Προς το περιεχόμενο

Αpple I Pad... wtf?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον βέβαια παρουσιάζει το γεγονός πως μαζί με το I Pad η apple βγάζει και το πρώτη της CPU. Ονομάζεται Α4, τρέχει σε 1Ghz και αν κρίνουμε από διάρκεια ζωής της μπαταρίας που έχει ανακοινωθεί, είναι αρκετά χαμηλής κατανάλωσης.

 

Anyway όπως και με το iphone όλη η ιστορία με αυτό παίζεται στο ότι η apple έχει δώσει στον κόσμο την δυνατότητα να φτιάχνει applications.

 

Εγώ πάντως ακόμη δεν έχω αποφασίσει τη γνώμη έχω για το i pad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε βλεπω λοιπον το λογο να προτιμησει καποιος αυτο το προιον εναντι ενος notebook αναλογης αξιας.

Αφού φέρει το λογότυπο και το family design της apple έχει θέση στην αγορά. Δεν

θα απευθύνεται σε αυτούς που χρειάζονται netbook αλλά σε αυτούς που θέλουν...

ακόμα ενα gadget με δαγκωμένο μήλο. ;) Μπορεί να μην είχαν σκεφτεί ποτέ να

αγοράσουν netbook, αλλά αφού βγήκε καινούριο παιχνίδι ας το δοκιμάσουμε...

Ειναι λιγο λυση που ψαχνει για προβλημα.

Ακριβώς.

 

Back off-topic:

A, εννοείται... μετά τις πρώτες τραυματικές εμπειρίες με το ITunes, εδώ και πολλά χρόνια δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο από αυτό: http://www.redchairsoftware.com/anapod/

και αυτο δεν αληθεύει, υπάρχει ενα πλήθος free προγραμμάτων που διαχειρίζονται τα ipod χωρις να απαιτείται χρηση ιtunes.

 

http://www.simplehelp.net/2007/07/08/10-alternatives-to-itunes-for-managing-your-ipod/

Απο τον πρώτο καιρό που είχα το ipod σκεφτόμουν να βάλω κάτι τέτοιο, αλλά με τα

χρόνια το ξέχασα, μάλλον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Είναι λογισμικό για το ipod ή πρόγραμμα διαχείρησης για το pc?

Mπορείς να αλλάξεις το interface του ipod σε κάτι πιο ενδιαφέρον?

Δουλεύουν απλά με drag and drop?

Επιτρέπουν την ανάγνωση και άλλων τύπων αρχείων?

 

Βέβαια, θα μου πείτε 'δοκιμασέ και δες το μόνος σου'... Ε, κουβέντα να γίνεται :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα απευθύνεται σε αυτούς που χρειάζονται netbook αλλά σε αυτούς που θέλουν...

ακόμα ενα gadget με δαγκωμένο μήλο. ;) Μπορεί να μην είχαν σκεφτεί ποτέ να

αγοράσουν netbook, αλλά αφού βγήκε καινούριο παιχνίδι ας το δοκιμάσουμε...Ακριβώς.

Επειδή οι περισσότεροι (όχι όλοι ευτυχώς) που γράφετε, είστε νέοι και εγώ (λίγο) πιο μεγάλος, θα μου επιτρέψετε κάποιες σκέψεις.

Χρησιμοποιώ (και παρακολουθώ) τα προϊόντα της apple τα τελευταία 25 χρόνια. Δύο περιπτώσεις αποτυχημένων προϊόντως θυμάμαι (και εάν θυμάται κάποιος άλλος κάτι άλλο, ας συμπληρώσει...-αποτυχημένο εννοώ, πάτο σε πωλήσεις ή κακό προϊόν). Το Cube που ράγιζε από τη θερμότητα και το Newton που πήγε άπατο σε πωλήσεις...άντε να βάλω και τη περίοδο των κλόνων.

Το σημαντικό είναι ότι κανένα από αυτά δεν βγήκε επί εποχής Jobs (εάν δεν κάνω λάθος). Ο άνθρωπος έχει αποδείξει ότι δεν είναι τυχαίος (βγήκε CEO της 10τίας, ότι προϊόν έχει βγάλει, ακόμα και το μέτριο τηλέφωνο IPhone είναι best seller, ότι εταιρία και εάν έφτιαξε Next, Pixar..ήταν πρωτοποριακή...), άρα λέω ότι αυτό ο άνθρωπος, δεν μπορεί, έχει κάνει την έρευνα αγοράς του, ξέρει τι περιμένει βγάζοντας ένα προϊόν. Και έχει δείξει ότι, ότι προϊόν έβγαλε μέχρι τώρα ήταν απόλυτα στοχευμένο...

Στοχευμένο για ποιούς? Στοχευμένο για τις αγορές και κοινωνίες όπου το Wifi και Gps είναι δεδομένα, παντού, γρήγορα και δωρεάν...Άρα (μάλλον) δεν είναι άμεσα για εμάς τους Έλληνες. Είμαι σίγουρος δε ότι, όταν το σχεδίασε, δεν του περνάγαμε καθόλου από το μυαλό.

Με μία γρήγορη ματιά μπορώ να πώ ότι ΔΕΝ ανταγωνίζεται τα Netbooks, τα Ipod, το ITv, τα Ebοoks. Τα υπερκαλύπτει.

Ποιός θα τα αγόραζε? Μια γρήγορη σκέψη...ΟΛΕΣ οι διαφημιστικές εταιρίες (και είναι πολλές στον κόσμο). Εάν η τιμή του κυμανθεί γύρω στα 500-600 ευρώ, είναι το πιό φτηνό και απόλυτο μηχάνημα παρουσιάσεων. Διότι αυτό δεν ισχύει (μάλλον) αφού ήδη γίνεται στο παλιό μου Ipod Touch

Κατι που θεωρω σοβαρο ειναι οτι - απο οτι λενε τα πρωτα αρθρα - δεν εχει καθολου multitasking? Δεν μπορεις να ακους μουσικη απο ενα προγραμμα την ωρα που γραφεις κατι ή διαβαζεις ενα φορουμ?

Tώρα εάν θα το αγόραζα και γιατί. Ας ξεκινήσω γιατί δεν..

1) Ποτέ δεν αγοράζω πρώτης γενιάς μηχανάκια. Αφήνω άλλους να λύσουν τα αρχικά προβλήματα

2) Εάν οι τιμές είναι στα επίπεδα που γράφω παραπάνω, είναι ακριβό γι αυτά που ΕΓΩ έχω αυτή τη στιγμή ανάγκη

Γιατί θα το αγοραζα

1) Για τον ίδιο λόγο που αγόρασα το Touch. Όχι για να ακούω μουσική (το κάνω και αυτό), αλλά για να μπαίνω στις 4.00 το πρωϊ στο Internet από το κρεβάτι μου. Eλπίζω μόνο το Ipad να βλέπει flash

2) Για navigator στο αυτοκίνητο!!!!. Yπάρχουν καταπληκτικές εφαρμογές, χθές μου έδειξε μία ένας φίλος στο IPhone του (δωρεάν μάλιστα). Ενεργοποιούσε την εφαρμογή, έστρεφε το τηλέφωνο σε μία κατεύθυνση και εμφανίζονταν σε πινακάκια τα ονόματα των βουνών, των δρόμων...που άλλαζαν κουνώντας το τηλέφωνο.

Μπορεί να το έχουν και άλλες συσκευές, αλλά (αντίθετα από ότι νομίζετε), δεν είμαι καθόλου γκαζετάκιας, και κάτι τέτοια με εντυπωσιάζουν.

3) Για χειριστήριο των συσκευών μου. Ήδη το Iphone το κάνει...φανταστείτε ένα Αμερικάνο χρήστη που έχει σε περιβάλλον Apple τη μουσική του, τις φωτογραφίες του, τα video του, τη τηλεόρασή του...

Ο ίδιος φίλος (που είναι γκατζετάκιας), μου έδειξε μια άλλη εφαρμογή που του επέτρεπε από τη Γερμανία που είχε πάει, να συνδέεται με το mini Mac που είχε στην Αθήνα και να βλέπει την Ελληνική τηλεόραση...

 

Ατυχώς (ή ευτυχώς), οι εφαρμογές ενός τέτοιου μηχανήματος είναι μάλλον τόσες, όσες οι φαντασία μας.

Και εάν βάλουμε το κόστος όλων των άλλων συσκευών που θα χρειαζόμασταν-ίσως- αξίζει τα λεφτά του...Ας το δούμε βέβαια πρώτα και μετά το κρίνουμε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αμφιβάλλω για την χρησιμοτητά του ως - μια ακόμα - εναλλακτική απέναντι

στους μικρούς υπολογιστές. Αλλά οι πωλήσεις του σίγουρα δεν θα αντιπροσωπεύουν

την ανάγκη των καταναλωτών για κάτι τέτοιο. Οι μισοί θα το πάρουν επειδή καλύπτει

κάποιες ανάγκες τους και οι υπόλοιποι για παιχνίδι. Εσύ ξεκαθάρισες για ποιούς λόγους

θα υπήρχε περίπτωση να το αγοράσεις, αν πιάσεις όμως τον μέσο gadgetάκια και τον

ρωτήσεις γιατί θα το αγοράσει είμαι σίγουρος οτι δεν θα έχει σοβαρούς λόγους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αμφιβάλλω για την χρησιμοτητά του ως - μια ακόμα - εναλλακτική απέναντι

στους μικρούς υπολογιστές.

Μα αυτό λέω ότι δεν είναι αυτή η αγορά του

 

Εσύ ξεκαθάρισες για ποιούς λόγους

θα υπήρχε περίπτωση να το αγοράσεις, αν πιάσεις όμως τον μέσο gadgetάκια και τον

ρωτήσεις γιατί θα το αγοράσει είμαι σίγουρος οτι δεν θα έχει σοβαρούς λόγους...

Μα προφανώς...και οι περισσότεροι που αγόρασαν Iphone, δεν ξέρουν γιατί το αγόρασαν. Αυτό όμως, ποσώς ενδιαφέρει τον Jobs, του αρκεί να το αγοράζουν όλο και περισσότεροι.

Και θα το ξαναπώ...όλες αυτές οι συσκευές είναι το τυρί, η φάκα είναι το ITunes Store...εκεί πάνε τα περισσότερα τα φράγκα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ακριβό για να είναι μόνο το τυρί.

Τόσο, περίπου, κάνει και το Iphone...και ήδη έχουν γραφτεί 140.000 εφαρμογές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία γρήγορη ματιά μπορώ να πώ ότι ΔΕΝ ανταγωνίζεται τα Netbooks, τα Ipod, το ITv, τα Ebοoks. Τα υπερκαλύπτει.

 

 

Ωραιο το ποστ σου, και κατανοητα τα σημεια σου...αλλα την παραπανω προταση δεν την επιασα. Πως ειναι δυνατον να υπερκαλυπτει το Pad τα netbook? Η τα ebook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι δυνατον να υπερκαλυπτει το Pad τα netbook? Η τα ebook?

Εννοώ σαν πολυσυσκευή. Αντί να αγοράσεις και netbook και ebook και mp3 player και navigator και χειριστήριο και ψηφιακή κορνίζα και, και, και...αγοράζεις ένα τέτοιο και καθαρίζεις.

Και ξαναλέω, σήμερα έχουμε 140.000 εφαρμογές (7.000 ιατρικές, κάποιες πολύ χρήσιμες για κάποιους που πραγματικά έχουν ανάγκη online παρακολούθησης....και πάει λέγοντας)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου