνά αν θυμάμαι καλά (it's been a long time).

Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν κατασκευή κόρνας (horn) εν είδη Klipsch La Scala αλλά από ότι βλέπω (βρήκα το καταπληκτικό, για σεμινάριο <A HREF="http://go2.wordpress.com/?id=725X1342&site=chateauxtech.wordpress.com&url=http%3A%2F%2Fchateauxtech.files.wordpress.com%2F2008%2F09%2Feliminator-series-eds.pdf">manual</A> ) είναι ιδιότυπη κατασκευή. Μαζί με τον Peavey σου (και τα δύο μαζί πάνε στα 100 κιλα) θα είναι τόσο portable όσο και ο Παρθενώνας.

Αλλά με ένα χερούλι από πάνω κουβαλιώνται εύκολα πιστεύω.

 

Παιδιά περιμένω ακόμα προτάσεις μεγαφώνων.

Αν βοηθάει, η καμπίνα είναι ported γύρω στα 50 λίτρα....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά περιμένω ακόμα προτάσεις μεγαφώνων.

Αν βοηθάει, η καμπίνα είναι ported γύρω στα 50 λίτρα....

Συγγνωμη αλλα σκοπευεις να βαλεις ενα μεγαφωνο το οποιο ακουστηκε καλα σε καποιον ή ελπιζεις να εχει λαβει υπ οψιν του τα χαρακτηριστικα της καμπινας σου?

Δεν θα ηταν πιο φρονιμο να ψαξεις βασει της καμπινας που ηδη εχεις το σωστο μεγαφωνο?

It can only be attributable to human error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω το basket μόνο (ο μαγνήτης ξεβιδώνει !! προς τιμήν της καταπληκτικής Peavey) από το Scorpion είναι μία σίγουρη λύση.

Είναι σίγουρο όμως ότι η τεχνολογία των μεγαφώνων έχει προχωρήσει και τα S-15825 δεν ήταν η πεμπτουσία των μπασιστικών ακουσμάτων.

Έχεις κάποιο δίκιο για τις Thiele & Small παραμέτρους των μεγαφώνων (γνωρίζω τις υπάρχουσες) αλλά δεν χρειάζεται και τόσο μεγάλο fine tuning όταν το μεγάφωνο χοντρικά ανταποκρίνεται στα λίτρα και από τη στιγμή που δεν ρυθμίζεται κατά μήκος η εκτόνωση (reflex).

Βέβαια κάθε πρόταση θα την μετρήσω με το Winisd για να δω απόκριση και πιθανό roll-off αλλά στις εντάσεις που θα παίζει δεν πιστεύω θα τίθεται ζήτημα αν χοντρικά ταιριάζει το ηχείο.

Ακουστικές εμπειρίες ζητάω να ακούσω αν υπάρχουν.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θα έλεγες για τα Eminence Basslite? Και 4Ω και Νεο και όχι ακριβά. Δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε τα έχω ακούσει αλλά φίλος μπασίστας είπε καλά λόγια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θα έλεγες για τα Eminence Basslite? Και 4Ω και Νεο και όχι ακριβά. Δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε τα έχω ακούσει αλλά φίλος μπασίστας είπε καλά λόγια....

 

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά σκεφτόμουνα (και σκέφτομαι  ;D ).

Απλώς ήθελα να ακούσω γνώμες.

Τhanks maze  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει με αυτά; Τρομερή ατάκα αλλά λίγο στεγνά αν θυμάμαι καλά (it's been a long time).

Ηταν το μπασσοκουτο μου για κανενα χρονο...(αλλα χωρις κορνες!)

Φορουσε το δικο του γουφερ (ΕV) και "το πηγαιναμε" παντα 2...

Ασε που ειναι το πιο πανκ ηχειο που εχω δει ποτε! 8)

Με τον Μκ4 επαιζε απιστευτα,εχανε "λιγο" στις ψηλες βεβαια.

Αλλα αφου και οι "τσιμπητες" βγαινουν τοσο γλυκα απο κει μεσα,

τι να τα κανω τα χ-τρα πριμα?

 

Λες τελικα να φτιαξω ενα?...

Για "σταθερο",οχι λακουβαλατο... ;D

 

Ασε με τωρα,γιατι δεν εχω τιποτα να σου προτεινω,

και ειμαι οφτοπης... :(

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου