Προς το περιεχόμενο

Αpple I Pad... wtf?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβες, εγώ δεν είπα ότι δε θα πουλήσει, είναι μούφα, κλπ. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάναν να πουλήσει ακόμα περισσότερο, απευθυνόμενο στον καθένα

Γιατί χρειάζονται και version 2,3,4...έτσι παίζονται τα παιχνίδια με πωλήσεις, χρηματιστήρια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eπειδή σε κάποιους άλλους (εκτιμητές αγορών), οι υπολογιζόμενες πωλήσεις για τον επόμενο χρόνο είναι από 3.000.000 έως 5.000.000 συσκευές (από 500$ η καθεμία)...ίσως λοιπόν, σε κάποιους φαίνεται λογική αυτή η κίνηση. Ας περιμένουμε ένα χρόνο, να δούμε τα νούμερα πωλήσεων...Όποιος αμφιβάλει, μπορεί να δεί και τα φετινά.

 

Αμφιβαλεις οτι αν το συγκεκριμενο μηχανημα δεν ηταν της Apple, αλλα της Toshiba (τυχαιο ονομα) τα νουμερα αυτα θα ηταν τουλαχιστον τα μισα?

 

Η με αλλα λογια, η Apple απολαμβανει σε ενα βαθμο το προνομιο του να εχει φανατικο αγοραστικο κοινο που θα εδινε και 100 ευρω για κονσερβοκουτι, φτανει να το διαφημιζε η Apple ως τη μεγαλυτερη εφευρεση μετα τον τροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλεις οτι αν το συγκεκριμενο μηχανημα δεν ηταν της Apple, αλλα της Toshiba (τυχαιο ονομα) τα νουμερα αυτα θα ηταν τουλαχιστον τα μισα?

Όχι βέβαια, έχω πεί πολλάκις ότι ο τύπος (ο Jobs) είναι ο μεγαλύτερος marketier που υπάρχει αυτή τη στιγμή στον πλανήτη.

 

να εχει φανατικο αγοραστικο κοινο

αυτό που όμως παρατηρώ, είναι ότι το διευρύνει συνέχεια...αυτό θέλουμε δεν θέλουμε, σημαίνει, εκτός από μόδα, (και) καλά μηχανάκια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικα σημαινει και καλα μηχανακια. Δε πιστευω να υπαρχει καποιος που να νομιζει οτι προιοντα οπως το iPhone και το iPad ΔΕΝ ειναι απο τα προιοντα που καθορισαν την αγορα στον τομεα τους οπως τη γνωριζουμε σημερα.

 

Δεν υπαρχει καμια αμφιβλια επ'αυτου. Η Apple εχει φτασει εκει που εχει φτασει οχι μονο χαρη του marketing, αλλα και των προιοντων της.

 

Το θεμα ομως ειναι το συγκεκριμενο προιον, το iPad.

 

Εχετε ιδεα τι κανει ο ανταγωνισμος?

Δειτε το Lenovo Ideapad U1

 

http://www.crunchgear.com/2010/01/04/lenovos-u1-is-a-netbook-with-removable-tablet/

 

http://www.engadget.com/2010/01/05/lenovo-ideapad-u1-hybrid-hands-on-and-impressions/

 

Δεν το παραθετω σαν ενναλακτικη στο iPad. Eιναι σε υψηλοτερη κατηγορια τιμης (φτηνη για αυτο που ειναι - RRP $999), απλα θελω να δειξω με τι ασχολειται ο ανταγωνισμος, ποσο "προιον" καταφεραν να χωρεσουν σε ενα τετοιο package. Οταν βγαινουν στην αγορα τετοια μηχανηματα και η Apple παει να περασει το iPad ως την σουπερ καινοτομια, την νεα τεχνολογικη αιχμη, μονο εμενα μου ερχεται στο μυαλο η φραση "για μακακες ψαχνουν?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon, προφανώς και σημαίνει ότι τα προϊόντα της είναι από αξιόλογα έως πολύ καλά  :).

 

Επειδή όμως μάλλον δεν κατάλαβες το δικό μου concept, θα επιχειρήσω έναν ...κιθαριστικό παραλληλισμό  ;D που θα δείξει αν είναι εύστοχος ή όχι.

 

Ας πάρουμε παράδειγμα την αγαπητή ( :P ) σε όλους MESA/Boogie. Έστω λοιπόν ο Road King, και θα δεχτούμε ότι έχει σαν ενισχυτής ηχάρα. Αν δεν είχε όλα αυτά τα περίεργα τερτίπια με progressive linkage, 10 fx-loops, series parallel και όλα τα άλλα παλαβά που βάζει ο κύριος Σμιθ (και μας έχει συνηθίσει πια σε αυτά) σε πρώτη φάση δε θα το σκεφτόταν και κανείς μας. Το γεγονός όμως ότι πριν σκεφτείς να ζητήσεις κάτι ο σχεδιαστής στο έχει προσφέρει και στο πολλαπλάσιο απ'ότι φανταζόσουν (ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι) δε σε κάνει σαν καταναλωτή να νοιώθεις ότι πραγματικά η επιχείρηση νοιάζεται για σένα (έστω και πλασματική εντύπωση) και νοιώθεις ότι χαίρεσαι που δίνεις τα λεφτά σου ακόμα παραπάνω! Ε αυτό θα ήθελα να δω από την Apple και την κάθε εταιρεία. Ανέφερα πριν το παράδειγμα του Touch HDII ακριβώς γιατί μου φαίνεται (όπως και παλιότερα για το Diamond, που αγόρασα) ότι η εταιρεία έχει βάλει τα δυνατά της για να φτιάξει κάτι που ως concept είναι πλήρες, και με όσες δυνατότητες η σημερινή τεχνολογία, σε συνδυασμό με τους περιορισμούς κόστους, μπορεί να μου προσφέρει.

Αυτά  :)

 

Μάλλον με πρόλαβε ο odis απ'ότι βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επιχειρήσω έναν ...κιθαριστικό παραλληλισμό  ;D που θα δείξει αν είναι εύστοχος ή όχι.

Ο παραλληλισμός σου, δεν θα μπορούσε να είναι πιο "άστοχος" ;D αλλά πολύ χρήσιμος για να πώ 2-3 πράγματα από μια διαφορετική οπτική γωνία.

Εξηγούμαι γιατί είναι άστοχος...

Δίνεις ένα παράδειγμα ενισχυτή, σε ένα άνθρωπο που ΔΕΝ έχει συνηδειτά ενισχυτή, ΔΕΝ τον χρειάζεται για να παίζει μουσική και ακόμα, όταν βλέπει κάτι τέτοια

---   It's Uncle Larry Again!

 

Κιθάρα καρφί στην κάρτα ήχου --> Waves GTR3...

...τονώνεται ακόμα περισσότερο το ηθικό του έναντια στους πολλούς. Με λίγα λόγια προσπάθησες να πουλήσεις πάγο στους Εσκιμώους ;D ;D

Κάτι τέτοιο πιστεύω, έχετε "πάθει" και με το IPad. Μπερδεύετε το κοινό που η Apple το απευθύνει

 

Πάμε τώρα στα παραδείγματα, υπό μορφήν ερωτήσεων, που νομίζω, ότι θα σας βοηθήσουν να δείτε τη δική μου οπτική γωνία. Προφανώς και δεν υποστηρίζω ότι έχω δικαιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... ;)

1) Μια μάνα με νεογέννητο, τι συσκευή θα έπερνε? Ipad, Lenovo Ideapad U1 ή HTC Touch HD II

(Οι συγκεκριμένες συσκευές, δεν συγκρίνονται (κατ εμέ) αλλά τις βάζω γιατί τις αναφέρατε)

2) Η γιαγιά σου, πιά από τις 3 συσκευές θα χρησιμοποιούσε πιο εύκολα?

3) Εάν πάρουμε 3 άτομα με μηδενικές γνώσεις τεχνολογίας και τους δώσουμε μία από τις παραπάνω συσκευές (στον ένα το Pad, στον άλλο το Lenovo κλπ), μπορείτε να προβλέψετε την επόμενη αγορά τους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια προσπάθησες να πουλήσεις πάγο στους Εσκιμώους ;D ;D

 

Ψυγεία στους Εσκιμώους ντε.

 

Το γεγονός όμως ότι πριν σκεφτείς να ζητήσεις κάτι ο σχεδιαστής στο έχει προσφέρει και στο πολλαπλάσιο απ'ότι φανταζόσουν (ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι) δε σε κάνει σαν καταναλωτή να νοιώθεις ότι πραγματικά η επιχείρηση νοιάζεται για σένα (έστω και πλασματική εντύπωση) και νοιώθεις ότι χαίρεσαι που δίνεις τα λεφτά σου ακόμα παραπάνω!

 

Αν ο Steve Jobs θέλει να με κάνει να νιώσω (έστω και πλασματικά) οτι νοιάζεται για μένα, δεν έχω παρά να συμπεριλάβει από δω και πέρα στα προϊόντα του εναν Road King δώρο μαζί με δυο roadies να την κουβαλάνε  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Steve Jobs θέλει να με κάνει να νιώσω (έστω και πλασματικά) οτι νοιάζεται για μένα, δεν έχω παρά να συμπεριλάβει από δω και πέρα στα προϊόντα του εναν Road King δώρο  :D

Έψαξες στις 140.000 εφαρμογές που υπάρχουν ήδη στο I Tunes Store?

Αλλά και έαν δεν υπάρχει...υπάρχει στο forum κανένας programmer εφαρμογών Ιpod, να τη φτιάξουμε? Υπολογίζω (επιεικώς), 500.000 κατεβάσματα, από 2$ που θα τη πουλάμε...άντε πάλι, βγάλαμε το μεροκάματο για το 2010!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η εντυπωση που εχω εγω ειναι οτι το ipad βασικα προοριζεται για e-reader (και για σερφαρισμα βεβαια). στην ελλαδα μας ειναι ψιλοαγνωστη η πραγματικοτητα του να διαβαζεις βιβλια σε κατι τετοιο, αλλα εξω εχει αρχισει και γινεται ακριβως οτι εγινε με τα mp3 στα βινυλια και cds, και με τους σκληρους δισκους στα dvd και τις ταινιες . μπορει σημερα να γελαμε, αλλα σε πεντε-δεκα χρονια θα πηγαινεις διακοπες με 100 βιβλια στο σακιδιο σου (η και ολοκληρη τη βιβλιοθηκη σου).

 

η ιστορια και επιτυχια της apple, και το οτι μπορει να χρεωνει για τα προιοντα της τις τιμες που χρεωνει νομιζω οτι οφειλεται κυριως σε: ευκολια χρησης και αξιοπιστια. τα apple ειναι δεκα φορες πιο ελκυστικα, πιο ευχρηστα, δε κολλανε ιους (συνηθως ;D), δε βγαζουν βαρυτερα καινουργια λειτουργικα καθε τοσο μπας και παρεις το πιο καινουργιο mac, κ.τ.λ. ακριβως οτι ζηταει το 95% του αγοραστικου κοινου δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου