Προς το περιεχόμενο

Μουσικά αδιέξοδα


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν συγνώμη για το πρήξιμο και τη γκρίνια. Τα παρακάτω έχουν κάπως προσωπικό τόνο, οπότε όποιος δε γουστάρει τα de

profundis μπορεί να προσπεράσει  :)

 

Λοιπόν ο λόγος που γράφω είναι για να μοιραστώ το αίσθημα αδιεξόδου -

απογοήτευσης - αμηχανίας που νιώθω σχετικά με τη μουσική μου "πορεία".

Ελπίζω να μην είμαι μόνος σε αυτή τη φάση και ότι θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Το πρόβλημα νομίζω είναι ότι δεν ασχολούμαι με τη μουσική όσο θα ήθελα,

αλλά δεν ξέρω και προς τα που να πάω. Έχω άλλη δουλειά το πρωί, και

μερικές φορές σκέφτομαι ότι αν είχα γίνει επαγγελματίας μουσικός θα

ασχολούμουν πιο σοβαρά με το άθλημα. Από την άλλη, βλέπω τα ζόρια που

τραβάνε οι επαγγελματιες και πραγματικά δε θα ήθελα να είμαι στη θέση

τους. Κάνω μερικά νυχτοκάματα κι εγώ, αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο άγχος, και ενώ με ανεβάζουν πολύ μουσικά, όταν βλέπω τρομερούς παίχτες να παίζουν 5 ώρες για 60 ευρώ στενοχωριέμαι... Σε μερικές δουλειές παίζω μπουζούκι, σε μερικές κιθάρα (ρεμπέτικα λαϊκά παραδοσιακα), και σε όλες τραγουδάω όσο μπορώ (κι μπορούν κι οι άλλοι).

 

Είναι και τα πολλά είδη που ασχολούμαι, παίζω ρεμπετο - λαϊκά - παραδοσιακά, ενώ (στο σπίτι μόνο) γρατζουνάω τζαζο-μπλουζο. Επίσης παίζω και μπάσο, θα ήθελα να έχω και ένα σχήμα funk-acid jazz. Τι να προλάβει κανείς;

 

Επίσης έχω τρομερό πρόβλημα πειθαρχίας, δεν έχω πάει ποτέ μου σε ωδείο, βεβαια τη θεωρία και πώς λέγονται αυτά που παίζω και άλλα που δεν παίζω έχω κάνει 10 μαθήματα κιθάρας και 5 μπουζουκιού, τα οποία με ωφέλησαν πολύ ομολογουμένως. Έχω αρκετά βιβλία στο σπίτι, αλλά δεν τα διαβάζω :) ή μάλλον διαβάζω τα λόγια, αλλά δεν κάθομαι με το όργανο να μελετήσω

 

Το άλλο θέμα είναι ότι βαριέμαι να ασχολούμαι πολύ ώρα με ένα πράγμα, αν ακούσω πολύ κιθάρα ή πολύ μπουζούκι το ..σιχαίνομαι και μπορεί να το αφήσω για... βδομάδες. Έτσι καταλήγουν και να παρατάω τα μαθήματα που ξεκινάω με πολύ ζήλο, αλλά σιγα σιγα τα κοβω, γιατί αποπροσανατολίζομαι και δεν ξέρω πια γιατι τα κάνω.

 

Νομίζω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ πιο σοβαρά και το μόνο πιο σοβαρό που βλέπω είναι να ξεκινήσω πάλι μαθήματα. Δεν ξέρω όμως που και σε τι όργανο και σε τι είδος :/

 

Τώρα θα μου πείτε που είναι η ερώτηση σε όλα αυτά :) Νομίζω ότι δυσκολεύομαι να βρω ένα χώρο για να εκφραστώ στη μουσική, γιατί δε με εκφραζει

α. να ανεβάζω βίντεο στο youtube όπου παίζω το τάδε γνωστό κομμάτι

β. να παίζω ζωντανά παίζοντας χιλιοπαιγμένα τραγούδια

γ. να μάθω ένα συγκεκριμένο είδος όπου χρειάζεται να φοράω και τα σχετικά ρούχα

δ. δεν ξέρω και πολλά μέρη όπου μπορούν μουσικοί και κοινό να εκφραστούν ελεύθερα σε λίγο πιο φρέσκα μονοπάτια (όχι avant garde :) )

ε. και να υπήρχαν δε θα ήμουν έτοιμος να παίξω

στ. οι αγγελίες και τα... συνοικέσια είναι μεγάλη ταλαιπωρία

ζ. δεν παντρεύτηκα τη μουσική, αλλά και σαν ερωμένη που την έχω δεν της φέρομαι και πολύ καλα...

 

Εν πάση περιπτώσει, προφανώς δε ζητάω να μου πείτε τι να κάνω στη ζωή μου  :)(always open to suggestions though :) ) απλώς αναρωτιεμαι αν είναι και άλλοι σε τέτοια φάση

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκέφτηκες να προσπαθήσεις να καταπιαστείς με ένα εντελώς άσχετο όργανο; Κάτι που θα σε βάλει πάλι στον ενθουσιασμό του "καινούργιου" και θα σου ανοίξει τα μάτια να δεις τα παλιά σου όργανα με άλλον τρόπο; Αλλά όχι κάτι με μανίκι και χορδές. Κάτι πραγματικά άσχετο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω τρομερό πρόβλημα πειθαρχίας...

Η ιστορία της ζωής μου... (αυτό και μερικά άλλα που ανέφερες).

 

Σόρυ, αλλά δεν υπάρχει εύκολος δρόμος. Πρέπει να στρωθείς, να ιδρώσεις και να εστιάσεις σε κάτι για να έχεις αποτελέσματα. Ή να πάρεις απόφαση ότι η μουσική θα παραμείνει "παραμελημένη ερωμένη" και ότι θα ασχολείσαι μαζί της μόνο όποτε και όσο γουστάρεις.

 

Πάντως σε καμία περίπτωση μην παραμείνεις για πολύ στο τριπ που είσαι τώρα, με το ένα πόδι στο "τα θέλω όλα", και το άλλο στο "πού να τρέχεις τώρα...". Δεν είναι ισορροπημένο και θα σου αφήσει απωθημένα.

   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά με πιάνουν κάτι απαισιοδοξίες ώρες ώρες... Τι θα κάνω, αν δεν πάνε τα πράγματα όπως θέλω, κάτι ακυρώσεις σε μαθήματα, κάτι αποτυχίες σε διαγωνισμούς (γιατί μέσα μας όλοι ψώνια είμαστε ντε...)

 

Το να παίζεις με άλλους είναι ότι καλύτερο μπορώ να φανταστώ, γενικά. Μαθήματα, ωδεία, σκατά και τέτοια που πέρασα, η νύχτα μου έκανε πιο καλό. Με έμαθε να ακούω, να αυτοσχεδιάζω, να δουλεύω καλυπτοντας τον άλλο που πήγε για κακά του, και δε ξέρω κι εγώ τι. Εσύ το κάνεις αυτό, αλλά μπορεί να μην βρήκες την κατάλληλη παρέα...

 

Κατα τα άλλα, κάποιο άλλο όργανο που λέει και ο Μάκης, δε θα ήταν κακή ιδέα. Κάτι άσχετο εντελός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, οσοι κανετε τον κοπο να απαντησετε πρεπει να μαθετε πως ο ανθρωπος παιζει αλλου μπαλα...

ηρθε σπιτι μου χωρις να εχει πιασει ποτε μπασο στη ζωη του και αμεσως επιασε το νοημα και ειχε το φιλινγκ ενος αρκετα καλου μπασιστα....

εκτος αυτου ξερει παραπανω θεωρια απο μενα που εχω κουτσοβγαλει την μεση ....

παιζει πολυ καλα μπλουζοπραγματα, εχει πολυ το ρεμπετικο στυλ, παιζει ακουστικη ηλεκτρικη και οτι αλλο χρειαστει.........

 

μην τον αφηνετε να σας κλαιγεται......! :P :P :P :P :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω τρομερό πρόβλημα πειθαρχίας, δεν έχω πάει ποτέ μου σε ωδείο, βεβαια τη θεωρία και πώς λέγονται αυτά που παίζω και άλλα που δεν παίζω έχω κάνει 10 μαθήματα κιθάρας και 5 μπουζουκιού, τα οποία με ωφέλησαν πολύ ομολογουμένως. Έχω αρκετά βιβλία στο σπίτι, αλλά δεν τα διαβάζω :) ή μάλλον διαβάζω τα λόγια, αλλά δεν κάθομαι με το όργανο να μελετήσω

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και σου έχω μια πολύ απλή πρόταση: ξεκίνα πάλι μαθήματα πάνω στο μουσικό όργανο που αγαπάς περισσότερο, ή που θα ήθελες να ξέρεις και δεν έχεις επιχειρήσει να μάθεις. Σε βάζει σε ένα πρόγραμμα, σου επιβάλλει μια πειθαρχία (επειδή ντρέπεσαι να πας αδιάβαστος ενώπιον του καθηγητή), σε πάει μπροστά πολύ γρήγορα και σου εξάπτει τη μουσική σου φαντασία, και τέλος σε "κοινωνικοποιεί" μουσικά, με την έννοια πως αν πετύχεις καλό δάσκαλο θα έχετε μια επικοινωνία που θα σε ικανοποεί απόλυτα, και που συν τοις άλλοις θα σου ανοίξει κι άλλους ορίζοντες μέσω του κύκλου του δασκαλου και του ωδείου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι περνάμε μουσικές κρίσεις.

Εγώ σχεδόν συνέχεια και ειδικά όποτε γίνεται κάτι με τη μπάντα που παίζω.

 

Δε ξέρω αν λέει να δοκιμάσεις κ άλλο όργανο απαραίτητα ή θα είναι αυτό που θα σε στρώσει. Εγώ θα έλεγα πως ίσως θα εξυπηρετούσε να δοκίμαζες να στήσεις εσύ κάτι (δηλ. μπάντα) επιλέγοντας δυο τρια άτομα που να συνεργάζεστε καλά και να έχουν παρομοίως χρόνο και διάθεση να κάνουν κάτι παρόμοιο. Με το να ασχολείσαι κάπως έτσι θα μπει και κάτι πιο δημιουργικό/ παραγωγικό στη μέση που θα σου δώσει και μια νέα ώθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευκαιριακές μπάντες, αν είσαι ανήσυχος και απαιτητικός μουσικά, αρκετά συχνά δεν δουλεύουν σαν αντίδοτο, είτε γιατί προκύπτουν προστριβές και προβλήματα που δεν λύνονται είτε γιατί το "ελάτε να μαζευτούμε να βαρέσουμε" είναι πολύ φτηνό ακόμη και για ξεχαρμάνιασμα. Η λύση που πρότεινα έχει πολύ μικρότερα περιθώρια αποτυχίας...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως τα μαθήματα από μόνα τους δε φτάνουν και εκεί μπορεί να βαρεθείς. Πρέπει να σου τύχει κ ο δάσκαλος και το ωδείο σαν σύνολο κ όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ μάλλον με όλους 8)

 

Το να παίζεις με όποιον κάτσει και να γίνεις η π**τάνα της μυσικής δεν είναι πάντα το καλύτερο για την "αυτοπραγμάτωση" σου. Αλλά και η Εύη καλά τα λέει, υπάρχουν δάσκαλοι και δάσκαλοι.

 

(γιατί μέσα μας όλοι ψώνια είμαστε ντε...)

φίλος, μίλα για του λόγου Μου  ;D

πες τα Χρυσόστομε  :D

 

παιδια, οσοι κανετε τον κοπο να απαντησετε πρεπει να μαθετε πως ο ανθρωπος παιζει αλλου μπαλα...

ηρθε σπιτι μου χωρις να εχει πιασει ποτε μπασο στη ζωη του και αμεσως επιασε το νοημα και ειχε το φιλινγκ ενος αρκετα καλου μπασιστα....

εκτος αυτου ξερει παραπανω θεωρια απο μενα που εχω κουτσοβγαλει την μεση ....

παιζει πολυ καλα μπλουζοπραγματα, εχει πολυ το ρεμπετικο στυλ, παιζει ακουστικη ηλεκτρικη και οτι αλλο χρειαστει.........

 

μην τον αφηνετε να σας κλαιγεται......! :P :P :P :P :P

ντάξει είχα ξαναπιάσει μπάσο :)

παιδιά ο Αλεξ λέει υπερβολες, μοντεράτορες ρίχτε του το κάρμα :P

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου